Δευτέρα, 04 Δεκεμβρίου 2017 19:39

Οι Βετεράνοι στην κορυφή μετά την 5η αγωνσιτική

Τη μοναξιά της κορυφής συνεχίζουν ν’ απολαμβάνουν οι Βετεράνοι μετά το τέλος της πέμπτης αγωνιστικής του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018», ενώ στην τρίτη θέση «σκαρφάλωσαν» οι Γερόλυκοι.

Με τον Σταματέκο να επιστρέφει στην αγωνιστική δράση και να κάνει… θαύματα, πετυχαίνοντας πενήντα πόντους, οι Γερόλυκοι μπόρεσαν να κάμψουν την αντίσταση των εφήβων της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης επικρατώντας με 85-75. Οι Έφηβοι με τον Αξιώτη ξανά στο πάγκο τους, προσπάθησαν να κουράσουν τους αντιπάλους τους, ποντάροντας στην ταχύτητα και στην αντοχή τους, αλλά κάθε φορά που πλησίαζαν στο σκορ, ο Σταματέκος είχε πάντα την απάντηση.

Όσον αφορά στο έτερο τμήμα της Α.Ε.Σ, οι παίδες του Πεταλωτή κατάφεραν να αντέξουν απέναντι στους Βετεράνους για δεκαέξι λεπτά. Με ασφυκτική πίεση σε όλο το γήπεδο που δημιουργούσε δυσκολία στις μεταβιβάσεις, με εξαιρετικό μαρκάρισμα στον Σολδάτο και με τον αρχηγό τους Βλαβιανό (13 π.) να δίνει το σύνθημα της επίθεσης, οι παίδες έδειξαν για άλλο ένα ματς τις δυνατότητές τους. Ωστόσο, οι Μητσέας (13 π.) και Δεμπερδεμίδης (15 π.) βρήκαν τον τρόπο να λύσουν το…γόρδιο δεσμό των «πιτσιρικάδων» και έτσι τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου έδωσαν για πρώτη φορά στην ομάδα τους το προβάδισμα (30-29), το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, στο δεύτερο μέρος, προστέθηκε στο «οπλοστάσιο» των Βετεράνων και ο Δεββές (10 π.), ο οποίος τους έδωσε… ύψος και «ξεκλείδωσε» παράλληλα στην επίθεση τον Σολδάτο (26 π.), καταφέρνοντας έτσι οι πρωταθλητές να σημειώσουν την τέταρτη συνεχόμενη νίκη τους (88-56).

Στο τελευταίο ματς της ημέρας, ο Πήγασος πήρε το ροζ φύλο αγώνα απέναντι στον Αετό 2 (57-39), χάρη στην εμπειρία και στη σωστή διαχείριση του αγώνα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Γεωργακούδη (15 π.) και Παπαβασιλείου (13 π.) να κερδίζουν κατά κράτος τις «μάχες» κάτω απ’ το καλάθι, διατηρώντας ελαφρύ προβάδισμα για τον Αετό 2. Απ’ την πλευρά τους, οι «αεροπόροι» επιχειρούσαν τις επιθέσεις τους με τον εκπληκτικό χθες Στρατόπουλο (16 π.) και χάρη σ’ ένα ξέσπασμα του Μιχαλέλη (17 π.) στα τελευταία τέσσερα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου πήραν απόσταση δέκα πόντων (33-23). Στην επανάληψη, Μιχαλέλης και Στρατόπουλος συνέχισαν να οδηγούν τον Πηγάσο, ενώ ο κουρασμένος Κατηκαρίδης παρέμενε επιτυχώς προσηλωμένος στ’ αμυντικά του καθήκοντα και σε συνδυασμό με τις επιπόλαιες και κακές επιθετικές επιλογές των παικτών του Αετού 2, κατάφεραν να σημειώσουν τη δεύτερη συνεχόμενη τους νίκη.

Στο μεταξύ, η αναμέτρηση των Πειρατών με τους Ζευς κατοχυρώθηκε στους φιλοξενούμενους με σκορ 20-0, καθώς η ομάδα της Ίου δεν κατάφερε να έρθει. Να σημειωθεί ότι στους δύο μηδενισμούς λόγω μη προσέλευσης η ομάδα αποβάλλεται από το πρωτάθλημα.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της πέμπτης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

5η Αγωνιστική
        ΚΥΡΙΑΚΗ 3/12/2017
Γερόλυκοι – Α.Ε.Σ Έφηβοι (85 – 75)
(Διαιτητές: Πεταλωτής – Γαβαλάς)

Βετεράνοι – Α.Ε.Σ Παίδες (88 – 56)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Ποιμενίδης)

Πήγασος – Αετός 2 (57 – 39)
(Διαιτητές: Ποιμενίδης – Πεταλωτής)

Πειρατές – Ζευς (0 – 20 Α.Α)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Γαβαλάς)