Κυριακή, 23 Οκτωβρίου 2016 00:06

Νίκη για Πειρατικό, βαθμός για Κηφισιά

Ο Φοίνικας Σύρου ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα της Α1 Ανδρών, επικρατώντας 3-2 σετ του ΑΟΠ Κηφισιάς έπειτα από μια αναμέτρηση γεμάτη ένταση και αδρεναλίνη, η οποία κρίθηκε στις λεπτομέρειες στο φινάλε και χάρισε μοναδικές στιγμές στους φίλους της νησιωτικής ομάδας που βρέθηκαν στο κλειστό.

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να λύσουν τις διαφορές τους με τη μαχητική ομάδα των βορείων προαστίων.

Ο Φοίνικας ξεκίνησε με προβάδισμα 7-4 από τα σερβίς του Πάρις, αλλά η απάντηση ήρθε από τον Παπαγγελόπουλο που με σερί 6-0 από τα 9μ. έδωσε στην Κηφισιά προβάδισμα 10-7.  Ο Πάρις πάλι με το σερβίς έφερε την ισοφάριση (12-12) αλλά ακολούθησε το εντυπωσιακό σερί από τον Νικήτα Εφραιμίδη που έδωσε αέρα +4 στην Κηφισιά (18-14). Η απάντηση από τον Φοίνικα ήρθε από τον Δημήτρη Εφραιμίδη που προσπέρασε 20-19. Ο τέταρτος άσος του Πάρις έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (23-21) και ο Μρντακ με δύο επιθέσεις τέλειωσε το σετ.

Στο 2ο σετ η Κηφισιάς είχε προβάδισμα στο σκορ με τον Γιορντάνοφ, ο Φοίνικας πίεζε για την ισοφάριση ενώ στο 21-18 για τους Κηφισιώτες  ο Μρντακ έχασε καθοριστική κόντρα επίθεση που έκρινε στο σετ και έτσι έγινε το 1-1.

Στο 3ο σετ τα σερβίς του Σούρδι έφεραν σερί 6-0 για το 13-5. Ο Φοίνικας έκανε εύκολα το 2-1 σετ, ενώ ο Αρσενιάδης έκανε αλλαγές για να ξεκουράσει τους βασικούς του για το επόμενο σετ, εκεί όπου και πάλι ο Φοίνικας προηγήθηκε 3-1, αλλά με 4 συνεχόμενες επιθέσεις του Γιορντάνοφ, οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 4-3 σε 4-7. Όπως στο 1ο σετ, ο Χριστοφιδέλης έκανε δύο απανωτά μονά μπλοκ στο Μρντακ και η διαφορά πήγε στους +5 για την Κηφισιά (10-5). Ετσι ήρθε το 2-2 σετ και το τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 4-1 και 7-5 με άσσο του Μρντακ.  Με τον Γιορντάνοφ να κερδίσει δύο κόντρα επιθέσεις η Κηφισιά προσπέρασε 8-7.  Ο άσος του Εφραιμίδη ξανάβαλε μπροστά τον Φοίνικα (9-8) και με λάθος επίθεση του… άλλου Εφραιμίδη το σκορ έγινε 10-8. Με μπλοκ του Λάππα που μπήκε στο παιχνίδι στον Μρντακ η Κηφισιά ισοφάρισε και πάλι (10-10).  Το σετ έγινε ακατάλληλο για καρδιακούς με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το 13-12, όπου ο Γιορντάνοφ δεν μπόρεσε να τελείωσει δύσκολη επίθεση (14-12). Ο Βούλγαρος μείωσε σε 14-13, αλλά στην τελευταία φάση ο Μρντακ με τη δεύτερη προσπάθεια τέλειωσε το ματς μέσα σε πανδαιμόνιο!

Το… «ταμείο»

Ντούσκο Νίκολιτς (Προπονητής Φοίνικα Σύρου) : «Αξίζουν συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που έκαναν και τη νίκη που πήραν, αλλά και για προβλήματα που κλήθηκαν να ξεπεράσουν, όπως η απώλεια του Ρεϊνάλντο. Η φετινή ομάδα δεν έχει καμία σχέση με την περσινή και πρέπει όλοι να το καταλάβουν αυτό. Ωστόσο έχει καλές προοπτικές και όσο περνά ο χρόνος θα βελτιώνεται και μπορεί να φτάσει ψηλά».Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης (Προπονητής Κηφισιάς) : «Είναι ξεκάθαρο ότι η ομάδα μου δεν είναι ακόμη έτοιμη. Κρατάω το θετικό από το σημερινό παιχνίδι που είναι ότι καταφέραμε να… κλέψουμε ένα βαθμό σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σε πολύ καλή ομάδα. Με προβληματίζουν όμως και τα αρνητικά, ιδιαίτερα η υποδοχή μας όπου υπήρχαν στιγμές που κατέρρευσε…»

Μίλια Μρντακ (διαγώνιος Φοίνικα): «Είναι πολύ σημαντικό που ξεκινήσαμε με νίκη το πρωτάθλημα. Εύχομαι ο Ρεϊνάλντο να μην έχει κάτι σοβαρό. Ξέρω ότι ο Ντόκιτς έδωσε πολλά σε αυτή την ομάδα και αγαπήθηκε πολύ. Αυτό σίγουρα μου προκαλεί επιπλέον πίεση, ωστόσο πιστεύω στις δυνατότητές μου»

Λάππας (ακραίος ΑΟΠΚ): «Η βράβευση από την διοίκηση του Φοίνικα και το χειροκρότημα του κόσμου με έκαναν να νιώσω πολύ όμορφα. Πέντε χρόνια εδώ αγάπησα την ομάδα και το νησί και βλέπω ότι με αγάπησαν και αυτοί».<