Κυριακή, 15 Ιανουαρίου 2017 23:55

Νίκη για ΠΑΟ σταθερά δεύτερος [Όλα τα αποτελέσματα]

Mε τους Πανταλέων, Ρανγκέλ να δίνουν ρεσιτάλ στο μπλοκ και τον Θάνο Μαρούλη να βρίσκεται σε άριστη κατάσταση στη πάσα ο Παναθηναϊκός νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-1 σετ και διατηρήθηκε στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Οι «πράσινοι» σημείωσαν τη 11η νίκη τους στο πρωτάθλημα και έπιασαν τους 33 βαθμούς, έναντι 38 του Ολυμπιακού και 31 του ΠΑΟΚ. Η Παναχαϊκή παρότι κατάφερε να ισοφαρίσει υστέρησε στην υποδοχή και στην «κόντρα» επίθεση και γνώρισε την ήττα που την κρατάει στην 9η θέση με 9 βαθμούς και πλέον βρίσκεται 11 βαθμούς πίσω από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης που συμπληρώνει την 8αδα.Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στον αγώνα και σε όλο το 1ο σετ είχε προβάδισμα ασφαλείας 2-3 πόντων που το διατήρησε μέχρι και το τέλος του σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 2ο σετ με τον Παναθηναϊκό να έχει μόνιμο προβάδισμα ενός πόντου μέχρι και το 23-22 αλλά η Παναχαϊκή με σερί 3-0 έκανε την ανατροπή και πήρε το σετ 25-23 ισοφαρίζοντας σε 1-1 σετ.

Το πιο καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 13-11 και κράτησε το προβάδισμ μέχρι το 17-16. Η Παναχαϊκή πέρασε μπροστά με 21-19 και 22-20 κι εκεί ήταν το πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα. Οι «πράσινοι» με δύο μπλοκ ισοφάρισαν 22-22 και ακολούθησαν τρία λάθη από τον πασαδόρο της Παναχαϊκής Γιάννη Λιβαθηνό. Αρχικά έκανε «διπλή» μπαλιά, στη συνέχεια η πάσα του έγινε στα άκρα χωρίς να βρει συμπαίκτη του. Το σκορ έγινε 24-22 για τον Παναθηναϊκό και στην επόμενη φάση ο Λιβαθηνός φανερά εκνευρισμένος μετά την υποδοχή χτύπησε τη μπάλα με «μπουνιά» και την έστειλα «άουτ» τελειώνοντας το σετ μπροστά στους έκπληκτους αντιπάλους και συμπαίκτες.

Στο 4ο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και πήρε τη νίκη χωρίς να χρειαστεί να πιάσει απόδοση υψηλού επιπέδου.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Κυριοπούλου

Διακύμανση:
1ο σετ: 7-8, 12-16, 16-21, 18-25
2ο σετ: 7-8, 15-16, 20-21, 25-23
3ο σετ: 5-8, 15-16, 21-19, 22-25
4ο σετ: 7-8, 9-16, 13-21, 15-25

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 4 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-23, 22-25, 15-25) σε 99'

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (6/11 επ), Σορμάζ 11 (7/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ - 22% άριστες), Μπαράχας 14 (12/25 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 53% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 μπλόκ), Ρουμελιώτης Ν. 15 (14/37 επ, 1 μπλοκ), Μαυραγάνης 6 (4/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 60% υπ - 24% άριστες), Μουσλία (λ), Κωστόπουλος 5 (5/9 επ, 70% υπ - 20% άριστες).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 1 (μπλοκ), Μελγκαρέχο 13 (8/18 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 69% υπ - 23% άριστες), Τσίροβιτς 20 (12/20 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Γκονζάλεζ 18 (17/38 επ, 1 άσσος), Ρανγκέλ 11 (8/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πανταλέων 8 (3/8 επ, 5 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 64% υπ - 9% άριστες), Σύρος (λ), Δημητριάδης, Μπέλος.

Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Ο Παναθηναϊκός έχει πολύ καλή ομάδα και κυρίως έχει πολλές λύσεις. Εμείς παίξαμε με την τακτική μας και την αγωνιστική διάθεση που είχαμε αλλά δεν φτάνουν για να νικήσεις μία πιο γεμάτη και γενικά μια καλύτερη ομάδα. Το ματς κρίθηκε στο 3ο σετ. Οταν το χάσαμε δεν είχαμε κουράγιο να το γυρίσουμε. Εκανε ο καθένας από ένα λάθος. Τώρα πάμε στην Κηφισιά για να διεκδικήσουμε θετικό αποτέλεσμα».

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων δήλωσε: «Ήταν από τους αγώνες που είχαμε υπολογίσει για να πάρουμε τρίποντο. Δεν είναι εύκολος αντίπαλος η Παναχαϊκή.  Ολα κρίθηκαν στο 3ο σετ όταν η Παναχαϊκή είχε το προβάδισμα και εμείς καταφέραμε να γυρίσουμε το σετ. Είναι ένα σημαντικό τρίποντο. Τώρα κοιτάμε τον αγώνα με τον Παμβοχαϊκό. Δεν υπάρχει εύκολος αγώνας και είναι σημαντικό που συνεχίζουμε χωρίς απώλειες».