Κυριακή, 12 Νοεμβρίου 2017 19:27

Με επιτυχίες στέφθηκε η συμμετοχή του ΝΟΠ στα «Ποσειδωνία 2017»

Ο Ναυτικός Όμιλος Πάρου συμμετείχε στον διασυλλογικό αγώνα ιστιοπλοΐας  «Ποσειδωνία 2017» που διοργάνωσε ο Ναυτικός όμιλος Σύρου  από 27-29 Οκτωβρίου.

Συμμετείχαν 5 Ναυτικοί όμιλοι αυτοί της Σύρου, Μήλου, Κω , Αντιπάρου και Πάρου.

Επικράτησαν ιδανικές συνθήκες κατά τη διάρκεια του αγώνα που βοήθησαν τους αθλητές να επιδείξουν την ναυτοσύνη και το ταλέντο τους.

Στην κατηγορία Optimist η ομάδα του Ν. Ο. Πάρου, επικράτησε συνολικά έχοντας έξι αθλητές της στην πρώτη  δεκάδα της γενικής κατάταξης, ενώ τον αγώνα κέρδισε η Θεοδώρα Δαφερέρα με τρίτο τον Σπανό Μάνο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του Ν. Ο. Πάρου ανάμεσα σε 41 συμμετοχές:

1η στην γενική κατάταξη και 1η στα 11χρονα κορίτσια : Θεοδώρα Δαφερέρα.

3ος στην γενική κατάταξη και 2ος στα 11χρονα αγόρια : Σπανός Μάνος.

4ος  στην γενική κατάταξη και 1ος στα 15χρονα αγόρια : Ραγκούσης Στέφανος.

5η στην γενική κατάταξη και 2η στα 11χρονα κορίτσια : Καλακώνα Μαρία Ελένη.

7ος στην γενική κατάταξη και 4ος στα 11χρονα αγόρια : Πούλιος Αντώνης.

10ος στην γενική κατάταξη και 5ος στα 11χρονα αγόρια: Σίδερης Χάρης.

14ος στην γενική κατάταξη και 7ος στα 11χρονα αγόρια: Ραγκούσης Σωτήρης.

15ος στην γενική κατάταξη και 8ος στα 11χρονα αγόρια: Αδάμ Γιάννης.

16ος στην γενική κατάταξη και 9ος στα 11χρονα αγόρια : Κυπραίος Γιώργος.

19ος στην γενική κατάταξη και 12ος στα 11χρονα αγόρια: Νίκας Θοδωρής.

Το βραβείο του μικρότερου αθλητή κέρδισε ο οκτάχρονος Γιώργος Κυπραίος.

Στην κατηγορία Laser συμμετείχαν αθλητές από το τμήμα εφήβων και ενηλίκων του ομίλου μας αφήνοντας  πολύ θετικές εντυπώσεις αλλά και κερδίζοντας  μετάλλια.

Στα Laser standard Νικητής ήταν ο αθλητής μας Δημήτρης Σιφναίος  ενώ την τρίτη θέση κατέλαβε ο Σπύρος Σίδερης ο οποίος ήταν και δεύτερος στην κατηγορία άνω των 35 ετών.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αθλητών του Ν. Ο. Πάρου σε 11 συμμέτοχες:

1η θέση στην  γενική κατάταξη : Δημήτρης Σιφναίος

3η θέση στην γενική κατάταξη και 2η στους άνω των 35 ετών : Σπύρος Σίδερης

6η  θέση στην γενική κατάταξη και 4η στους άνω των 35 ετών :Δημήτρης Σπανός

8η θέση στην γενική κατάταξη  και 6η στους άνω των 35 ετών:  Ευθύμιος  Δαφερέρας

Στα Laser 4.7 οι αθλητές του Ν.Ο. Πάρου Γεωργάς Βασίλης και Πετρόπουλος Δαμιανός συμμετείχαν για πρώτη φορά σε επίσημο διασυλλογικό αγώνα και κατάφεραν να πάρουν τις θέσεις 15 & 16 αντίστοιχα ανάμεσα  σε 20 συμμετοχές.

Θα θέλαμε να συγχαρούμε τον Ναυτικό Όμιλο Σύρου τους γονείς και τα μέλη του για την άψογη διοργάνωση και την φιλοξενία σε όλα τα επίπεδα.