Κυριακή, 20 Μαΐου 2018 02:18

Με ομοβροντία από τα 6μ.75εκ. ο Πανναξιακός 1-0 τον ΑΠΑΣ…

Το πρώτο από τα δύο βήματα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος της ΕΣΚ Κυκλάδων στην κατηγορία των ανδρών έκανε το απόγευμα του Σαββάτου 19 Μαΐου ο Πανναξιακός, ο οποίος κέρδισε στο ΔΑΚ Νάξου τον ΑΠΑΣ “Τα Φανάρια” με σκορ 81-59 στον πρώτο τελικό.

Οι παίκτες του Τάσου Βάβουλα με …όπλο την πολύ καλή περιφερειακή τους γραμμή και κορυφαίους τους Σπύρο Μάκαρη, Παναγιώτη Πολίτη και Γιάννη Μαγγιώρο κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον να χρειάζονται μία ακόμη νίκη για στεφθούν πρωταθλητές Κυκλάδων.

Από την άλλη πλευρά, οι Απεραθείτες παρότι για ένα ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ εν τέλει οι μη σωστές επιλογές στην επίθεση κυρίως στο τρίτο δεκάλεπτο τους οδήγησαν στην ήττα.

Επόμενο παιχνίδι έχει οριστεί για το επόμενο Σάββατο 26 Μαΐου στις 6:30 μ.μ. με τυπικά γηπεδούχο τον ΑΠΑΣ, ενώ αν κι εφόσον χρειαστεί τρίτο παιχνίδι αυτό θα διεξαχθεί το Σάββατο 2 Ιουνίου την ίδια ώρα.

Στα του ματς, πιο δυνατά μπήκαν οι παίκτες του Πανναξιακού και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με επτά πόντους διαφορά (18-11). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι παίκτες του Μάριου Ονάσογλου (σ.σ. ο Θοδωρής Μάμμος λόγω της τιμωρίας του καθόταν στις εξέδρες του γηπέδου) ισορόππησαν το ματς και το έφεραν στα ίσια (37-37) με μία στις δύο βολές του Κιόσκου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο κι ενώ το ματς πήγαινε πόντο – πόντο μέχρι το 25, με συνεχόμενα τρίποντα οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σκορ 60-49. Κομβικό σημείο του ματς, όταν οι Απεραθείτες μείωσαν με συνεχόμενους πόντους του Νίκου Μελά (60-54), αλλά την λάθος επίθεσή τους εκμεταλλεύτηκε ο Πανναξιακός και με τον  Σπύρο Μάκαρη να ευστοχεί έξω από την γραμμή των 6μ.75εκ. έκανε το 65-54. Έκτοτε η διαφορά δεν πήγε ξανά σε μονοψήφιο αριθμό και στο τέλος ένα σερί 11-0 των παικτών του Τάσου Βάβουλα έγραψαν το τελικό 81-59.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κιουλάφας, Ισιγώνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-11, 37-37 (ημίχρονο), 60-49, 81-59.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Τ.Βάβουλας): Κρητικός, Μαγγιώρος 22 (4), Καλαβρός, Πολίτης 14 (1), Παπαβασιλείου 4, Αρτσάνος 5 (1), Λάσκαρης, Μάκαρης 27 (4), Αδελφουλάκος 2, Βασιλειάδης, Μάνο, Μυλωνάς 7 (1).

ΑΠΑΣ “ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ” (Μ.Ονάσογλου): Μαργαρίτης 6, Κιόσκου 10 (3), Κώτσος, Χουζούρης 7, Προμπονάς, Αθανασιάδης 12 (1), Σεϊντίνι, Χάρος Ν. 9 (1), Γιαμούρης, Βουτυρόπουλος 1, Ναυπλιώτης, Μελάς 14.