Κυριακή, 19 Μαρτίου 2017 16:55

Καταδικαστική ήττα για τον Πανναξιακό, μεγάλη νίκη της Πεντέλης

Την εκτός έδρας ήττα από την Πόλις Καλλιθέας με 73-64 γνώρισε το μεσημέρι της Κυριακής η ομάδα του Πανναξιακού στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής για την Γ' Εθνική κατηγορία. Πλέον η παραμονή για την ομάδα της Νάξου είναι πολύ δύσκολη και μόνο με ένα θαύμα θα καταφέρει να σωθεί.

«Ήττα για την ομάδα μας μέσα στην Καλλιθέα που την καταδικάζει σε υποβιβασμό στα τοπικά πρωταθλήματα. Πλέον τώρα μόνο με θαύμα ελπίζει για την σωτηρία», έγραψε ο Πανναξιακός στην επίσημη σελίδα του στο Facebook μετά την ήττα του με 73-63 από τον Πόλις Καλλιθέας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά στην αναμέτρηση καταφέρνοντας να διατηρήσουν μία μικρή διαφορά. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Ναξιώτες μείωσαν στον πόντο (52-51) όμως οι παίκτες του Πόλις αντέδρασαν με ψυχραιμία και ξέφυγαν και πάλι στο σκορ.

Εκτενέστερο ρεπορτάζ σε λίγο για το ματς του Πανναξιακού σε λίγο.

Στην άλλη αναμέτρηση που ολοκληρώθηκε πριν λίγο, η Πεντέλη πέτυχε πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στον Ιπποκράτη Κω, καθώς επιβλήθηκε με 78-69 και μείωσε την διαφορά τους στον 1 βαθμό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι καταφέρνοντας να ολοκληρώσουν την πρώτη περίοδο έχοντας ένα προβάδισμα 5 πόντων(17-12). Στη δεύτερη περίοδο όμως οι παίκτες του Ιπποκράτη ανέβασαν ρυθμούς παίρνοντας αυτοί τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι τις αρχές της τελευταίας περιόδου. Εκεί η Πεντέλη ροκάνισε σιγά σιγά τη διαφορά φτάνοντας την στο 35′ στο καλάθι(56-58). Στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και τρέχοντας ένα εκπληκτικό σερί 22-11 κατάφεραν να διασφαλίσουν τους δύο πολύτιμους βαθμούς της νίκης.

Πεντέλη-Ιπποκράτης Κω 78-69

Δεκάλεπτα: 17-13, 25-34, 44-53, 34-1678-69

Διαιτητές: Λογοθέτης-Κανελλόπουλος (Δημητριάδης)
Πεντέλη (Κ.Χαροματσιδης):Κεκκης, Μαντζιος 4, Νασσης, Λίτσος 12(3),Τσουπακης 9 (3),Πορτελανος 4,Καρούζος 12(2),Πατερακης,Μπιγγος 17(2),Φουφας, Μαλουκος 19.
Ιπποκράτης Κω( Καπλανιδης):Κουκουραβας 6 (2),Τρυπας, Μποδουρ,Παπαδημητριου,Ασημακοπουλος 27(3),Γκορατσας 3(1),Χαρισης 13(1),Χρυσής 11(1),Χατζηγιακουμης 2, Χρήστου 7.