Κυριακή, 11 Μαρτίου 2018 20:59

Τα κορίτσια της Άνω Μεράς έγραψαν ιστορία...

Ιστορική είναι η σημερινή μέρα για την Γυναικεία ομάδα ποδοσφαίρου της Άνω Μεράς, καθώς τα κορίτσια του Δημήτρη Μανταφούνη πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Γ΄Εθνικής, όπου για την 7η αγωνιστική επικράτησαν του Αθήνα Α.Ο. με 3-1.

Η χαρά στη Μύκονο είναι ακόμη μεγαλύτερη, καθώς η πρώτη αυτή νίκη συνοδεύτηκε με μια πάρα πολύ καλή εμφάνιση με τους πρώτους της βαθμούς στη Γ' Εθνική να είναι πλέον γεγονός.

Οι Μυκονιάτισες ξεκίνησαν πολύ δυνατά από νωρίς στο ματς και έδειξαν πως θέλουν μόνο ένα αποτέλεσμα... τη νίκη.

Οι παίκτριες του Δημήτρη Μανταφούνη απειλούσαν από το πρώτο κιόλας λεπτό την εστία της Μπαλλή. Το γκολ τελικά ήρθε λίγο πριν την εκπνοή  του πρώτου ημιχρόνου με την Φραγκίσκα να βγαίνει στην αντεπίθεση και να διαμορφώνει το 1-0 για την ομάδα της.

Κάπως έτσι ξεκίνησε και το 2ο ημίχρονο και στο 51' με την Φραγκίσκα... πάλι, να εκτελεί έγινε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενες στο 62' κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 με σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή της Παυσανίδη.

Όμως η ομάδα της Άνω Μεράς δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 81' με σουτ της Μενδρινού πραγματοποιήθηκε το τελικό 3-1.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο κ. Ανδρικόπουλος με βοηθούς του κ.κ. Παπαστολόπουλο και Κουκά

Α.Σ. Άνω Μερά (Μανταφούνης): Νικολιουδάκη, Σένκα (62' Μαλάι), Κουκά Γ., Τσάνη (70' Νταλιάνη), Μπουτούρη, Κουκά Κ., Γιαβρούτα (82' Ντραγκότι), Αρμάου, Μενδρινού, Πατεράκη (82' Αντύπα), Κλαούντια

Την αποστολή συμπλήρωσαν οι: Ζουγανέλη Α., Ζουγανέλη Μ., Αντύπα Φ., Λούπη, Ντργκότι

Αθηνά Α.Ο. : Μπαλλή, Τσουτσάνη, Κυριακοπούλου, Μπροτζάκη, Νικολαϊδου (81' Παναγιώτου), Ντελλή (73' Μαλάι), Κόμπο, Παυσανίδη Ι., Μαλαπέτσα, Κούτσι, Παυσανίδη Α..