Κυριακή, 23 Απριλίου 2017 11:56

Σημαντική νίκη στη Τήνο για τους Άνδρες της Ερμούπολης

Δύσκολη εκτός έδρα νίκη κατάφεραν και πήραν οι άντρες του Α.Ο. Ερμούπολης , απέναντι στην ομάδα του ΤΑΚ Περιστεριώνα με σκορ 42-47.

Μετά την ανάπαυλα για τις εορτές του Πάσχα , όλοι ήξεραν πως έπρεπε να ξεκινήσουν με το δεξί στις συνεχόμενες αγωνιστικές υποχρεώσεις τους. Και τι καλύτερο από την νίκη σε μια δύσκολη έδρα , όπως του ΤΑΚ Περιστεριώνα.

Οι Συριανοί παίκτες μπήκαν πολύ συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι και έπαιξαν ασφυκτική άμυνα σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να πάρουν μια μικρή διαφορά (6-19). Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν άστοχες καθώς επηρεάστηκαν από την ενέργεια που έδιναν στην άμυνα.

Η ανάπαυλα έφερε τους παίκτες του Ανδρέα Μαύρου να προηγούνται με σκορ 13-27. Το τρίτο δεκάλεπτο δεν έφερε καμία ανατροπή στο σκορ καθώς οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν ισοδύναμες (26-39). Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πίεσαν πολύ και έπαιξαν καλή άμυνα, δυσκολεύοντας τους Συριανούς.

Τους πλησίασαν αρκετά στο σκορ αλλά δεν μπόρεσαν να τους πάρουν το πολυπόθητο ροζ φύλλο αγώνος. Με αυτό τον τρόπο η ομάδα του Α.Ο. Ερμούπολης έφυγε με τους 2 βαθμούς της νίκης που τον κρατούν ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Αξίζουν συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές και των δύο ομάδων για την προσπάθεια τους και το πλούσιο θέαμα που χάρισαν!

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ Α(6-19), Β(7-8), Γ(13-12), (16-8).  (42-47).

Τ.Α.Κ. ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ(Βιδάλης Α.): Ρουγγέρης Α.2, Γιαβρελίδης Α.3(1), Οικονομίδης Κ.9(1), Ξενόπουλος Α.4, Παγάνης Ι., Στρούμπος Δ., Σιώτης Π.20(2), Βιδάλης Π.,Διακογιάννης Π.2, Ξενόπουλος Ι., Τσακίρης Ν.2, Τσικούρας.-Πούλιος Ε.

Α.Ο.ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Μαύρος Α.): Τάκος Δ.3(1), Σαβρακίδης Β.2, Παρμαξίδης Ν.6(2), Γαβιώτης Η.10(2), Τζώρτζης Σ.3(1), Καραμολέγκος Λ. 13(3), Φρέρης Ι.2, Χατζηαναγνώστου Σ., Νικολακόπουλος Α., Αληφραγκής Θ., Αληφραγκής Δ.8, Γάδ Υ.