Δευτέρα, 27 Φεβρουαρίου 2017 12:21

Νίκη πρωτιάς για τους Παίδες της Ερμούπολης

Στην κορυφή του 1ου ομίλου των παίδων με 15 βαθμούς παρέμεινε ο ΑΟ Ερμούπολης που επικράτησε  με 52-46 του Περιστεριώνα και πλέον μπορεί να λογίζεται ως μία ομάδα που έχει εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στο finalfour.

Ο αγώνας που έγινε το Σάββατο στο κλειστό του ΑΚΔΕ, κρίθηκε στις λεπτομέρειες, καθώς οι Τηνιακοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκαν με 25-27 στο ημίχρονο. Ο ΑΟ Ερμούπολης είχε μία εκπληκτική 3η περίοδο με επιμέρους σκορ 13-5, πράγμα που το έδωσε το προβάδισμα. Στην 4η περίοδο, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, με το τελικό 52-46 να δίνει τη μεγάλη νίκη στους Συριανούς.

Ο Περιστεριώνας από τη πλευρά του,  έμεινε στους 11 βαθμούς, έχει ελπίδες να τερματίσει 2ος και να πάρει εισιτήριο για το F4, φτάνει στις εναπομείνασες αγωνιστικές να συνεχίσει με το απόλυτο στις νίκες.

Παίδες ΑΟ Ερμούπολης – Περιστεριώνας  52 - 46

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15 – 21, 10 – 06, 13 – 05, 14 - 14

Α.Ο Ερμούπολης: Σιγάλας Π. , Τάκος Δ. 15 (1), Τομαής Φ. 9 (3), Σαμψωνίδης Ν. 6, Λημναίος Α. 2, Χαλαβαζής Ι., Τσιργής Α. 8, Κρεατσούλας Λ. 6 (1), Ευκαρπίδης Σ. 6, Ρούσσος Π.

Τ.Α.Κ Περιστεριώνας: Ανταλής Ν. 4, Μπινιάκου Μ. 6, Παγανέλης Ν. , Καμπέρι Ι.  7, Χατζίρης Σ., Πόντης Γ., Τριαντάφυλλος Ν. 3, Βοινάς Π. 14 (1), Μαρκουιζος Ν., Πετρόπουλος Γ. , Βιδάλης Μ. 10 (1), Μελισσουργός Δ. 2  .