Πέμπτη, 23 Φεβρουαρίου 2017 11:04

Κερδισμένοι ο Αετός 2 και οι 2 Brothers

Με νίκες που τους έφεραν «συγκάτοικους» στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα προχώρησαν ο Αετός 2 και οι 2 Brothers στα πλαίσια της όγδοης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2016 – 2017».

Με τον Πεταλωτή (13π) να … ζωγραφίζει στην επιστροφή του στις αγωνιστικές υποχρεώσεις και τον Καφούρο (13 π.) να οργανώνει με μαεστρία τις επιθέσεις της ομάδας του, οι 2 Brothers κατάφεραν να πάρουν το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνα. Το σκορ της αναμέτρησης κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, καθώς και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν εξαιρετικά «διαβασμένες», παίζοντας πολύ καλή άμυνα.

Μέχρι το τρίτο δεκάλεπτο οι 2 Brothers είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως στα μισά της τρίτης περιόδου χαλάρωσαν κι άρχισαν να επιτίθονται επιπόλαια, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Αετός και σημειώνοντας τέσσερα τρίποντα έφτασε 1΄:43΄΄ πριν το τέλος του δεκαλέπτου σε απόσταση βολής (28-27). Από εκείνο το σημείο το ματς έγινε… ρωσική ρουλέτα. Η ομάδα του Μερκούρη πέρασε 6΄:58΄΄ πριν το φινάλε για πρώτη φορά στο σκορ (34-35), αλλά μ’ ένα τρίποντο ο Πεταλωτής έφερε ξανά μπροστά τους 2 Brothers (39-37).

Ο Καφούρος διεύρυνε ακόμα περισσότερο την απόσταση (42-37) δύο λεπτά προτού ολοκληρωθεί η αναμέτρηση, αλλά ο Τσικλιτάς απάντησε άμεσα κάνοντας το σκορ 42-39. Με  τριάντα έξι δευτερόλεπτα να απομένουν και την μπάλα να «καίει», ο Θεολόγου (8π,) πήρε την επίθεση πάνω του σημειώνοντας ένα παλικαρίσιο καλάθι, «σβήνοντας» ουσιαστικά τις ελπίδες των αντιπάλων του και χαρίζοντας  έτσι το δίποντο στην ομάδα του.

Στο άλλο ματς της αγωνιστικής, ο Αετός 2 σημείωσε μία εύκολη νίκη απέναντι στους Εφήβους της Α.Ε.Σ. Καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα η ομάδα του Μουρατίδη ήταν μπροστά στο σκορ και μ’ ένα ξέσπασμα στο τρίτο δεκάλεπτο (4-14) κατάφερε να «κλειδώσει» τους βαθμούς. Απ’ τους νικητές σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Γεωργακούδης (16 π.) και Λιγνός (14 π.), ενώ απ’ τους Εφήβους ξεχώρισε με την απόδοσή του ο Ρούσσος (17 π.).

9. Α.Ε.Σ Έφηβοι       7/ 0-7/ 397-490/ -93

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ' αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.