Πέμπτη, 25 Ιουνίου 2015 23:04

Ιδανικός αυτόχειρας

Ο Πανναξιακός πέταξε στο καλάθι τη νίκη επί του Ιπποκράτη, ηττήθηκε με buzzer beater από την Αναγέννηση Σάμου (78-77) και πλέον θέλει νίκη επί του Ομήρου και νίκη του Ιπποκράτη (!!!) – Τα σενάρια της ημέρας Ο Πανναξιακός πέταξε στο καλάθι τη νίκη επί του Ιπποκράτη, ηττήθηκε με buzzer beater από την Αναγέννηση Σάμου (78-77) και πλέον θέλει νίκη επί του Ομήρου και νίκη του Ιπποκράτη (!!!) – Τα σενάρια της ημέρας

Και τώρα; Τι; Αναρωτιέσαι τι έγινε και δεν μπορείς να καταλάβεις… Υποτίμησες το αντίπαλο; Έμεινες στη νίκη επί του Ιπποκράτη μία ημέρα νωρίτερα; Νόμιζες ότι θα κέρδιζες με τη… φανέλα μπαίνοντας στο γήπεδο; Ο Πανναξιακός κέρδισε χθες τον τίτλο του ιδανικού αυτόχειρα και πλέον βλέπει ότι η υπόθεση άνοδος στη Γ’ Εθνική δεν είναι στα χέρια του… Και δεν μπορεί να κάνει τίποτα… Ένα βράδυ νωρίτερα παίζοντας καταπληκτικά και κυρίως έξυπνα επικράτησε του Ιπποκράτη με 80 -68 και όλοι άρχισαν να σκέφτονται την Γ’ Εθνική. Όμως, για να μπεις στο τρένο έχεις δύο ακόμη σκαλιά… Κι αυτά τα σκαλιά κρύβουν κινδύνους. Με τη λήξη του πρώτου αγώνα, της 2ης ημέρας το σενάριο ήταν αυτό ακριβώς που είχες υπολογίσει.

Ο Ιπποκράτης είχε σακατέψει τον Όμηρο καθότι νίκησε με 77-50 με σημείο αναφοράς την 3η περίοδο όπου το σκορ ήταν 20-2 για τους Κώες… Κι εσύ; Εσύ ως Πανναξιακός το μόνο που έπρεπε να κάνεις ήταν να κερδίσεις με το μίνιμουμ την Αναγέννηση Σάμου, μία μαχητική μεν ομάδα στο πνεύμα του Παναγιώτη Ζωντού αλλά έως εκεί… Με περιορισμένο ρόστερ και επιλογές. Και με νίκη το βράδυ της Πέμπτης, την επόμενη ημέρα κόντρα στον Όμηρο θα μπορούσες ακόμη και να… χάσεις. Το εισιτήριο ήταν δικό σου…

Σενάρια
Κι όμως ως Πανναξιακός επέλεξες το ρόλο του ιδανικού αυτόχειρα. Και τώρα τρέχεις… Και το χειρότερο; Η δική σου νίκη επί του Ομήρου Καλλιμασίας αύριο, ουσιαστικά τελειώνει και τον Ιπποκράτη, οπότε γιατί να …ματώσει κόντρα στην Αναγέννηση Σάμου; Ποια είναι τα σενάρια για αύριο; Ο ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΑΝ: Κερδίσει τον Όμηρο Καλλιμασίας και ο Ιπποκράτης νικήσει την Αναγέννηση Σάμου. Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΣΑΜΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΑΝ: Κερδίσει τον Ιπποκράτη Κω και ο Πανναξιακός νικήσει τον Όμηρο Καλλιμασίας. Ο ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΑΝ: Κερδίσει την Αναγέννηση Σάμου και ο Όμηρος Καλλιμασίας νικήσει τον Πανναξιακό. Και ο ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΕΑΝ: Κερδίσει τον Πανναξιακό και η Αναγέννηση Σάμου κερδίσει τον Ιπποκράτη(!!!) Και όπως είπαμε παίζει ρόλο και η σειρά… των αγώνων. Εάν ο Πανναξιακός κερδίσει στο πρώτο παιχνίδι τον Όμηρο Καλλιμασίας (κάτι που φαντάζει και το πιο λογικό σενάριο…), τότε αυτόματα ο Ιπποκράτης θα είναι αδιάφορος βαθμολογικά στο παιχνίδι με την Αναγέννηση Σάμου, αφού θα έχει νοκ-άουτ από τη διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Οι Σαμιώτες όμως με νίκη θα πάρουν το εισιτήριο για τη Γ’ Εθνική, αφού θα ισοβαθμήσουν με τον Πανναξιακό, τον οποίο έχουν κερδίσει.

