Δευτέρα, 12 Μαρτίου 2018 19:29

Με πολλές ανατροπές η αγωνιστή του «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League»

Εντυπωσιακή και γεμάτη ανατροπές ήταν η δέκατη τέταρτη αγωνιστική του τοπικού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης «Δ.Α.Π.Π.Ο.Σ Basketball League 2017 – 2018» που βρήκε στο φινάλε τέσσερις ομάδες να ισοβαθμούν στην «κορυφή» του βαθμολογικού πίνακα.

Για τους Βετεράνους ολέθρια αποδείχθηκε η ήττα από τους Two Brothers με 44-60, καθώς υστερούσαν στις περιπτώσεις ισοβαθμίας με αποτέλεσμα να βρεθούν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας. Σ’ ένα ματς που χαρακτηρίστηκε από τις δυνατές «μονομαχίες» κάτω απ’ το καλάθι, από το γρήγορο ρυθμό και από έναν εκνευρισμό που υπήρχε διάχυτος στην ατμόσφαιρα, οι Two Brothers εκμεταλλεύτηκαν κάθε αδυναμία των αντιπάλων τους. Ο κορυφαίος της αναμέτρησης Καφούρος (16π.) «έστησε» άψογα την ομάδα του, κατεύθυνε κάθε επιθετική προσπάθεια και τροφοδοτούσε συνεχώς με ασίστ τον Τσακριό (19 π.) και τους συμπαίκτες του, ενώ οι Αβράμπος και Στεφανίδης που επέστρεψαν μετά από πολύμηνη απουσία, έδωσαν πολύτιμες βοήθειες κάτω απ’ το καλάθι. Άξιο αναφοράς της καλής αμυντικής λειτουργίας των νικητών ήταν πως ο Σολδάτος έμεινε «άσφαιρος» και μ’ εξαίρεση τον Ζαφείρη (15 π.), όλοι οι υπόλοιποι παίκτες των Βετεράνων κινήθηκαν σε «ρηχά νερά». Οι πρωταθλητές, οι οποίοι βρισκόταν πίσω στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έφεραν το ματς στα ίσα πέντε λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (32-32), όμως δεν κατάφεραν να ανασυγκροτηθούν και γρήγορα βρέθηκαν πάλι να «κυνηγούν» τους αντιπάλους τους, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι περισσότερο μέχρι το τέλος.

Ουσιαστικά βέβαια ο μεγάλος νικητής της χθεσινής αγωνιστικής ήταν ο Αετός 1 που επικράτησε των παίδων της Αθλητικής Ένωσης Σαντορίνης με 65-59. Οι παίκτες του Ζώρζου όχι μόνο έκοψαν γενέθλια τούρτα πριν την έναρξη της αναμέτρησης στον εορτάζοντα αρχηγό τους Μουρατίδη (10 π.), αλλά του έκαναν δώρο και τη πρώτη θέση της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, αφού σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα ότι κι αν συμβεί στο τελευταίο τους παιχνίδι θα τερματίσουν στην «κορυφή». Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» μέχρι τα τελευταία λεπτά. Ο Αετός έδινε τον ρυθμό του αγώνα, έχοντας σε φανταστική ημέρα τον Ξαγοράρη (29 π) επιθετικά και τον Ζώρζο αμυντικά, ο οποίος σταμάτησε με εμφατικό τρόπο τους «πιτσιρικάδες» ουκ ολίγες φορές. Η αναμέτρηση κρίθηκε στα τελευταία λεπτά και στην αστοχία των παίδων που έδωσε το δικαίωμα στον Αετό να πάρει το προβάδισμα και ακολούθως το ροζ φύλλο αγώνα.

Σημαντική νίκη όσον αφορά στη «μάχη» για μία θέση που οδηγεί στον αγώνα μπαράζ σημείωσε ο έτερος Αετός έναντι των Γερόλυκων με 35-57. Μπορεί να ξεκίνησαν νωθρά τον αγώνα οι παίκτες του Αετού, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο κυριάρχησαν εκμεταλλευόμενοι τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις των αντιπάλων τους, ενώ είχαν τη χαρά να δουν τον Γεωργακούδη (13 π.) ν’ «ανεβάζει στροφές», κλείνοντας έτσι το ημίχρονο με δεκαπέντε πόντους διαφορά (17-32). Στην επανάληψη, ο Αετός χαλάρωσε και απλά διατηρούσε απόσταση ασφαλείας, καθώς οι Γερόλυκοι είχαν κουραστεί και δεν μπορούσαν να βρουν δυνάμεις να «γυρίσουν» το παιχνίδι, μετατρέποντας το δεύτερο ημίχρονο σε τυπική διαδικασία.

Στο μεταξύ, νίκη «βάλσαμο» σημείωσαν οι Έφηβοι που επικράτησαν του Πηγάσου με 82-83. Οι «αεροπόροι» είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και παρά την απουσία του τραυματία Κατηκαρίδη, έβρισκαν τις λύσεις απ’ τους Στρατόπουλο (31 π.) και Καμπουράκη (17 π.) στο σκοράρισμα. Αυτό όμως που δεν μπόρεσαν να «καλύψουν» ήταν η ηρεμία, η καθοδήγηση και το «καθαρό μυαλό» που προσφέρει ο αρχηγός τους στο παρκέ. Έτσι, με πέντε παλικαρίσιους πόντους του Φερατάι (34 π) ενάμιση λεπτό πριν το φινάλε οι Έφηβοι πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα (78-79) και μ’ ένα ηγετικό καλάθι του Βλαβιανού (11 π.) στην εκπνοή κατάφεραν να πανηγυρίσουν ένα σημαντικό δίποντο.

Τέλος, η αναμέτρηση Ζευς – Λύκοι κατοχυρώθηκε με σκορ 20-0 στους γηπεδούχους, καθώς οι αντίπαλοί τους δεν παρουσιάστηκαν στον αγωνιστικό χώρο.

Αναλυτικά τ’ αποτελέσματα, η βαθμολογία και το πρόγραμμα της δέκατης τέταρτης αγωνιστικής έχουν ως εξής:

14η Αγωνιστική
ΣΑΒΒΑΤΟ 10/3/2018
Ζευς – Λύκοι (20-0 Α.Α)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Γαβαλάς)

ΚΥΡΙΑΚΗ 11/3/2018
Αετός 1 – Α.Ε.Σ Παίδες (65-59)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Κλαδιανός)

Γερόλυκοι – Αετός 2 (35-57)
(Διαιτητές: Παπαδημητρόπουλος – Πεταλωτής)

12. Πειρατές                4/ 1-10/ 121-290/-169

*Οι ομάδες προκρίνονται απευθείας στην φάση των οκτώ (8)
*Οι ομάδες θ’ αγωνιστούν σε νοκ-άουτ αγώνα για τη συμμετοχή στους στη φάση των οκτώ (8)
*Σε περίπτωση ισοβαθμίας δύο ομάδων μετράει το μεταξύ τους αποτέλεσμα.
* Ο Πήγασος, οι Two Brothers, οι Βετεράνοι, οι Λύκοι και ο Αετός 2 έχουν από έναν μηδενισμό.