Πέμπτη, 02 Μαρτίου 2017 02:15

Νίκη πρωτιάς για τους Έφηβους του Πανναξιακού [pics-vids]

Μια σπουδαία νίκη που τον φέρνει ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης του 2ου ομίλου πέτυχαν οι Έφηβοι του Πανναξιακού ΑΟΝ, που επικράτησαν 67-58 των Φαναριών σε αγώνα που έγινε χθες το βράδυ στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου.

Οι παίκτες του Μιχάλη Σβορώνου μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά ασφαλείας πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το 39 – 23 να του δίνει μεγάλο προβάδισμα για τη νίκη.

Όμως οι «Ορεινοί» του Μανώλη Μανδηλαρά δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη και με ένα σερί 8-15 στη 3η περίοδο μείωσαν σε 47 – 38.

Στην 4η περίοδο τα Φανάρια μπήκαν και πάλι δυνατά και κατάφεραν να μειώσουν ακόμη και στους 4 πόντους στο 3:50 πριν το τέλος του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά ο Πανναξιακός ήταν η ομάδα που έκανε τα λιγότερα λάθη και ήταν πιο εύστοχη με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 67-58.

Οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν κορυφαίο τον Αρτσάνο με 18 πόντους, ενώ πολύ θετική παρουσία είχαν και οι Μάνο με 14 και Κρητικός με 10 πόντους.

Για τα Φανάρια ο Κιόσκου με 22 πόντους και ο Μανιός με 18 έκαναν ότι μπορούσαν και ξεχώρισαν με την απόδοση τους.

Πλέον ο Πανναξιακός συγκατοικεί στην 1η θέση με τον ΑΟ Πάρου έχοντας 9 βαθμούς και ένα παιχνίδι λιγότερο. Οι δύο ομάδες έχουν σχεδόν εξασφαλίσει τη συμμετοχή τους στο final four και αυτό που απομένει είναι να ξεκαθαρίσει ποιος θα τερματίσει 1ος και ποιος 2ος στη κανονική περίοδο.

Έφηβοι Πανναξιακός ΑΟΝ - Φανάρια 67-58

Δεκάλεπτα: 21-14, 18-8, 8-15, 20-21

Διαιτητής: Παπαδημητρόπουλος | Γραμματεία: Τσακωνιάτου – Γιοσμάς

Πανναξιακός ΑΟΝ (Σβορώνος): Μαγγιώρος 9, Ανδριέλος 9 (1), Αρτσάνος 18 (2), Καραγιάννης 2, Απειρανθίτης, Γρυλάκης 3, Μάνο 14 (1), Χαρίτος, Σιδερής 2, Κρητικός 10 (1).

Φανάρια (Μανδηλαράς): Χιλα, Κορακίτης, Μαργαρίτης Δ. 7, Μανιός 18, Βασιλάκης, Σεϊντινι, Κιόσκου 22 (4), Μαργαρίτης Γ., Ναυπλιώτης 6, Μαθιάσος, Φρατζέσκος 5