Αγώνας
Όσο για το παιχνίδι; Ότι κι εάν πούμε είναι λίγο… Ο Πανναξιακός έδωσε το δικαίωμα στην Αναγέννηση να έχει τον πρώτο λόγο σχεδόν με το καλημέρα όταν και προηγήθηκε με 3-0 με τον Ροντογιάννη. Ο Πανναξαικός το γύρισε άμεσα (8 -4) αλλά με τον Ροντογιάννη να σκοράρει κατά ριπάς πήρε προβάδισμα 4 πόντων (13-9) αλλά το δεκάλεπτο τελείωσε 17 -14 για τον Πανναξιακό . Στη 2η περίοδο το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να αποσπαστούν και τα τρίποντα να διαδέχονται το ένα το άλλο και μόλις στο τελευταίο τρίλεπτο η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα έξι πόντων (38-32) και να κλείνει τελικά το ημίχρονο 38 – 34 πάντα για την ομάδα της Σάμου. Στη 3η περίοδο, η Αναγέννηση πάντα με τους Ροντογιάννη – Αντωνούσο σε πρώτο πλάνο κατάφεραν να ξεφύγουν ακόμη και με δέκα πόντους (50-40) στα μέσα της 3η περιόδου αλλά τα τρίποντα του Τζανιδάκη (6) ήταν αυτά που κράτησαν τον Πανναξιακό ζωντανό στο τέλος της 3ης περιόδου (58-55). Και φτάσαμε στην 4η περίοδο με τους Σαμιώτες να παίζουν ζώνη για να αντέξουν στην πίεση και τους παίκτες του Δαμιανίδη να κάνουν ότι μπορούν για να …αυτοκτονήσουν. Γύρισαν άμεσα το παιχνίδι (61-58 με τον Σκούταρη) αλλά δέχτηκαν δύο σερί τρίποντα από τον Ροντογιάννη, στη Συνέχεια πήραν προβάδισμα στο 35ο λεπτό (69-66) με τον Πασχάλη, όμως ο Ροντογιάννης ήταν και πάλι εκεί. Στα 75 δεύτερα ο Καποτάς με τρίποντο έδωσε το πρόβάδισμα στην Αναγέννηση (74-72), ο Πολίτης άμεσα με τρίποντο έφερε και πάλι τον Πανναξιακό σε θέση ισχύος, όμως ο Τρυφωνόπουλος έβαλε και πάλι την Αναγέννηση μπροστά. Ο Παναγιωτίδης με λέι απ στα 39 δεύτερα έδωσε στον Πανναξιακό και πάλι το προβάδισμα (77-76) στη συνέχεια Ροντογιάννης και Παναγιωτίδης δέχτηκαν από μία τεχνική ποινή, ο Οτουντζίδης στην τελευταία επίθεση έχασε τη μπάλα και το Ανδρεαδάκης από τη γωνία με σουτ στην εκπνοή έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Μάλιστα, οι παίκτες της Σάμου δεν μπορούσαν να πιστέψουν ότι κέρδισαν και χρειάστηκαν αρκετά λεπτά για να το συνειδητοποιήσουν…

Αναγέννηση Σάμου – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ 78 – 77
Δεκάλεπτα: 14 – 17, 24 – 17, 20 – 21, 20 – 22
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Δαμιανίδης): Πολίτης 7, Τσεκλένης, Καλαβρός, Μάκαρης 2, Παναγιωτίδης 14, Μυλωνάς 6, Κατσαρός 2, Γκιέργκι 3 (1), Τζανιδάκης 18 (6), Πασχάλης 6, Σκούταρης 11, Οτουντζίδης 8.
Αναγέννηση (Ζωντός): Χρυσάκης, Ανδρεαδάκης 9, Παναγιώτου, Ροντογιάννης 27, Κίννας, Καποτάς 15, Κούτζας, Παναγιωτακόπουλος, Τρυφωνόπουλος 9, Αντωνούσος 17, Μαραθωκαμπίτης

Ιπποκράτης
Με παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο Ιπποκράτης Κω το σημερινό παιχνίδι με τον Όμηρο Καλλιμασιάς… Οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου ξέσπασαν στους Χιώτες, τους οποίους κέρδισαν άνετα με 77-50, πετυχαίνοντας την πρώτη τους νίκη στους αγώνες μπαράζ, που διεξάγονται στο κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας. Μάλιστα η διαφορά θα μπορούσε να φτάσει σε μεγαλύτερα επίπεδα, ωστόσο μοιράστηκε ο χρόνος συμμετοχής και έπαιξαν όλοι οι αθλητές, αφού το παιχνίδι κρίθηκε από νωρίς. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι πρωταθλητές της Τ.Ε. Χίου πέτυχαν μόλις δύο πόντους στο γ’ δεκάλεπτο (επιμέρους σκορ 20-2), με αποτέλεσμα ο Ιπποκράτης να ξεφύγει με 62-29 και να φτάσει στη νίκη σε ρυθμούς προπόνησης. Το τελικό 77-50 μάλλον φανερώνει τη διαφορά δυναμικότητας, με τον Ιπποκράτη να παίζει χωρίς άγχος και να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα.
Δεκάλεπτα: 24-16, 42-27(ημ.), 62-29, 77-50
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ ΚΩ (Κανενόπουλος): Μόσχος 4, Χρήστου 3, Τσιλιγκίρης, Πλευράκης 1, Σκούφης 5(1), Γούναρης 7, Ασημακόπουλος 20, Γκοράτσας 10(2), Βουλιάκης 4, Κατσούβας 4, Γιαννούλης 6, Τσότσος 13(2).
ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΛΙΜΑΣΙΑΣ (Μπόλιας): Δοντάς 2, Μοσχούρης, Κόκκοτας, Λεγάτος 23(3), Φεγκουδακης 2, Κουμτζής, Μακρίδης 2, Τσουρής 11, Φουντουλάκος Ε., Φουντουλάκος Χ. 2, Χαμέτης, Στακιάς 5.