Παρασκευή, 12 Φεβρουαρίου 2016 19:33

Και τώρα τελικός… πρόκριση για το ΓΕΛ Νάξου [pics]

Τα αγόρια του ΓΕΛ Νάξου ήταν οι μεγάλοι νικητές στον ημιτελικό του Σχολικού Πρωταθλήματος Κυκλάδων, όπου σε αγώνα που έγινε το πρωί στο ΔΑΚ Νάξου επικράτησαν με 3-0 του ΕΠΑΛ Θήρας.

Στο πρώτο ημίχρονο το ΓΕΛ Νάξου είχε την πρωτοβουλία και κατάφερε να σκοράρει σε δυο φάσεις, ενώ το ΕΠΑΛ Θήρας προσπάθησε να δημιουργήσει, αλλά εγκλωβίστηκε στην σωστή άμυνα των γηπεδούχων.
Στην πρώτη καλή στιγμή, στο 14', το ΓΕΛ Νάξου άνοιξε το σκορ με μακρινό δυνατό σουτ του Φραγκίσκου, που έκανε το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα (16') ο Βαθρακοκοίλης μετά από παράλληλη πάσα του Φραγκίσκου, έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ.
Στην επανάληψη το ΓΕΛ Νάξου ξεκίνησε πολύ καλά, έχοντας ένα δοκάρι και 2-3 πολύ καλές στιγμές να αυξήσει το σκορ.
Στο 52' ο Βαλετας με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Τώρα το ΓΕΛ Νάξου και ο νικητής  ΓΕΛ Σύρου - ΓΕΛ Μυκόνου (23/2) θα συναντηθούν στον τελικό του Σχολικού Πρωταθλήματος, με φόντο την πρωτιά στις Κυκλάδες.

Διαιτητές ήταν οι κ.κ. Νεοκοσμίδης και Φαν Άακεν.

ΓΕΛ Νάξου (Κατσούλης): Καρανίκας, Ματάκιας (47΄ Κουφόπουλος), Μπίντζι, Ξενάκης, Μανιός, Βαλέττας, Ανεβλαβής, Καραγιάννης, Καραφυλλίδης (37΄ Καρούσης), Φραγκίσκος (53΄Μελανίτης), Βαθρακοκοίλής.

Αναπληρωματικοί:. Τσμαϊλάι, Καπίρης, Αντρί, Κιόσκου

ΕΠΑΛ  Θήρας Πεταλωτής): Αρβανίτης, Συλλέλογλου, Καψάλης, Βαρμαζής (61΄Φουστέρης Κ.) , Καραμολέγκος, Νάξης, Κουρπέτης (54΄Σολλάκου), Δρόσος (36΄ Ντούσκο), Φουστέρης Ιωαν. , Μπρίτσας, Κουλόλλι.

Αναπληρωματικοί: Ξαγοράρης, Ρεμέρης.