Τρίτη, 24 Μαρτίου 2015 15:05

Συμπληρώθηκε η τετράδα

Συμπληρώθηκε το... παζλ του Final 4 μετά την ολοκλήρωση και της αναμέτρησης μεταξύ των Επαλαιμάχων και των Σερβιτόρων Σκόνης για τη φάση των "8", στη δέκατη τρίτη εβδομάδα του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2014 - 2015".

Οι Επαλαίμαχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο παρκέ με τον Πεταλωτή να παίρνει την ομάδα στις πλάτες του σημειώνοντας τους 11 από τους 14 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου, που βρήκε τους "καθηγητές" να προηγούνται με 14-13 των αντιπάλων τους.
Ωστόσο, αυτή ήταν και η τελευταία φορά που η ομάδα τους βρέθηκε μπροστά στο σκορ, καθώς από κει και πέρα πήραν μπροστά οι μηχανές των Σερβιτόρων Σκόνης. Με πρώτα βιολιά τους Στράτο Παπαδόπουλο (21 πόντους) και Κώστα Αξιώτη (11 πόντους) και την καλή άμυνα πάνω στον Πεταλωτή που δεν σημείωσε πόντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά στο σκορ κι έφτασαν τη διαφορά στο +7 (17-24) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου. Οι Επαλαίμαχοι, αντέδρασαν και μείωσαν την απόσταση στους τρεις πόντους (25-28), που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως υπήρχε μόνο μία ομάδα στο παρκέ και αυτή δεν ήταν άλλη απ' τους Σερβιτόρους Σκόνης. Με ένα σερί 7-0 ανέβασαν τη διαφορά στους +10 πόντους (25-35) και παρά τις προσπάθειες των Επαλαιμάχων να ξαναμπούν στο παιχνίδι, από το πέμπτο λεπτό της τρίτης περιόδου και μέχρι το φινάλε η απόστασή μεταξύ τους δεν έπεσε κάτω από διψήφιο αριθμό πόντων. Έτσι, η αστοχία των Επαλαίμαχων που σημείωσαν μόλις 13 πόντους σ' ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο έφερε αναπόφευκτα την ήττα και το ροζ φύλλο αγώνα στους Σερβιτόρους Σκόνης με σκορ 38-59.