Κυριακή, 20 Μαρτίου 2016 22:47

Πρωτιά Καλλία στα 5χλμ του Ημιμαραθωνίου

KALLIAS FINISH HMIM 2016 1

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο υποδέχτηκαν την άνοιξη όσοι παραβρέθηκαν και συμμετείχαν στον 5ο Ημιμαραθώνιο της Αθήνας, που διοργανώνει ο ΣΕΓΑΣ και ο Δήμος Αθηναίων σε συνεργασία με την Περιφέρεια Αττικής και κύριους χορηγούς τη BMW Hellas και την Aegean.
Τη πρώτη θέση για τους άνδρες κατέκτησε ο αθλητής του Α.Ο. Μυκόνου Χρήστος Καλλίας με χρόνο 15.41, ο οποίος μετά τη νίκη του δήλωσε :«Κατάφερα να νικήσω για δεύτερη συνεχή χρονιά σε έναν δύσκολο αγώνα με πολύ έντονο συναγωνισμό, καθώς οι αθλητές που ανέβηκαν μαζί μου στο βάθρο είναι οι πρωταθλητές στα 800 και τα 1.500μ. Ο Ημιμαραθώνιος κάθε χρόνο γίνεται και καλύτερος και συμβάλλει στην ανάπτυξη της πόλης. Ο στόχος μου είναι η διάκριση στα 5.000 μ. στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα».
Τη δεύτερη θέση κατέκτησε ο Κώστας Νακόπουλος με χρόνο 16.15 του Γ.Σ. Τρικάλων ενώ τρίτος  τερμάτισε ο Κώστας Δρόσος με χρόνο 16.47 από το Outrun.
Στις γυναίκες πρώτη τερμάτισε η Ελευθερία Πετρουλάκη με χρόνο 17.59, Δεύτερη στις γυναίκες τερμάτισε η Ροδαμά Λαγονίδου με 19.05 από τη Φοιτητική Ένωση Κρητών Αττικής και τρίτη η Κωνσταντίνα Ζυμβρακάκη με 21.07 από το Athens Triathlon Team.