Κυριακή, 14 Φεβρουαρίου 2016 01:48

Λύγισε το μαχητικό Μαρκόπουλο στο τάι μπρέικ ο ΑΟ Θήρας

Ο ΑΟ Θήρας χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να λυγίσει την αντίσταση του εξαιρετικού ΑΟ Μαρκοπούλου που πήρε έναν σημαντικό βαθμό.

Η ομάδα της Σαντορίνης μετά από ένα αμφίρροπο ξεκίνημα (8-7) ξέφυγε με 16-11 και προηγήθηκε με 1-0, αλλά στο β’ σετ στο παιχνίδι μπήκε το σερβίς (5 άσοι) και το μπλοκ των φιλοξενούμενων (4 πόντοι) με τον ΑΟΜ να επικρατεί στις λεπτομέρειες, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στον αγώνα, το οποίο φάνηκε να χάνεται όταν ο ΑΟΘ επικράτησε με εντυπωσιακό τρόπο στο γ’ σετ (25-13).

Ωστόσο στο δ’ σετ το Μαρκόπουλο ανέβασε εντυπωσιακά την αποτελεσματικότητα του στην επίθεση (από 30% στα τρία πρώτα σετ, είχε 47% στο δ’) κι έχοντας σταθερά το προβάδισμα από τον 10ο πόντο και μετά ισοφάρισε σε 2-2.

Στο τάι μπρέικ όλα έδειχναν ότι τελείωσαν νωρίς καθώς ο ΑΟΘ (ο Οικονόμου προφύλαξε και πάλι Βίντοβιτς, Κιγιάκοβα) προηγήθηκε με 6-0 και 8-2, όμως το Μαρκόπουλο επέστρεψε αμέσως μειώνοντας σε 8-7, χωρίς όμως ποτέ να μπορέσει να προσπεράσει και έτσι η Θήρα πήρε τη νίκη με 15-13

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου: «Σήμερα υπήρχε έλλειψη ενέργειας και αυτό συνέβη καθώς για τρίτο παιχνίδι είχαμε το ίδιο σχήμα με αποτέλεσμα να κάνουμε λάθη και να έχουμε κάποιες κακές στιγμές. Ωστόσο, είμαι ικανοποιημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών που έστω και δύσκολα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Συνεχίζουμε...»

Βέσκο Ιβάνοβιτς: «Κάναμε το καλύτερο που μπορούσαμε και παλέψαμε πραγματικά πολύ σκληρά. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο αλλά δεν το παρατήσαμε ποτέ και ανατρέψαμε την κατάσταση παίζοντας καλό βόλεϊ. Τώρα έχουμε ένα ακόμη σημαντικό ματς με την Ηλιούπολη και πρέπει να συνεχίσουμε έτσι».

Τα σετ: 25-19, 23-25, 25-13, 20-25, 15-13

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 12 (9/17 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 24 (19/54 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 62% υπ. – 41% άριστες), Οικονομίδου 12 (9/31 επ., 3 άσοι), Μουντάκη 11 (9/25 επ., 2 άσοι, 39% υπ. – 13% άριστες), Βεργίδου 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (6/13 επ., 1 άσο), Αρτακιανού -λ (44% υπ. – 22% άριστες) / Τσβέτκοβα 2 (2/3 επ.), Σκορδίλη
Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς) Δικαιούλια 10 (6/10 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Λιάγκη 4 (3/18 επ., 1 άσο, 35% υπ. – 22% άριστες), Πατεράκη 14 (7/10 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Σαΐνι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Εσντέλ 17 (17/56 επ.), Βαρουδάκη 14 (10/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κοκκίου -λ (50% υπ. – 45% άριστες) / Καρακάση 2 (2/4 επ.), Τσιάκουλα, Νικολογιάννη 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 28% άριστες), Μολδοβανίδη