Σάββατο, 30 Ιουλίου 2016 22:09

Έκτος στην Ευρώπη ο Τσορτανίδης

Την έκτη θέση κατέκτησε πριν λίγο ο Ανδριώτης αθλητής του windsurf techno 293 Λεωνίδας Τσορτανίδης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα.

Το πρωτάθλημα έλαβε χώρα στην Πολωνία και συγκεκριμένα στο Σοπότ και έλαβαν μέρος 350 αθλητές και αθλήτριες χωρισμένοι σε ηλικιακές κατηγορίες.
Το πρωτάθλημα ήταν open, με ανοικτό δικαίωμά συμμετοχής σε αθλητές από όλον τον κόσμο, πράγμα που τελικά μετέτρεψε την διοργάνωση σε ένα μίνι παγκόσμιο πρωτάθλημα.
Ο Λεωνίδας την Πέμπτη έκανε μια πολύ άσχημη κούρσα και αυτή ήταν που του στέρησε το μετάλλιο για 6 μόλις βαθμούς ποινής.
Στο ίδιο πρωτάθλημα στην κατηγορία u-15 έλαβε μέρος και ο αδερφός του Πέτρος ο οποίος κατέλαβε την 20η θέση στην Ευρώπη και την 21η στο open.
Οι δύο αθλητές θέλουν να ευχαριστήσουν τον Ν.Ο. ΑΝΔΡΟΥ τον προπονητή τους για αυτόν τον αγώνα Βασίλη Σταμούλη και τον κανονικό τους προπονητή Γιώργο Φράγκο. Επίσης τους μεγάλους χορηγούς τους τους Φουρνους Βενέτη,την aegean airines,την fast ferries και τον όμιλο τους ΝΟΑ.
Επόμενος σταθμός το παγκόσμιο πρωτάθλημα σε λίγες μέρες.