Σάββατο, 07 Ιανουαρίου 2017 22:35

O Mρντακ «καθάρισε» για τον Φοίνικα, 3-2 στην Κηφισιά

Με πρωταγωνιστή τον Σέρβο διαγώνιο Μίλια Μρντακ ο Φοίνικας Σύρου πήρε τη νίκη στην Κηφισιά επί της τοπικής ομάδας με 3-2 σετ και έκανε επιτυχημένο ξεκίνημα στον Β΄γύρο του πρωταθλήματος αλλά και στο 2017. Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός και αμφίρροπος με δυνατές μάχες στο φιλέ και πολλές ανατροπές.

Η σημαντικότερη ήταν στο 5ο σετ όπου η Κηφισιά προηγήθηκε 5-1 αλλά ο Φοίνικας πήρε τη νίκη με 3-2 (26-24, 21-25, 20-25, 25-19, 15-13). Είναι η πέμπτη συνεχόμενη νίκη των συριανών σε αναμετρήσεις με τους κηφισιώτες.

Στο 1ο σετ μέχρι το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ είχαμε εκατέρωθεν σερί, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 8-7. Πόντος από τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και άουτ επίθεση από τον Δημήτρη Εφραιμίδη έδωσαν προβάδισμα δύο πόντων στην Κηφισιά 14-12. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» και με πλασέ του Ρεινάλντο ισοφάρισαν σε 15-15.

Άσος από τον Νίκο Καρατζά διαμόρφωσε το 17-15 για την Κηφισιά. Με επίθεση του Μρντακ ο Φοίνικα έφερε το σκορ στα ίσα 21-21, ενώ με κόντρα επίθεση του Ρεινάλντο ο Φοίνικας πήρε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σετ με 23-22. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έκανε το 24-22. Οι γηπεδούχοι «έσβησαν» δύο σε μπολ ισοφαρίζοντας σε 24-24,όμως οι φιλοξενούμενοι με μπλοκ του Δημήτρη Εφραιμίδη πάνω στον Μπόγιαν Γιορντάνοφ κατέκτησαν το πρώτο σετ με 26-24.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά στο 2ο σετ και προηγήθηκαν με 3-6 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να ζητήσει τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μπροστά στο δεύτερο τάιμ άουτ με 16-13. Σε εκείνο το σημείο πέρασε ο Νικήτας Εφφραιμίδης στη θέση του Ηλία Λάππα. Η Κηφισιά με μπλοκ άουτ του Χριστοφιδέλη ισοφάρισε σε 17-17. Η Κηφισιά προσπέρασε στο σκορ με 20-19 με κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν «αέρα» τριών πόντων στους Κηφισιώτες 23-20. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-21.

Με «όπλο» το ισχυρό μπλοκ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αρχή του σετ με 5-0. Με τον Αλέξανδρο Χήρα στο σερβίς ο Φοίνικας μείωσε σε 9-6. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Κώστα Χριστοφιδέλη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 14-9. Η διαφορά έφτασε και στο +6 (18-12)με επίθεση του Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Οι φιλοξενούμενοι με δύο συνεχόμενους άσους από τον Χρήστο Παπαδόπουλο μείωσαν σε 22-19 αλλά οι γηπεδούχοι κατέκτησαν το σετ με 25-20.

Στο 4ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 13-13. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 15-13 όμως η Κηφισιά με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου μείωσε σε 15-14. Με δύο άσους του Ματέο Πάρις οι φιλοξενούμενοι πήγαν στο +4 (18-14). Το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ καθώς ο Φοίνικας επικράτησε στο τέταρτο σετ με 25-19.

Στο τάι μπρέικ οι παίκτες της Κηφισιάς μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη. Με τον Νικόλα Παπαγγελόπουλο στο σερβίς προηγήθηκαν 5-1 σηκώνοντας στο «πόδι» το Ζηρίνειο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 6-5, ενώ πέρασαν και μπροστά 7-8 με επίθεση του Ρεινάλντο. Με εξαιρετική επίθεση ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 9-9. Με επίθεση στην αντένα από τον Νικήτα Εφραιμίδη ο Φοίνικας πέρασε μπροστά με 9-11, ενώ μπλοκ του Παπαδόπουλου πάνω στο ίδιο παίκτη έκανε το 9-12. Η Κηφισιά μείωσε σε 12-13, αλλά σερβίς στο φιλέ από τον Ηλία Λάππα έδωσε δύο ευκαιρίες για νίκη στον Φοίνικα. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Μντρακ ο Φοίνικας πήρε το τάι μπρέικ με 13-15 και τη νίκη με 3-2 σετ.

