Δευτέρα, 06 Νοεμβρίου 2017 23:49

Με το δεξί στο πρωτάθλημα ο Περιστεριώνας

Με χορταστική εμφάνιση και αποτελεσματικότητα, το ανδρικό τμήμα του Περιστεριώνα Τήνου επικράτησε στο χθεσινό παιχνίδι που διεξήχθη στο Κλειστό Γυμναστήριο Τήνου του Άρη Σύρου με 64-34 στο πλαίσιο της πρώτης (1ης) αγωνιστικής του πρωταθλήματος μπάσκετ της ΕΣΚ Κυκλάδων.

Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του έγκυρου tinostoday.gr  με αφοσίωση από το πρώτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση οι παίκτες του Τηνιακού συλλόγου έφτασαν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με το ευρύ 45-12.

Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης με συντήρηση δυνάμεων και αλλαγές από τον πάγκο ο Περιστεριώνας έφτασε στην τελική επικράτηση με 64-34.

Με αυτή τη νίκη ο Περιστεριώνας βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου μαζί με την Ερμούπολη (η οποία επικράτησε 57-48 του Α.Ο. Μυκόνου) έχοντας από μια νίκη στο ενεργητικό τους. Την επόμενη και δεύτερη (2η) αγωνιστική, ο Περιστεριώνας θα αντιμετωπίσει τον Α.Ο. Μύκονου στο γήπεδο του [ως τυπικά φιλοξενούμενος].

Από το γραφείο τύπου του Άρη Σύρου ανακοινώθηκε σχετικά:

Ήττα για τους άνδρες του Άρη στην Τήνο

Με ήττα ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο φετινό πρωτάθλημα της ΕΣΚ Κυκλάδων το ανδρικό τμήμα του Άρη Σύρου, αφού ηττήθηκε με 64-34 από τον Περιστεριώνα, σε παιχνίδι που διεξήχθη το μεσημέρι της Κυριακής στο κλειστό της Τήνου.

Το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο (46-12) και η ευστοχία των γηπεδούχων στα τρίποντα είχαν σαν αποτέλεσμα η ομάδα να υποστεί βαριά ήττα.

Δεκάλεπτα: 21-4, 25-8, 11-13, 8-9

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΩΝΑΣ:Ρουγγέρης 12, Μπινιάκου 8, Οικονομίδης 2, Στρούμπος 2, Πετρόπουλος 3, Καμπέρι 3, Σιώτης 8, Τσικούρας 4, Διακογιάννης, Γιαβραδέλης 10, Τσακίρης 6, Τριαντάφυλλος 6

ΑΡΗΣ ΣΥΡΟΥ:Πολίτης, Χατζαντώνης, Κωστόπουλος, Καπέλλας 4, Βασιλειαδης Χ. 2, Βασιλειαδης Μ. 2, Μαθιάσος 2, Γεωργαράς 12, Λοΐσιος 5, Μαυροκέφαλος 2, Αντωνίου 5