Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2017 17:44

Αποτελέσματα 1ης Εβδομάδας του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018»

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το τοπικό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018» καθώς και στα τέσσερα μας που διεξήχθησαν στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής οι ομάδες, αν και ανέτοιμες ακόμα από πλευράς φυσικής κατάστασης, έδειξαν πως πρόκειται να παρακολουθήσουμε ένα εξαιρετικά αμφίρροπο πρωτάθλημα.

Την πρεμιέρα πραγματοποίησαν οι Πειρατές με τον Αετό 2 χαρίζοντάς μας ένα ματς… θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και στα πρώτα λεπτά προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματά τους και το ρυθμό τους. Οι Πειρατές στην παρθενική τους εμφάνιση στο πρωτάθλημα έπαιξαν χωρίς ίχνος τρακ και με «όπλο» τις αντεπιθέσεις πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Αετός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο ημίχρονο, πράγμα που αποδεικνύεται κι απ’ το γεγονός πως στα πρώτα δεκαεπτά λεπτά του αγώνα είχε σκοράρει μόλις εννέα πόντους, με τους επτά απ’ αυτούς από τη γραμμή των ελευθέρων βολών! Στην επανάληψη ο Γεωργακούδης (11 π.) επιχείρησε να… ξυπνήσει τους συμπαίκτες του απ’ το λήθαργο και με συμπαραστάτη τον Ζουμπουλάκη (9 π.) κατάφεραν να φτάσουν τη διαφορά στο καλάθι (28-26). Στην τελευταία περίοδο, οι Πειρατές μ’ ένα σερί 6-0 αύξησαν ελάχιστα τη διαφορά υπέρ τους (34-27, 4΄:10΄΄), αλλά δεν τη χάρηκαν ιδιαίτερα, αφού με δύο απανωτά τρίποντα οι αντίπαλοί τους πλησίασαν σε απόσταση βολής (34-33, 3΄:10΄΄). Ωστόσο, χάρη στη ψυχραιμία του κορυφαίου για τους Πειρατές Μπατσαλή (14 π.) απ’ τις βολές και χάρη στη καλή τους άμυνα στη τελευταία επίθεση του Αετού κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα (35-33).

Στη συνέχεια, Αετός 1 και Επαλαίμαχοι έδειξαν περισσότερο έτοιμοι αγωνιστικά, προσφέροντας αγωνία και θέαμα στους θεατές που βρέθηκαν στο γήπεδο. Με τον Στράτο Παπαδόπουλο (18 π.) να πραγματοποιεί εξαιρετικό ντεμπούτο με την ομάδα του Ζώρζου και τους συνήθεις υπόπτους Ξαγοράρη (18 π.) και Μουρατίδη (13π) να συνεχίζουν στους ίδιους ρυθμούς με την περασμένη σεζόν, ο Αετός ξεκίνησε το παιχνίδι μ’ ένα σερί 10-0. Οι Επαλαίμαχοι, έχοντας στις τάξεις τους για πρώτη φορά τον Γαλάνη (19 π.), συνήλθαν γρήγορα και κατάφεραν να πλησιάσουν. Μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου το ματς κινούταν στο ίδιο μοτίβο, με τον αετό να παίρνει διαφορά και τους «καθηγητές» να την… ψαλιδίζουν. Από κει και πέρα όμως το σκορ έφτασε σε διψήφια νούμερα (47 -36, Γ’ περίοδος) και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Πεταλώτή (12 π.) και Πρασσά (12 π.), οι Επαλαίμαχοι δεν κατάφεραν ποτέ ξανά να επιστρέψουν στο παιχνίδι κι έτσι γνώρισαν δίκαια την ήττα (61-51).

Με νέο προπονητή και με σημάδια μίας… καλοδουλεμένης μηχανής, απόρροια της καλής δουλειάς που γίνεται όλα αυτά τα χρόνια στις ακαδημίες της ομάδας, οι Έφηβοι της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης, επικράτησαν των Λύκων (53-58) σ’ ένα ματς για γερές καρδιές. Μπορεί η έναρξη να τους βρήκε πίσω στο σκορ (17-9, 6΄:29΄΄), όμως από τη στιγμή που «διαβάσανε» το παιχνίδι των αντιπάλων τους, μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με «οδηγούς» τους Δαμίγο (24 π.) και Φερατάι (13 π.) κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι κατά τρεις πόντους (20-23). Οι Λύκοι επιχείρησαν να τους πλησιάσουν, αλλά «ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη» και όσο κι αν προσπαθούσε ο τσακίρης σημειώνοντας τους μισούς σχεδόν πόντους της ομάδας του (26 π.) το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν 1΄:27΄΄ πριν το φινάλε σε 53-56. Ωστόσο, πάρα το νεαρό της ηλικία του, ο Φερατάι έδειξε ολύμπια ψυχραιμία πετυχαίνοντας δύο στις δύο βολές (1΄:11΄΄) διαμορφώνοντας έτσι το σκορ σε 53-58, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Ο τελευταίος αγώνας της ημέρας έμεινε ντέρμπι μονάχα στα χαρτιά, καθώς οι Βετεράνοι πραγματοποίησαν επίδειξη δύναμης απέναντι στον Πήγασο, συντρίβοντάς τον με σαράντα εννέα πόντους (34-83). Ζαφείρης (24π), Κοιλιακούδης (18 π.) και Δεββές (14 π.) έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα των αντιπάλων τους, οι οποίοι «πλήρωσαν» την κακή αμυντική τους λειτουργία και την αστοχία τους. Επίσης, σημαντικό ρόλο στην ήττα των «αεροπόρων» έπαιξε το γεγονός πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του ματς και την ταχύτητα των πρωταθλητών στις αντεπιθέσεις, γνωρίζοντας μοιραία μία βαριά ήττα.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της 1ης Αγωνιστικής έχουν ως εξής:

1η Αγωνιστική
   ΚΥΡΙΑΚΗ 22/10/2017
Πειρατές – Αετός 2 (35 – 33)
(Διαιτητές: Γαβαλάς – Ποιμενίδης)

Αετός 1 – Επαλαίμαχοι (61 – 51)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Σιγάλας)

Λύκοι – Α.Ε.Σ Έφηβοι (53 – 58)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Κιουλάφας)

12. Ζευς               0/ 0-0/ 00-00/ +00

*Οι ομάδες προκρίνονται στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.