Σάββατο, 28 Νοεμβρίου 2015 15:04

Αποκλείστηκε ο Πρωτέας Βούλας από το κύπελλο

Εκτός συνέχειας του κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ (Ένωση Σωματείων Καλαθοσφαίρισης Νότιας Αττικής) έμεινε ο Πρωτέας Βούλας. Ο προσεχής αντίπαλος του Πανναξιακού, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος του 2ου ομίλου της Γ’ εθνικής μπάσκετ ανδρών, ηττήθηκε την Πέμπτη το βράδυ στο γήπεδό του από τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου με σκορ 74-73 για την φάση των «16».

Η ομάδα του Μάνου Μανουσέλη έπαιξε πολύ καλά κατά διαστήματα, μπήκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-18, ενώ το 25-24 στο 14' μέσα σε δύο λεπτά το έκανε 33-24 με σερί 9-0 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 43-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κρόνος μπήκε πιο καλά και προσπέρασε με 4 πόντους με το κλείσιμο του δεκαλέπτου 55-59. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Κρόνο να διατηρεί μια διαφορά και να την αυξάνει στο +6 (61-67) τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Πρωτέας βρήκε τις λύσεις και έφερε το ματς στα ίσια 68-68 δύο λεπτά πριν την λήξη.

Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό ο Κρόνος μπήκε με 69-72 μπροστά, όμως ο  Πρωτέας έμεινε κοντά στο σκορ και 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος με τον πίνακα να γράφει  73-74 υπέρ του Κρόνου και την ομάδα του Αγίου Δημητρίου να μην καταφέρνει να κάνει την επαναφορά από την γραμμή άμυνας της, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως το τελευταίο σουτ δεν βρήκε στόχο στην εκπνοή και η πρόκριση για την επόμενη φάση ήρθε για την ομάδα του Κρόνου.

Πλέον στο στρατόπεδο του Πρωτέα κοιτάζουν το παιχνίδι του πρωταθλήματος της Κυριακής κόντρα στον Πανναξιακό, το οποίο θα διεξαχθεί στο κλειστό της Βούλας στη 13:00 μ.μ.. Ο προπονητής της ομάδας Μάνος Μανουσέλης δεν αντιμετωπίζει προβλήματα και έτσι θα παραταχθεί πλήρης.