Κυριακή, 29 Νοεμβρίου 2015 23:08

Πέρασμα από τη Μήλο και τριάδα για την Άνω Μερά

Σημαντική νίκη με 0-1, που την έφερε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα πέτυχε η Άνω Μερά μέσα στη Μήλο.

12311480 1226452320715350 1826073158 oΗ ομάδα της Μυκόνου συνέχισε το σερί της παραμένοντας αήττητη για 4η συνεχόμενη αγωνιστική, απέναντι σε έναν Παμμηλιακό που παρόλο που έπαιζε με 7 παιδιά από τις ακαδημίες κοίταξε κατάματα τον αντίπαλο του.

Η ροή του αγώνα

Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες καθώς και οι δύο ομάδες δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες για γκολ που τελικά ήρθε στο 70΄ για τη Μυκονιάτικη ομάδα.

Καλός ο ρυθμός  και αρκετές φάσεις και ειδικά στο β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες δημιούργησαν εξαιρετικές ευκαιρίες για να πάρουν κεφάλι στο σκορ, καθώς όπως αποδείχτηκε η ομάδα που θα το έκανε θα έπαιρνε και τους 3 βαθμούς.12314784 1226452187382030 1640858284 o

Ο Παμμηλιακός είχε δοκάρι, η Άνω Μερά μοναδικά τετ α τετ αλλά ο Ζούλιας αρνιόταν να νικηθεί. Μέχρι το 70ο λεπτό όπου τα πάντα άλλαξαν.

Σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Τουρέ έκανε παράλληλη σέντρα στην καρδιά της περιοχής, όπου ο Γιόγιος με πλασέ στην κίνηση έβαλε την Άνω Μερά μπροστά. Ένα τέρμα που οι φιλοξενούμενοι πανηγύρισαν έξαλλά. Δεν είναι άλλωστε πάρα μόλις δύο μήνες που έφευγαν ταπεινωμένοι από το ίδιο γήπεδο με 6 γκολ.

12325608 1226452267382022 1492438789 oΤο σκορ έμεινε μέχρι το τέλος παρότι ο Παμμηλιακός πίεσε αφόρητα για την ισοφάριση. Η ομάδα της Μήλου τελείωσε μάλιστα το παιχνίδι με 10 παίχτες καθώς λίγα λεπτά πριν τη λήξη ο Κυρίτσης είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή Μαθιουδάκη γιατί διαμαρτυρήθηκε έντονα σε φάση που δεν του δόθηκε φάουλ.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους παίχτες των δύο ομάδων να αγκαλιάζονται και να αλληλοσυγχαίρονται. Ο κόσμος, που παρά την κακή βαθμολογική συγκομιδή του Παμμηλιακού και το ψιλόβροχο, έδωσε βροντερό παρόν στο γήπεδο, χειροκρότησε θερμά τα νέα παιδιά του Παμμηλιακού αλλά και τους «παλιούς» που έχουν δώσει και την ψυχή τους γι’αυτή την ομάδα.

Ανασυγκρότηση

Ο Παύλος Δαούτης δείχνει να εμπιστεύεται τα νέα παιδιά και να κλείνει τα αυτιά σε όσους «έτρεξαν» να στάξουν χολή για την βαθμολογική πορεία της ομάδας. Ζούλιας, Σοσόλι, Δερδελάκος (στο ντεμπούτο του στην ανδρική ομάδα), Μαυρογιάννης Αντώνης (επίσης ντεμπούτο), Μαυρογιάννης Γιώργος, Μπεκογιάνι και Μαυράκης δεν συμπληρώνουν πια το ρόστερ αλλά είναι πρωταγωνιστές. Και θα γίνουν καλύτεροι παίρνοντας παιχνίδια στα πόδια τους.

Όσο αφορά την Άνω Μερά, η δουλειά του Κώστα Συριανού, με παίκτες από τις ακαδημίες και με τους έμπειρους της ομάδας δείχνει να αποδίδει καρπούς, καθώς πλέον η Άνω Μερά χτίζει τον δικό της χαρακτήρα στο τερέν και αποτελεί έναν δύσκολο αντίπαλο για όλους, που μπορεί εύκολα να μπει σφήνα στα φαβορί και να κατακτήσει μία εκ των τριών θέσεων που θα την οδηγήσουν στα μπαράζ της κατάκτησης του πρωταθλήματος.

Διαιτητική τριάδα ήταν οι: Μαθιουδάκης, Κουλακιώτης και Τερζάκης.

Παμμηλιακός (Δαούτης): Ζούλιας, Σοσόλι, Δερδελάκος (70’ Μαυρογιάννης Γ.), Ατανάσοφ, Σίδερης, Θεοδωρακόπουλος, Μαυράκης (79’ Μαυρογιάννης Α.), Μπεκογιάνι (46’ Στεφανή), Καμακάρης, Σάντα, Κυρίτσης.

Άνω Μερά (Συριανός): Τζάβρα, Ανδρικόπουλος, Κουτσούκος, Τσελάϊ, Κεραμιδάς Α., Abilalilaj, Ρραπάϊ (78’ Bushaj), Μπούμπουρης, Τουρέ (89’ Ασυμομύτης), Γιόγιος, Δήμα Π. (60’ Δήμα Μ.).