Τρίτη, 09 Φεβρουαρίου 2016 11:38

Κλείδωσαν την συμμετοχή στην φάση των 8 οι Λύκοι

Πραγματοποιώντας μία απ' τις καλύτερες φετινές τους εμφανίσεις οι Λύκοι έδειξαν από τι... μέταλλο είναι φτιαγμένοι επικρατώντας του Αετού 2 με 54-45 στη δέκατη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης "Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2015-16".

Παρά τις απουσίες των Δεββέ και Πετράκη, οι οποίες μπορεί να αποδειχθούν μόνιμες, οι Λύκοι συσπειρώθηκαν στην άμυνα, έκλεισαν τους διαδρόμους προς το καλάθι και περιόρισαν την ελευθερία κινήσεων του ιθύνοντα... νου των αντιπάλων τους Μουρατίδη (18 π.), φτάνοντας έτσι σε μία σπουδαία νίκη, χάρη στην οποία "κλείδωσαν" και τη συμμετοχή τους στην φάση των οκτώ. "Χτίζοντας" σιγά - σιγά τη διαφορά κι έχοντας συνεχώς το προβάδισμα έφτασαν στο ημίχρονο να προηγούνται με δεκατρείς πόντους (31-18). Στην επανάληψη το παιχνίδι έγινε πιο σκληρό, αλλά οι Λύκοι δεν πτοήθηκαν, διατηρώντας την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, ο Αετός 2 εκμεταλλέυτηκε τα αβίαστα λάθη των λύκων, μείωσε τη διαφορά 4':32'' πριν το φινάλε στους έξι πόντους (42-48), αλλά το καθαρό μυαλό των Παπαβασιλείου (14 π.) και Κουτσογιαννόπουλου (13 π.), δεν άφησε άλλα περιθώρια στους παίκτες του Αετού 2 να ελπίζουν.
Στο παιχνίδι που άνοιξε την... αυλαία της αγωνιστικής, ο Αετός 1 κατάφερε να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο Λιμεναρχείο με σκορ 59-47. Οι "λιμενικοί" κοίταξαν στα ίσια τους αντιπάλους τους, φτάνοντας μάλιστα να προηγούνται και με επτά πόντους (20-13) στη δεύτερη περίοδο, η οποία έληξε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (25-25). Όμως, εκει που όλα έδειχναν πως το ματς θα είναι ντέρμπι, μία... μαέστρικη κίνηση τακτικής του Ζώρζου απ' το πάγκο με την έναρξη της τρίτης περιόδου έφερε τα πάνω κάτω, καθώς "πόνταρε" στην κούραση των παικτών του Λιμεναρχείου και παίζοντας με ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο γύρισε το ματς και πέρασε μπροστά στο σκορ, διατηρώντας το προβάδισμα ως το τέλος. Σημαντική συνεισφορά στη νίκη αυτή είχαν οι Ξαγοράρης (21 π.) και Αλεξάκης (14 π, 4 τρίποντα), ενώ σπουδαίο παιχνίδι έκανε και ο Τσικλιτάς, ο οποίος κυριάρχησε κατω απ' το καλάθι.
Τέλος, όσον αφορά στο ματς των αντρών της Α.Ε.Σ με τους Επαλαίμαχους δεν χρειάζονται να ειπωθούν πολλά, αφού το σκορ... μιλάει από μόνο του (99 - 47). Με Πετράκη (23 π.), Παπαδόπουλο (21 π.) και Παπασταματίου (20 π) σε μεγάλα κέφια, οι "καθηγητές" αναγκάστηκαν σε παθητικό ρόλο, με χαρακτηριστικό της υπεροχή της Α.Ε.Σ το 26-5 της δεύτερης περιόδου. Παρ' όλα αυτά όμως οι Επαλαίμαχοι "καπάρωσαν" τη δεύτερη θέση ότι κι αν συμβεί στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου.
Αναλυτικά τ' αποτελέσματα και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

ΣΑΒΒΑΤΟ 6/2/2016

Αετός 1 - Λιμεναρχείο (59-47)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος - Πεταλωτής)

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των Playoff

*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
*Η αντρική ομάδα της Α.Ε.Σ συμμετέχει εκτός συναγωνισμού
*To λιμεναρχείο έχει ένα μηδενισμό.
*Oι Λύκοι έχουν δύο παιχνίδια λιγότερα και οι Utah Jazz, οι Άντρες, οι παίδες και οι Έφηβοι της Α.Ε.Σ έχουν από ένα παιχνίδι λιγότερο.

*Οι Sharks και οι Houston Rockets έπειτα από δύο μηδενισμούς αποβλήθηκαν απ' το πρωτάθλημα.