Κυριακή, 21 Σεπτεμβρίου 2014 15:16

Πρόκριση – θρίλερ για τον Αίαντα

Στο ματς με το περισσότερο σασπένς μετατράπηκε αυτό της 1ης φάσης το Κυπέλλου μεταξύ του Αίαντα Σύρου και του ΑΟ Τήνου.

Οι δύο ομάδες χρειάστηκε να εξαντλήσουν την κανονική διάρκεια του αγώνα που έληξε ισόπαλη 1-1 και αφού στην παράταση δεν σημειώθηκε κάποιο τέρμα μοιραία οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου οι παίκτες του Γιώργου Ρούσσου φάνηκαν ποιο εύστοχοι παίρνοντας τελικά την πολυπόθητη πρόκριση με 4-3.

Ο ΠΑΣ Τήνου ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 31’ με τον Φώσκολο Ι. να κάνει το 0-1 για τους Τηνιακούς. Στο 51’ ο Ρούσσος έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με το 1-1 να διατηρείτε μέχρι το τέλος του αγώνα και της παράτασης.

Στην διαδικασία των πέναλτι ο Αίαντας επικράτησε με 4-3 (Ζαλώνης Ι. 0-1, Μήτσικας 1-1, Δελωτής 2-1, Μουλίδης 2-2, Ζαλώνης Ν. 3-2, Ρούσσος -, Φώσκολος -, Δημόπουλος 3-3, Βελαλόπουλος -, Γκούφας 4-3).

Διαιτητές ήταν οι: Μενδρινός, Δεληγιάννης, Ρούσσος

Αίαντας Σύρου (Ρούσσος): Κουμπαράκης, Καρίμαλης (73’ Μήτσικας), Βαμβακούσης, Βαβουράκης, Καμπάνης, Καράβας (80’ Γεράρδης), Καφτηράνης, Δημόπουλος, Ρούσσος, Μουλίδης, Δεναξάς (46’ Γκούφας).

ΠΑΣ Τήνου (Σουράνης): Φώσκολος Ν., Κελαδίτης, Ζαλώνης Ν, Ζαλώνης Μ, Βελαλόπουλος (89’ Βίδος), Δελωτής, Φώσκολος Ι., Νάζος, Μαυράκης (59’ Ορφανός), Ζαλώνης Γ, Δελατόλας (65’ Γιαννησόπουλος).

Δείτε το βίντεο της ''Κοινής Γνώμης'' από την διαδικασία των πέναλτι.