Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 528

Δευτέρα, 23 Νοεμβρίου 2015 20:04

«Καθάρισε» με τους ψηλούς

Η ΑΕ Σαντορίνης εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο νίκησε τον ΑΠΑΣ τα Φανάρια με 69 - 52 Η ΑΕ Σαντορίνης εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο νίκησε τον ΑΠΑΣ τα Φανάρια με 69 - 52

Το μπάσκετ είναι ένα άθλημα που καλώς ή κακώς παίζεται με τους .ψηλούς. Και η ΑΕ Σαντορίνης μπορεί να υπερηφανεύεται ότι έχει παίκτες που όχι απλά κοιτάζουν τους αντιπάλους τους αφ' υψηλού αλλά μπορούν και να βάλουν τη μπάλα με άνεση στο καλάθι από το ζωγραφιστό.

Η ομάδα του Αξώτη στηρίχτηκε στους ψηλούς της στο πρώτο χρονικά παιχνίδι που έδωσε στη Νάξο, το απόγευμα του Σαββάτου και έφτασε στη νίκη επί του ΑΠΑΣ τα Φανάρια 69 - 52. Παιχνίδι που κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο όταν οι οικοδεσπότες έμειναν μόλις στους 21 πόντους τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 36 (!!!).

Στο δεύτερο μέρος με τον Μαράκη να αποτελεί το βασικό όπλο της επίθεσης για τον ΑΠΑΣ τα Φανάρια η διαφορά έπεσε (χαρακτηριστικό είναι ότι στην 4η περίοδο το σκορ ήταν 15-15) αλλά δεν ήταν αρκετή προσπάθεια του Μαράκη για να έχουμε την αλλαγή σκηνικού. Το ευχάριστο πάντως είναι ότι τόσο οι γηπεδούχοι (τρεις παίκτες πάνω από 9 πόντους) όσο και οι φιλοξενούμενοι (τέσσερις παίκτες με +7 πόντους) είχαν επιλογές στην επίθεσή τους.

ΑΠΑΣ τα Φανάρια - ΑΕ Σαντορίνης  52 - 69

Διαιτητής: Κιουλάφας

Δεκάλεπτα: 07 - 11, 14 - 25, 16 - 18, 15-15

ΑΠΑΣ τα Φανάρια (Ζευγώλης): Ζευγώλης 10 (1), Λεόντιος 2, Κώτσος , Μανιός 3, Χάλκος 6, Κιόσκου , Βασιλάκης, Προμπονάς 9 (1), Λύχνος, Μαράκης 19, Ελευθερίου. Φρατζέσκος 3

ΑΕ Σαντορίνης (Μπαλιάκας): Βαρβαρίγος 2, Βαρζέντας. Λιαπόπουλος 4, Διαμαντοπουλος 4, Ιλάσκου 2, Ρούσσος 2, Μπουραντάς 17 (2), Νομικός 19, Σιέχου 7, Δαμίγος 8, Μπαλιάκας 2, Θεωδορόπουλος 2