Σάββατο, 07 Φεβρουαρίου 2015 23:28

Με υπογραφή… Ραμπαβίλα η νίκη του ΑΟΣ [vid]

Ήταν μια νίκη απλά και μόνο λόγω… ποιότητας! Ο Α.Ο. Σύρου αν και δεν βρέθηκε στην καλή του μέρα δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην επικράτηση με 3-1 σε βάρος του ΠΑΣ Τήνου, κάνοντας έτσι το πλέον καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα μπαράζ του πρωταθλήματος. Ήταν μια νίκη απλά και μόνο λόγω… ποιότητας! Ο Α.Ο. Σύρου αν και δεν βρέθηκε στην καλή του μέρα δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στην επικράτηση με 3-1 σε βάρος του ΠΑΣ Τήνου, κάνοντας έτσι το πλέον καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στα μπαράζ του πρωταθλήματος.

Του Σταμάτη Καλυμιώτη

Η ομάδα του Μάκη Βαρθαλίτη εμφανώς επηρεασμένη από την πολυήμερη αγωνιστική απραξία έδειξε κάποια νωθρότητα σε ένα μεγάλο μέρος του αγώνα. Το ευτύχημα είναι ότι ακόμα και στη μέτρια μέρα της διαθέτει ποιοτικούς παίκτες που μπορούν να βγάλουν τα κάστανα από τη φωτιά στα δύσκολα. Στον συγκεκριμένο αγώνα το ρόλο αυτό είχε ο Παναγιώτης Ραμπαβίλας που με δυο γκολ στο πρώτο μέρος έβαλε τις βάσεις της νίκης και έδιωξε το άγχος.AOS-PAS 3-1 1

Η ομάδα της Σύρου απείλησε πρώτη αφού στο 5’ ο Καπλάνης βρέθηκε απέναντι από τον Καμολίνο αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει. Το καθοριστικό δεκάλεπτο για τον ΑΟΣ ήταν μεταξύ 20’-30’, όταν δυο φορές βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα. Η πρώτη στο 23’ με αρκετά περίεργο τρόπο, αφού μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Τερόλλη μέσα στην περιοχή, κατέληξε στον… γοφό του Ραμπαβίλα με την μπάλα να περνάει τη γραμμή του τέρματος των Τηνιακών και ν’ ανοίγει το σκορ. Έξι λεπτά αργότερα ο Δημήτρης Μαραγκός με μια υπέροχη μπαλιά 40 μέτρων βρήκε τον «Ράμπα», εκείνος κατέβασε άψογα και έστειλε την μπάλα να…αναπαυθεί για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Καμολίνου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προφανώς επαναπαύθηκαν από το 2-0 και μπήκαν αρκετά χαλαρά, σε αντίθεση με την ομάδα της Τήνου που εμφανίστηκε ιδιαίτερα δυναμική. Κατάφερε μάλιστα να πάρει και την εδαφική υπεροχή χωρίς όμως να γίνει απειλητική. Έτσι στο 76’ τη σφραγίδα της τελικής επικράτησης άβαλε ο Μπενίτο Σαγκινέτος που με κεφαλιά σε κενή εστία (ο Καμολίνος είχε εξουδετερωθεί όταν απέκρουσε δύσκολα σέντρα σουτ του Γκιουράι) έκανε το 3-0. Ο ΠΑΣ Τήνου παρά τη σίγουρη ήττα δεν τα παράτησε και με τον Γιάννη Ζαλώνη απείλησε στο 81’ όταν μετά από δικό του σουτ η μπάλα βρήκε στον Κόκκαλη άλλαξε πορεία και μπλόκαρε δύσκολα ο Καραμαλίγκας. Ο ίδιος παίκτης στο 90’ πέτυχε και το γκολ της τιμής με όμορφο πλασέ μέσα από την περιοχή.AOS-PAS 3-1 2

Από τους νικητές εκτός του Ραμπαβίλα, πολύ καλός ήταν ο εξαιρετικά δυναμικός Μιχάλης Τερόλλη και στο πρώτο μέρος ο Άλντο Τσέχου. Από τους Τηνιακούς ξεχώρισαν οι Φώσκολος, Νάζος, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Γιάννης ζαλώνης στο δεύτερο ημίχρονο που αγωνίστηκε. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία των Μενδρινού, Βαρθαλίτη, Νομικού.

Α.Ο. ΣΥΡΟΥ: Συριανός (67’ λ.τ. Καραμαλίγκας), Τερόλλη, Κόκκαλης, Παπαδάκης, Μαραγκός, Μπαλόπιτας, Γκιουράι, Μουράι (71’ Σαγκινέτος), Ραμπαβίλας (84’ λ.τ. Δημητρακόπουλος), Τσέχου, Καπλάνης

ΠΑΣ ΤΗΝΟΥ: Καμολίνος, Αρμακόλας, Ζαλώνης Μ. (46’ Δελώτης), Βίδος (69’ Δαρμής), Κελαδίτης, Νάζος, Φώσκολος, Βελαλόπουλος, Ξενόπουλος, Βιδάλης, Γιαννισόπουλος (53’ Ζαλώνης Γ.)