Παρασκευή, 09 Μαρτίου 2018 15:46

Tο πρώτο μετάλλιο της Σαντορίνης στην ξιφασκία είναι γεγονός

Τριπλή εκπροσώπηση είχε η Σανοτρίνη στους αγώνες  Ανάπτυξης Παμπαίδων – Παγκορασίδων , U10 & U13 που έγιναν το Σάββατο 3/3/2018, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ.

Αναλυτικά το δελτίο τύπου, αναφέρει:

Το Σάββατο 3/3/2018, στις αθλητικές εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ, διεξήχθησαν οι  Αγώνες Ανάπτυξης Παμπαίδων – Παγκορασίδων , U10 & U13, για το Κύπελλο Ελλάδος στην Ξιφασκία. Η συμμετοχή ξεπέρασε κάθε προηγούμενο καθώς περισσότεροι από τριακόσιοι αθλητές από όλη την χώρα, συναντήθηκαν για να διασταυρώσουν τα ξίφη τους, προκειμένου να αναδείξουν τον Κυπελλούχο της Ελλάδας.

Οι μικροί αθλητές χάρισαν  στους παρευρισκόμενους εκπλήξεις και δυνατές συγκινήσεις καθώς ξεχείλιζε ο ενθουσιασμός και η χαρά από τη συμμετοχή τους σε αυτή την αθλητική γιορτή.

Η Σαντορίνη εκπροσωπήθηκε από τρεις αθλητές που προήλθαν από το νεοσύστατο τμήμα ξιφασκίας του Γυμναστήριου της κ. Μάινας Μαργαρίτας και αγωνίστηκαν υπό τη καθοδήγηση της προπονήτριας κ. Λιλιάννας Παγουλάτου, αποσπώντας τις ακόλουθες διακρίσεις:

-          Ο Γιώργος Ρούσσος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο, σημειώνοντας στον πρώτο γύρο τέσσερεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, ενώ στους αγώνες «νοκ αουτ»,  αφού απέκλεισε τρεις αθλητές σπάζοντας μάλιστα το ξίφος ενός αντιπάλου σε μια από τις μάχες,  αποκλείστηκε από τον αθλητή που κέρδισε και το κύπελλο της κατηγορίας των U10.

-          Η Ζωή Σουβαλίδη κατέκτησε την 16η θέση, σημειώνοντας στον πρώτο γύρο δύο νίκες και τρεις ήττες, ενώ στους αγώνες «νοκ αουτ», κατάφερε να κερδίσει μετά από μία δυνατή μάχη και πολλές εναλλαγές στο σκορ τον πρώτο αγώνα και να χάσει στον επόμενο.

-          Η φερχάιεν Κατερίνα κατέκτησε την 32η θέση, σημειώνοντας στον πρώτο γύρο μία νίκη και τέσσερεις ήττες.

Στο σημείο αυτό θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον σύλλογο Α.Ξ.Ι.Α. Χαϊδαρίου, με τα χρώματα του οποίου αγωνίστηκαν οι αθλητές μας, για την θερμή τους φιλοξενία που επεφύλαξαν, τόσο στους αθλητές όσο και στους γονείς που συνοδεύαν την αποστολή.