Κυριακή, 15 Απριλίου 2018 19:31

Εύκολο απόγευμα για τον Πανναξιακό, 68-42 τον ΑΟ Ερμούπολης και 1-0…

Χωρίς να συναντήσει προβλήματα ο Πανναξιακός για τον πρώτο αγώνα της ημιτελικής φάσης της ΕΣΚ Κυκλάδων στην κατηγορία των ανδρών επικράτησε του ΑΟ Ερμούπολης με σκορ 68-42 κι έκανε το 1-0 στις νίκες (σ.σ. ο νικητής βγαίνει στις δύο νίκες με εναλλαγές στις έδρες).

Σε ένα κατάμεστο για ακόμη μια φορά ΔΑΚ Νάξου, οι παίκτες του Τάσου Βάβουλα παρουσιάστηκαν σοβαροί από την αρχή της αναμέτρησης και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με +13 (24-11) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Την διαφορά αυτή την κράτησε σχεδόν σε όλο το παιχνίδι, ενώ στο μόνο σημείο που οι Συριανοί πλησίασαν στους τρεις πόντους (24-21) ήταν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα …νεκρό σημείο των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό για να ξεφύγει ο Πανναξιακός και να λήξει το ημίχρονο με σκορ 37-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πολλά χαμένα αμυντικά ριμπάουντ των παικτών της Ερμούπολης, τους στοίχισαν πολλές κατοχές, αλλά παρόλα αυτά το σκορ ήταν 54-42 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο προπονητές, οι Τάσος Βάβουλας και Ανδρέας Μαύρος έριξαν στο ματς τους λεγόμενους μικρούς των ομάδων τους, δίνοντάς τους αρκετό χρόνο συμμετοχής με τους γηπεδούχους να πατάνε καλύτερα και με ένα σερί 14-0 να γράφουν το τελικό 68-42.

Διακριθέντες για τον Πανναξιακό, οι Μάκαρης, Μαγγιώρος και Παπαβασιλείου, ενώ από την Ερμούπολη ξεχώρισαν οι Χαλκιόπουλος και Παρμαξίδης. Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην πρωτεύουσα του νομού Κυκλάδων, την Σύρο με πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής του ματς την επόμενη Κυριακή 22 Απριλίου σε ώρα που θα φιξαριστεί τις επόμενες ημέρες.

Από τους φιλοξενούμενους, εκτός του βασικού σέντερ Ισίδωρου Φρέρη, ο οποίος αντιμετωπίζει πρόβλημα τραυματισμού στο γόνατο, στη Νάξο δεν ταξίδεψαν για προσωπικούς λόγους και τα αδέρφια Θοδωρής και Δημήτρης Αλεφραγκής .

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαδημητρόπουλος, Κιουλάφας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-11, 37-24 (ημίχρονο), 50-34, 68-42.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Τ.Βάβουλας): Κρητικός, Μαγγιώρος 11, Καλαβρός, Πολίτης 5 (1), Παπαβασιλείου 14 (1), Αρτσάνος 12 (3), Λάσκαρης 5, Μάκαρης 17, Αδελφουλάκος, Βασιλειάδης, Μάνο, Μυλωνάς 4.

Α.Ο.ΕΡΜΟΥΠΟΛΗΣ (Α.Μαύρος): Ρουμελιώτης, Τάκος, Παρμαξίδης 16 (1), Γαβιώτης 10, Χαλκιόπουλος 13 (1), Καραμολέγκος 3 (1), Τομαής, Μαρινάκης, Σαμψωνίδης, Κατσαμάγκος, Γάδ.