Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Κυριακή, 26 Απριλίου 2015 00:34

Υπέταξε την ΑΕΚ και κλείδωσε την Ευρώπη

Ευρωπαϊκά όνειρα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κάνει ο Πανναξιακός καθώς κλείδωσε στην 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών κερδίζοντας ακόμα μία φορά την ΑΕΚ στα πλει-οφ με 3-1 σετ. Ευρωπαϊκά όνειρα για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά κάνει ο Πανναξιακός καθώς κλείδωσε στην 3η θέση του πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών κερδίζοντας ακόμα μία φορά την ΑΕΚ στα πλει-οφ με 3-1 σετ.

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε η χρονιά για τον Πανναξιακό καθώς εξασφάλισε την έξοδο του στην Ευρώπη την επόμενη σεζόν, και τερμάτισε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα στην δεύτερη μόλις χρονιά του στην μεγάλη κατηγορία.

Ο Πανναξιακός με τον αέρα του φαβορί και έχοντας ήδη κάνει το πρώτο βήμα την περασμένη Τετάρτη στη Νάξο όπου είχε νικήσει την ΑΕΚ με 3-0 σετ, ξεκίνησε στη Ν. Φιλαδέλφεια χαλαρά απέναντι στην ΑΕΚ που πάλεψε στα δύο πρώτα σετ μπροστά στο καυτό κοινό της και προσπάθησε να κάνει την υπέρβαση παρά τις απώλειες που είχε (Λαγουδάκη, Κατσαντώνη και Νικούλη).

Στο πρώτο σετ ο Πανναξιακός αν και μπήκε χαλαρά πήρε από νωρίς προβάδισμα με 3-7, 8-12, 13-16 με τις αθλήτριες του Ατάνας Πετρώφ να είναι εντυπωσιακές στο σερβίς και στην επίθεση. Στο σημείο αυτό οι οπαδοί της ένωσης «ξύπνησαν» τις γηπεδούχες με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά στο σκορ 19-18 και 23-21 τελειώνοντας το σετ με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ με την ψυχολογία ανεβασμένη από το νικηφόρο πρώτο σετ μπήκε δυνατά, πίστεψε ότι μπορεί να κάνει το «θαύμα» και με σταθερό προβάδισμα έφτασε μέχρι το 9-8. Κάπου εκεί όμως ο Ατάνας Πετρόφ αλλάζει τα πλάνα της ΑΕΚ και υπό τις εντολές του η ομάδα αλλαζει τακτική. Πίεση στο σερβίς, και με το βαρύ πυροβολικό της ομάδας, Τσβετάνοβα και Εμμανουηλίδου να κανουν ένα σερί 7-2 ο Πανναξιακός πέρασε μπροστά με 11-15.Η ΑΕΚ αντέδρασε και με το σερβίς της χάλασε την υποδοχή του Πανναξιακού, έφτασε στο 17-17 αλλά ο Πανναξιακός δεν είχε πει την τελευταία λέξη. Με Τοτσίδου, Γιόβιτς, Τσβετάνοβα έκανε σερί 8-2 και κατέκτησε το σετ με 20-25 φέρνοντας το ματς στα ίσια (1-1).

Στο τρίτο σετ ο Πανναξιακός αποφασισμένος να μην δώσει το δικαίωμα στην ελπίδα στην ΑΕΚ, μπήκε σαρωτικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στις κιτρινόμαυρες. Με την διαφορά να φτάνει στο 7-19 το σετ έληξε 13-25 και ο Πανναξιακός πήρε προβάδισμα με 2-1 σετ.

Ανώτερος και στο τέταρτο σετ ο Πανναξιακός με συνοπτικές διαδικασίες επικράτησε της κουρασμένης ΑΕΚ με 19-25 διαμόρφωσε το τελικό 1-3 που πανηγυρίστηκε έξαλα από τα κορίτσια του Πετρώφ.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 13-25, 19-25
ΑΕΚ (Ρουμελιώτης):Τοντάι 7 (6/12 επ., 1 μπλοκ), Κουνάδη 1 (1 άσο), Ιβάνοβα 16 (10/20 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ, 38% υπ. – 21% άριστες), Γιακουμή 6 (5/14 επ., 1 άσο), Φάκη 12 (9/27 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Αργυροπούλου 7 (3/24 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 41% άριστες), Κακουράτου –λ (38% υπ. – 16% άριστες) / Νικούλη 1 (1 μπλοκ), Μπελιά, Ρίζου, Πατέλη 1 (1 άσο), , Σκαρλάτου
Πανναξιακός (Πετρόφ): Σαλούστρου 8 (3/3 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Διώτη 3 (3/7 επ.), Τσέσλιαρ 7 (1/3 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 18 (11/27 επ., 3 άσοι, 4 μπλοκ, 34% υπ. – 17% άριστες), Εμμανουηλίδου 11 (6/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Τσβετάνοβα 10 (9/28 επ., 1 άσο), Κελεσίδου -λ (27% υπ. – 12% άριστες) / Κιουτσιούκη, Γιόβιτς 13 (11/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 33% υπ. – 33% άριστες), Πασσιά

Η απολύτως επιτυχημένη σεζόν για τον Πανναξιακό τελείωσε, έχοντας γράψει με χρυσά γράμματα ακόμα μία σελίδα στην λαμπρή ιστορία του συλλόγου. Στις οκτώ καλύτερες ομάδες του ευρωπαϊκού τσάλεντζ καπ, παρουσία στο φαιναλ φορ του κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, για πρώτη φορά στα πλει-οφ του πρωταθλήματος κατακτώντας την 3η θέση.

Δικαίως η Νάξος και οι απανταχού Ναξιώτες αισθάνονται υπερήφανοι για το καμάρι του νησιού και πλέον όλοι μαζί συνεχίζουν να ζουν το όνειρο.