Τρίτη, 11 Απριλίου 2017 20:16

Μετάλλιο για τους Παίδες της Ερμούπολης [pics]

Α.Ο.  ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ  –  ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ  ΑΟΝ: 59-63 - Α.Ο.  ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ  –  ΤΑΚ  ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ: 52-42 Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ: 59-63 - Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ – ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ: 52-42

Μετά από δύο συναρπαστικά παιχνίδια , οι παίδες του Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ κατάφεραν επιστρέψουν με το χάλκινο μετάλλιο στις αποσκευές του από το νησί της Νάξου.

Με την πίκρα της ήττας στον ημιτελικό έμειναν οι Συριανοί παίκτες , η οποία τους στέρησε την συμμετοχή τους σε έναν ακόμη τελικό. Η Συριανή ομάδα αντιμετώπισε την τοπική ομάδα του Πανναξιακού στον ημιτελικό, μέσα σε ένα κατάμεστο γήπεδο από ντόπιους οπαδούς.

Η ομάδα της Σύρου έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο , καθώς μπήκε νωχελικά και δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το γρήγορο παιχνίδι των γηπεδούχων(11-22). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Συριανοί παίκτες κατάφεραν να ροκανίσουν λίγο την διαφορά και να μπουν στο κλίμα του παιχνιδιού(29-34). Δυστυχώς στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά άστοχη η Συριανή ομάδα και οι γηπεδούχοι έκτισαν μια διαφορά ασφαλείας (38-49).

Όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα επικρατούσαν εύκολα, όμως οι παίκτες του Ανδρέα Μαύρου δεν είχαν πει την τελευταία τους κουβέντα. Με ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο κατάφεραν να κλέψουν πολλές μπάλες και να επιστρέψουν στο παιχνίδι. Λίγα λεπτά πριν τελειώσει το ματς, μπόρεσαν να πάρουν κεφάλι με 2 πόντους, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό. Δύο άστοχες επιθέσεις από τους Συριανούς παίκτες σε αντίθεση με τους γηπεδούχους , στέρησαν την νίκη και την συμμετοχή τους στον τελικό.

Στον μικρό τελικό ο Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ αντιμετώπισε την σκληροτράχηλη ομάδα του ΤΑΚ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑ. Η Συριανή ομάδα μπήκε πάλι νωθρά και έμεινε πίσω στο ημίχρονο (22-26). Στην ανάπαυλα ο κόουτς των Συριανών κατάφερε να τους ξυπνήσει και με αλλαγμένη ψυχολογία οι παίκτες του έπαιξαν το μπάσκετ που είχαν δείξει όλη την χρονιά. Πιεστικές άμυνες, γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα σουτ, αυτά είδαν οι φίλαθλοι που παρευρέθηκαν στο δεύτερο μέρος του παιχνιδιού.

Με αυτό τον τρόπο κατάφερε η Συριανή ομάδα να πάρει το ροζ φύλλο και την νίκη με σκορ 52-62 απέναντι στην πολύ καλή ομάδα της Τήνου. Πρέπει να σημειωθεί πως σε όλη την χρονιά οι Συριανοί παίκτες είχαν μόνο μια ήττα.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους αθλητές όλων των ομάδων που αγωνίστηκαν για την προσπάθεια τους και το πλούσιο θέαμα που χάρισαν!

Η διοίκηση του Α.Ο. ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ θέλει να συγχαρεί την ομάδα της Σαντορίνης για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Θερμά συγχαρητήρια!