Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2014 00:12

Ήττα στην πρεμιέρα για τον ΑΟ Θήρας

Πρεμιέρα στην Α1 με ήττα από την ΑΕΚ για τον ΑΟ Θήρας, ο οποίος σε ένα παιχνίδι γεμάτο ανατροπές και παρόλο το γεγονός ότι προηγήθηκε με 1-0 σετ στη συνέχεια έπεσε σε λάθη που του στοίχησαν τελικά την ήττα με 3-1.

Παρά τις σημαντικές αλλαγές στο ρόστερ της, από το οποίο απουσιάζουν οι ξένες, αλλά κυρίως παρά την απώλεια του πρώτου σετ (όπου προηγήθηκε με 20-11) η Ένωση βρήκε τον τρόπο για να πάρει το τρίποντο.
Στο ξεκίνημα του αγώνα με όπλο το σερβίς διέλυσε την υποδοχή του ΑΟΘ, αλλά στο 20-11 την πλήρωσε με το ίδιο νόμισμα η Βεργίδου που έφερε το σκορ στο 20-21 για να κλείσει το σετ στο 22-25.
Στο β’ σετ υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 22-19 και την Σαντορίνη να απαντά ισοφαρίζοντας 22-22, ωστόσο οι γηπεδούχες δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα και στο 25-25 η Γιακούμη και η Αργυροπούλου έδωσαν το σετ στην ΑΕΚ.
Στο τρίτο σετ το 14-12 έγινε 18-12 με τις φιλοξενούμενες να έχουν πάλι πρόβλημα στην υποδοχή. Πλησίασαν μεν πάλι στο -3 (22-19) αλλά η ΑΕΚ δεν έκανε τα ίδια λάθη, πήρε το σετ και στο δ’ σετ το 8-5 έγινε 12-5 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.
Η γνώμη του πάγκου
Ρουμελιώτης: «Μπήκαμε πολύ δυνατά στο ματς, αλλά κολλήσαμε σε μια περιστροφή, χάσαμε την συγκέντρωση μας και ήρθε αυτή η ανατροπή. Δείξαμε όμως μεγάλα ψυχικά αποθέματα και φάνηκε ότι πιστεύαμε στη νίκη. Είναι ένα πολύ σημαντικό τρίποντο απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, ενώ κι εμείς έχουμε πολλά περιθώρια βελτίωσης
Μεμετζή: «Είμαστε μια νέα ομάδα, έχουμε κάνει μόλις δύο δυνατά φιλικά και δεν έχουμε δεθεί. Θέλουμε το χρόνο μας… Η ΑΕΚ είναι μια πολύ δυνατή ομάδα, με βαρύ όνομα και πολλές έμπειρες αθλήτριες. Εμείς έχουμε ως στόχο την παραμονή και θα είναι επιτυχία η εξάδα. Έχουμε στην ομάδα αρκετές ταλαντούχες αθλήτριες και χρειαζόμαστε χρόνο».
Τα σετ: 22-25, 27-25, 25-20, 25-16
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 3 (2 άσοι, 1 μπλοκ), Κουνάδη, Ιβάνοβα 21 (14/37 επ., 7 άσοι, 53% υπ. – 40% άριστες), Γιακουμή 12 (7/12 επ., 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 16 (15/37 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 22 (20/37 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. – 17% άριστες), Κακουράτου –λ 52% υπ. – 32% άριστες) / Λαγουδάκη
ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 2 (2/8 επ., 40% υπ. – 20% άριστες), Καβαθά 15 (6/18 επ., 4 άσοι, 5 μπλοκ). Οικονομίδου 14 (12/17 επ., 2 άσοι), Καρπουζά 10 (7/26 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βεργίδου 8 (7 άσοι, 1 μπλοκ), Τένεβα 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. – 23% άριστες), Αρτακιανού –λ (68% υπ. – 45% άριστες) / Μουντάκη 2 (2/11 επ., 50%

Πηγή: volleyball.gr