Ουσιαστικά ο φετινός μαραθώνιος ξεκινά από εκεί που σταμάτησε ο περσινός, καθώς στο πρόγραμμα της πρεμιέρας ξεχωρίζει η επανάληψη του περσινού τελικού με τον ΑΟ Θήρας να υποδέχεται τον Ολυμπιακό (22/10, 19.00).
Η αναμέτρηση στην Σαντορίνη είναι η τελευταία χρονικά της αυριανής ημέρας, με το πρώτο σερβίς της σεζόν να δίνεται στην Θεσσαλονίκη και στο ΔΑΚ Πυλαίας εκεί όπου ο Άρης υποδέχεται τους Μακεδόνες (17.00), ενώ λίγο αργότερα διεξάγεται το άλλο τοπικό ντέρμπι Αίας Ευόσμου – Ελπίδα Αμπελοκήπων (18.00). Το πρόγραμμα του Σαββάτου ολοκληρώνεται με την αναμέτρηση ΑΕΚ – Μαρκόπουλου (18.30).
Η αυλαία της 1ης αγωνιστικής θα πέσει την Κυριακή με τις αναμετρήσεις Παναθηναϊκός – Θέτις (23/10, 14.30) και Ηλιούπολη – Πανναξιακός (23/10,17.30) .
Οι ξένες της Α1 Γυναικών
Συνολικά 25 ξένες αθλήτριες από 10 διαφορετικές χώρες θα αγωνιστούν στην Α1 Γυναικών.
Η Βραζιλία και η Σερβία έχουν την πρωτοκαθεδρία καθώς θα έχουν από 5 εκπροσώπους, ενώ από 3 διαθέτουν Αργεντινή και Σλοβενία.
Αναλυτικά οι ξένες:
5 Βραζιλία: Τοάζι (Μακεδόνες), Κλάιν (Μαρκόπουλο), Ροντρίγκεζ (Μαρκόπουλο),
Καετάνο (Άρης), Πεσόα (Άρης)
5 Σερβία: Τζούριτς (Αίας), Τέρζιτς (Θήρα), Όστοϊτς (Θήρα), Λαζάρεβιτς (Ολυμπιακός), Νίκιτς (Άρης)
3 Αργεντινή: Φρέσκο (Πανναξιακός), Σαγκάρντια (Μακεδόνες), Μερκάντο (Μαρκόπουλο)
3 Σλοβενία: Πότοκαρ (Πανναξιακός), Ζντόβτς (Θήρα), Φαμπιάν (Θέτιδα)
2 Γερμανία: Χίπε (Ολυμπιακός), Πολ (Παναθηναϊκός)
2 ΗΠΑ: Κλίβελαντ (Αίας), Γουίλσον (Ελπίδα)
2 Καναδάς: Φίλντ (Παναθηναϊκός), Ρίτσι (Παναθηναϊκός)
1 Κροατία: Γκλιγκόροβιτς (Ηλιούπολη)
1 Λευκορωσία: Μαλασάι (Ολυμπιακός)
1 Ουγγαρία: Κις (Ηλιούπολη)
Μέσοι όροι ύψους
Παναθηναϊκός: 1.83
Άρης: 1.82
Ολυμπιακός: 1.81
Αίας Ευόσμου: 1.81
Μαρκόπουλο: 1.81
Ελπίδα: 1.80
Θέτιδα: 1.79
Ηλιούπολη: 1.79
Πανναξιακός: 1.78
Μακεδόνες: 1.78
ΑΕΚ: 1.77
Μέσοι όροι ηλικίας
Ελπίδα: 19.72
Μακεδόνες: 20.75
Αίας Ευόσμου: 20.86
Πανναξιακός: 21.64
ΑΕΚ: 21.83
Άρης: 22.25
Ολυμπιακός: 23.31
Θέτιδα:23.58
Παναθηναϊκός: 25.50
Ηλιούπολη: 26.17
Μαρκόπουλο: 26.46
Το πρόγραμμα
Σάββατο 22 Οκτωβρίου
17:00, ΔΑΚ Πυλαίας, ΑΣ Άρης - ΑΣ Μακεδόνες
18:00, ΔΑΚ Ευόσμου, ΑΠΣ Αίας Ευόσμου - ΑΣ Ελπίς
18:30, Κλειστό Σχολικό Γυμναστήριο Νέας Φιλαδέλφειας, ΑΕΚ Αθηνών - ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil
19:00, Κλειστό Γυμναστήριο ΔΑΠΠΟΣ, ΑΟ Θήρας - Ολυμπιακός ΣΦΠ
Κυριακή 23 Οκτωβρίου
14:30, Κλειστό Γυμναστήριο ΜΕΤΣ, Παναθηναϊκός ΑΟ - ΑΣΠ Θέτις
17:30, Κλειστό Γυμναστήριο Ηλιούπολης, ΓΣ Ηλιούπολης - ΑΟΝ Πανναξιακός