Τρίτη, 28 Απριλίου 2015 09:40

Αποτελέσματα από το Παμπαίδων – Παγκορασίδων Α΄

1η η Χριστίνα Δάμη με μεγάλη επίδοση. Νικητής στα αγόρια ο Κεφάλας του Ναξιακού.

Η Χριστίνα Δάμη του Πανναξιακού ήταν η νικήτρια στο πένταθλο Παγκορασίδων Α΄ στους διασυλλογικούς αγώνες συνθέτων της κατηγορίας, δηλαδή για αθλητές ηλικίας 14-15 ετών. Η Χριστίνα συγκέντρωσε 2.955 βαθμούς οι οποίοι της δίνουν και την πρόκριση για το αντίστοιχο αγώνισμα στο πανελλήνιο πρωτάθλημα της κατηγορίας της.

Αντίστοιχα στους παμπαίδες στο αγώνισμα του επτάθλου νικητής ήταν ο Γιάννης Κεφαλάς του Ναξιακού με 2.463 βαθμούς ο οποίος ξεκαθάρισε τη νίκη του χάρις στην πολύ καλή του εμφάνιση στο 5ο αγώνισμα, στον ακοντισμό καθώς μέχρι εκείνη τη στιγμή τέσσερις αθλητές συναγωνίζονταν για την πρώτη θέση.

Το διασυλλογικό πρωτάθλημα συνθέτων διεξήχθη για πρώτη φορά ως ανεξάρτητη διοργάνωση από τα άλλα διασυλλογικά πρωταθλήματα για να δοθεί μια πρόσθετη αγωνιστική ευκαιρία στους αθλητές και τις αθλήτριες, να αναβαθμιστεί το συγκεκριμένο πρωτάθλημα και να ενισχυθεί η αγωνιστική πολυπλευρικότητα των αθλητών της κατηγορίας.

Οι περισσότεροι αθλητές που πήραν μέρος δεν είναι αθλητές των συνθέτων και πήραν μέρος στους αγώνες για να βοηθήσουν τους συλλόγους τους και να ενισχύσουν το συγκεκριμένο πρωτάθλημα.

Στις ατομικές επιδόσεις ξεχώρισαν τα 27.66 της Ιωάννας Μάλλη στον ακοντισμό, τα 14.68 και τα 14.88 στα 100 μέτρα με εμπόδια από τη Δάμη και τη Νάζου αντίστοιχα και στο μήκος τα 4.51 της Νάζου, τα 4.36 της Δάμη και τα 4.25 της Ρέσκα. Από τους παμπαίδες αξιοσημείωτες επιδόσεις επιτεύχθησαν από τον Κωνσταντάρα στα 1.000 μέτρα (3.12.34) και τον Κεφαλά στη σφαιροβολία (9.30) και στον ακοντισμό (29.58).

Οι αγώνες φιλοξενήθηκαν στο στάδιο της Μυκόνου και παρά τον σφοδρό αέρα που ειδικά την πρώτη μέρα δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παιδιών ήταν επιτυχημένοι.

Η ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κυκλάδων ευχαριστεί το Φραγκίσκο Βιγλιαρη, την Τόνια Ανδρόνικου τον Μιχάλη Αποστόλου και τον Λορέτζο Φρέρη και την Hertz   για την έμπρακτη στήριξη τους.