5ο σετ: 5-1, 9-10, 9-12, 13-15

*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 7 άσσους, 65 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (24-26, 25-21, 25-20, 19-25, 13-15) σε 121'

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 14 (12/23 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 53% άριστες), Καρατζάς 3 (2/4 επ, 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 7 (4/6 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 34 (31/51 επ, 3 μπλοκ), Λάππας 3 (3/8 επ, 36% υπ - 29% άριστες) / Ταμπουρατζής (λ, 58% υπ - 29% άριστες), Μουρούτης 7 (4/5 επ, 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος, Πούλκο, Εφραιμίδης 10 (10/15 επ, 69% υπ - 50% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χήρας 5 (5/8 επ), Μρντακ 32 (30/53 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 5 (2/3 επ, 3 άσσοι), Ρεϊνάλντο 14 (13/19 επ, 1 άσσος, 54% υπ - 26% άριστες), Εφραιμίδης 12 (7/18 επμ 5 μπλοκ, 59% υπ - 47% άριστες), Τουρανιάνιν 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 44% άριστες), Δημητριάδης, Παπαδόπουλος 4 (2/4 επ, 2 άσσοι), Σούρδι 4 (4/6 επ).

Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης δήλωσε: «Θεωρώ ότι το πρώτο σετ ήταν καθοριστικό γιατί χάθηκε από δικά μας λάθη. Όταν παίζεις με μία ομάδα όπως ο Φοίνικας είναι εύκολο να γίνει ντέρμπι. Τα λάθη ειδικά αυτά που κάναμε στο 1ο σετ πρέπει να τα διορθώσουμε. Το βασικό είναι ότι προσπαθούμε να διορθώσουμε το μεγάλο μας πρόβλημα που είναι οι κόντρα φάσεις(μπλοκ-άμυνα) που εκεί δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα αντίδοτο. Συνεχίζουμε, θα εστιάσουμε σε συγκεκριμένες φάσεις του αγώνα με σκοπό να βελτιώσουμε όσο μπορούμε την απόδοσή μας. Στο τάι μπρεικ όπου και οι δύο ομάδες προσέχουν το σερβίς τους, εμείς υστερούμε στο μπλοκ. Είναι σημαντικό να έχεις μπλοκ. Στο ται μπρεικ φτάνουμε πολύ κοντά αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε την κρίσιμη φάση , να σπάσουμε μία μπάλα, να κάνουμε ένα μπλοκ».

Ο προπονητής του Φοίνικας Σύρου Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι ακριβώς όπως το περιμέναμε. Ήταν το πρώτο παιχνίδι της νέας χρονιάς και προερχόμασταν από μεγάλη διακοπή. Προσπαθήσαμε να κάνουμε φιλικά παιχνίδια αλλά λόγω του καιρού δεν ήταν δυνατό να γίνουν. Στην αρχή φοβήθηκα αλλά αντιδράσαμε σωστά, το παλέψαμε και νομίζω ότι αξίζαμε τη νίκη. Προερχόμαστε από δύο παιχνίδια με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό που θα μπορούσαν να έχουν καλύτερη κατάληξη για εμάς. Ήταν δύσκολο όταν ξεκίνησε το 2ο σετ, χάσαμε κάποιες ευκαιρίες, κάνανε πολλές επιθέσεις σε αντίθεση με εμάς. Η Κηφισιά είναι έμπειρη ομάδα και ξέρει πως να αντιδρά. Μετά για εμάς ήταν δύσκολο αλλά αντιδράσαμε καλά στο 5ο σετ και νομίζω αξίζαμε τη νίκη. Το πιστέψαμε μέχρι το τέλος παρά την διαφορά στην αρχή του 5ου σετ (5-1) ότι μπορούμε να κερδίσουμε και το καταφέραμε».

Ο πασαδόρος του Φοίνικα Ματέο Πάρις είπε: «Τα τελευταία χρονια παίζουμε μονο τάι μρπέικ στην Κηφισιά και όπως στον πρώτο γύρο πήραμε τη νίκη. Στο παιχνίδι είχαμε δύο πρόσωπα. Δεν ξερω αν έφραιγε η διακοπη, αλλά είμαστε χαρούμενοι που πήραμε τους δύο βαθμούς».

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Το πρόγραμμα της Volley League Τον ξανα-κοίταξε στα μάτια »