Κυριακή, 16 Νοεμβρίου 2014 17:19

Πέρασε αέρα από Σαντορίνη [pics]

Ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια στη πρεμιέρα για την ΕΣΚ Κυκλάδων πέρασε αλώβητος από την έδρα του Πανιωνίου κερδίζοντας 72 - 56 Ο ΑΠΑΣ τα Φανάρια στη πρεμιέρα για την ΕΣΚ Κυκλάδων πέρασε αλώβητος από την έδρα του Πανιωνίου κερδίζοντας 72 - 56

Κάλλιστα, θα μπορούσαμε να πούμε ότι το παιχνίδι είχε την υπογραφή του Νίκου Χάρου. Αλλά ίσως να αδικούσαμε τη συνολική δουλειά που έγινε από τους παίκτες του ΑΠΑΣ τα Φανάρια που υπό τις οδηγίες του πρωτάρη στα πρωταθλήματα της ΕΣΚ Κυκλάδων Βαγγέλη Πεταλά κέρδισε στη Σαντορίνη τον Πανιώνιο 72 - 56 και έκανε το ιδανικό ποδαρικό για τη νέα χρονιά.

Αναμέτρηση που ξεκίνησε με καθυστέρηση 25 λεπτών, στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε ότι θα είναι ένας μονόλογος για τους φιλοξενούμενους από τη στιγμή που ο καλύτερος παίκτες του Πανιωνίου (βλ Παπαδόπουλος) ήταν νοκ άουτ λόγω τραυματισμού, αλλά στη τέταρτη περίοδο έγινε ντέρμπι με τη διαφορά να πέφτει ακόμη και στους έξι πόντους αλλά στο τέλος οι παίκτες του ΑΠΑΣ ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη.

Πως κύλισε το παιχνίδι; Σύμφωνα με την ιστοσελίδα thirasport.gr που κάλυψε ζωντανά την αναμέτρηση, οι φιλοξενούμενοι καλύτεροι πήραν αμέσως κεφάλι στο σκορ (8 - 4 στο 4ο λεπτό) και στο δεκάλεπτο είχαν αέρα 9 πόντων (22-13). Στη δεύτερη περίοδο χάρη στην άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ αλλά και στην αστοχία των γηπεδούχων η διαφορά η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους (33-20 με τρίποντο του Μελά) τη στιγμή που ο Πανιώνιος είχε τουλάχιστον 10 χαμένα τρίποντα (!!!) και τον Παπαδόπουλο στο πάγκο με ράγισμα στο στήθος μετά από σύγκρουση με συμπαίκτη του στη τελευταία προπόνηση. Και το ημίχρονο τελείωσε 35-20 με τους παίκτες του Πανιωνίου να μην μπορούν να σταματήσουν τα περιφερεικά σουτ του ΑΠΑΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο, η διαφορά έδειξε να σταθεροποιείται πάνω από τους δεκαπέντε πόντους (46-30 στο 26ο λεπτό) ενώ το 4ο φάουλ του Ωνάσογλου έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να μπουν και πάλι στο παιχνίδι. Η διαφορά για πρώτη φορά πέφτει κάτω από τους δέκα πόντους (58-48) με τους οικοδεσπότες να έχουν και το bonus των βολών και τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στους έξι πόντους (58-52) με τους παίκτες του Πεταλιώτη στη 4η περίοδο να τρέχουν σερί 12 - 2. Συνεχόμενα τρίποντα όμως από Ωνάσογλου, Μελά και Χάρο επανέφεραν την .τάξη στο ΔΑΠΠΟΣ και σε συνδυασμό με τις κακές επιλογές των γηπεδούχων, η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με νίκη του ΑΠΑΣ 72-56 και έρχεται το ντέρμπι με τον Πανναξιακό σε 15 μέρες.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 7 - 13, 18 - 18, 18-19

Πανιώνιος Σαντορίνης (Πεταλωτής): Μπαλής,Καραπτσιάς 7, Σταματέκας 4, Κατηκαρίδης 12(1), Παντζιαρίδης 2,Μπλέτσας 4, Αντωνόπουλος, Πετράκης 4, Βελλίκης 11(2), Παπασταματίου 12, Μπαλιάκας, Μπουράντας.

ΑΠΑΣ Τα Φανάρια (Πεταλάς): Ζευγώλης, Χουζούρης, Κώτσος, Γιαμούρης, Βενιέρης 6 (1), Ονάσογλου 14 (2),Χάρος Ν 26 (5), Κώτσος Ε, Βουτυρόπουλος 5 (1), Ματσούκας, Μελάς 21(4)

PANIONIOS-APAS 2014 1PANIONIOS-APAS 2014 2PANIONIOS-APAS 2014 3PANIONIOS-APAS 2014 4