Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2015 02:09

Νίκη πρωτιάς για τον Πανθηραϊκό

O Πανθηραϊκός ήταν ο τελικός νικητής του ντέρμπι της Σαντορίνης, μετά την επικράτησή του με 1-0 κόντρα στη Θύελλα Καμαρίου, στην αναμέτρηση που διεξήχθη το Σάββατο στο Δημοτικό Γήπεδο Καμαρίου.

Οι καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν στο νησί της Σαντορίνης δεν ήταν και οι ιδανικότερες, μιας και ο άνεμος ήταν ιδιαίτερα ισχυρός, ενώ το τερέν ήταν ολισθηρό, λόγω της σφοδρής βροχόπτωσης που είχε προηγηθεί κατά τη διάρκεια της ημέρας. Τα παραπάνω μπορεί να δυσκόλεψαν τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων, όμως δεν ήταν αρκετά για να αποτρέψουν τους φίλους και των δύο Σωματείων από το να παρακολουθήσουν το παιχνίδι από τις εξέδρες του γηπέδου που ήταν σχεδόν κατάμεστες.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήρθε στο 13' όταν ο Κρεμμύδας με σέντρα από τα αριστερά βρήκε το Ζώνα ο οποίος όμως σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια. Ότι δεν κατάφερε στη φάση αυτή ο επιθετικός των γηπεδούχων, το κατάφερε λίγα λεπτά αργότερα, αφού στο 20ο λεπτό ο  Ζώνας μετά από ασίστ του Αρβανίτη νίκησε τον Ανδρούτσο με σουτ μέσα από την περιοχή και έκανε το 1-0. Στο 29' ήταν σειρά της Θύελλας να απειλήσει, με απευθείας εκτέλεση φάουλ από καλή θέση. Ο Μπαλής με έξυπνο, συρτό κτύπημα πέρασε τη μπάλα από το τοίχος, όμως ο Τσουκαλάς είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε τη μπάλα. Ο Πανθηραϊκός, που είχε τον αέρα με το μέρος του στο πρώτο ημίχρονο, προσπάθησε να πιέσει και για δεύτερο γκολ, το οποίο λίγο έλειψε να πετύχει ο Κωλέτσης στο 39, όμως το πλασέ που επιχείρησε από πολύ πλεονεκτική θέση, απέκρουσε ενστικτωδώς ο Ανδρούτσος με τα πόδια. Έτσι το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν σειρά της Θύελλας να έχει τον άνεμο με το μέρος της. Η ομάδα του κύριου Διονυσόπουλου μπήκε με όρεξη όμως δεν κατάφερε να φτάσει στην δημιουργία κάποιας μεγάλης φάσης στα πρώτα λεπτά της επανάληψης.

Ο αγώνας αμαυρώθηκε από τη φάση του 55ου λεπτού, όταν μετά από σέντρα του Φύτρου, ο Ζώνας προσπάθησε να σουτάρει, τη στιγμή που ο Ανδρούτσος έκανε έξοδο, με τους δυο ποδοσφαιριστές να συγκρούονται. Η μπάλα πέρασε από όλους και έφτασε στον Κωλέτση, ο οποίος με κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα, όμως ο διαιτητής της συνάντησης κ. Βακόνδιος υπέδειξε επιθετικό φάουλ. Όσοι παρακολουθούσαν τον αγώνα "πάγωσαν" βλέποντας τόσο τον τερματοφύλακα της Θύελλας Ανδρούτσο, όσο και τον επιθετικό του Πανθηραϊκού Ζώνα, στο έδαφος. Τελικά ο Ανδρούτσος κατάφερε να σηκωθεί και να συνεχίσει το ματς. Δε συνέβη όμως το ίδιο και με το Ζώνα, ο οποίος αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο, και μεταφέρθηκε στο Κεντρικό Πολυιατρείο Σαντορίνης, όπου του τοποθετήθηκε γύψος. Τη θέση του Ζώνα πήρε ο Τζωρμπατζάκης.

Στο 61' λεπτό, το παιχνίδι διακόπηκε προσωρινά από τον διαιτητή, λόγω ρίψης κροτίδων. Όμως το συμβάν έληξε άμεσα και έτσι δόθηκε συνέχεια στην αναμέτρηση.

Στο 67' η Θύελλα έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση, όμως ο Τσουκαλάς απέκρουσε εντυπωσιακά το δυνατό, χαμηλό σουτ που επιχείρησε ο Δαβίλας, έξω από την μεγάλη περιοχή. Η ομάδα του Καμαρίου προσπάθησε στα επόμενα λεπτά να πιέσει για το γκολ της ισοφάρισης, όμως τα περισσότερα γεμίσματα που επιχείρησαν οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενούμενων κατέληγαν είτε στα χέρια του Τσουκαλά, είτε απευθείας άουτ.  Στο 83' ο Πανθηραϊκός χάνει μια καλή στιγμή, όταν ο Αρβανίτης, σε μια από τις πολλές επελάσεις του από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα προς τον Μηνδρινό, ο οποίος έκανε το σουτ με το δεξί, με τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Φύτρος με κάθετη πάσα βρήκε τον Κωλέτση ο οποίος πλάσαρε, όμως ο Ανδρούτσος για μια ακόμη φορά αποσόβησε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά και έτσι το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε νικητή τον Πανθηραϊκό με σκορ 1-0.

Με τη νίκη αυτή, ο Πανθηραϊκός, που την επόμενη αγωνιστική ταξιδεύει στην Πάρο για το ματς με τον Α.Ο Πάρου, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας με 14 βαθμούς. Από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Θύελλας παρέμεινε με 7 βαθμούς και πλέον στρέφει την προσοχή της στον επόμενο αγώνα με τον Πανσιφναϊκό, εντός έδρας.

Διαιτητής της συνάντησης ήταν ο κ. Βακόνδιος, με βοηθούς τον κ. Βάιλα και τον κ. Αντιμισάρη.

Συνθέσεις:

Πανθηραϊκός (Κωνσταντόπουλος): Τσουκαλάς, Κρεμμύδας, Βλαβιανός, Ντεκίδης, Ρουσάκης, Lluka, Φύτρος, Κωλέτσης, Αρβανίτης, Ζώνας (55' Τζωρμπατζάκης), Περιάλης(74' Μηνδρινός)

Αναπληρωματικοί: Κελίδης, Αγοραστός, Σορώτος, Λυγνός, Μηνδρινός, Παγώνης, Τζωρμπατζάκης

Θύελλα Καμαρίου (Διονυσόπουλος): Ανδρούτσος, Caushllari (74' Μπίμπα), Μπρίτσα, Δημητρακόπουλος, Πάγια, Νομικός, Βουλγαράκης, Μπαλής, Δαμίγος, Δαβίλας, Shaba

Αναπληρωματικοί: Λυγνός, Μπίμπα, Νικολάου, Αλεφραγκής, Καψάλης, Καραμολέγκος, Βλαβιανός.

12270276 971182096286940 1772892504 n12272555 971182026286947 557900138 n12277251 971181952953621 537391448 n12305607 971182039620279 309451649 n12309086 971181919620291 1222785698 n12309197 971181819620301 1982728084 n12309208 971181899620293 1158911466 n12309258 971182112953605 659085237 n12319709 971182126286937 2048971258 n12325213 971181906286959 182957119 n