Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Τετάρτη, 08 Φεβρουαρίου 2017 20:39

Αποκλεισμός στη Βόχα για τον Φοίνικα

Η ομάδα της Σύρου μετά το League Cup έμεινε και εκτός κυπέλλου, αφού αποκλείστηκε από τον θεσμό μετά την ήττα που γνώρισε με 3-0 στο κλειστό της Βόχας από τον Παμβοχαϊκό με 3-0 σετ (25-16, 25-17, 25-21).

Εκτός κλίματος και ρυθμού οι Συριανοί που σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δεν κατάφεραν να φέρουν αντίσταση και να ηττηθούν σχετικά εύκολα από τον συγκεντρωμένο Παμβοχαϊκό. Οι γηπεδούχοι μετά τη νίκη τους επί του Φοίνικα θα βρουν στα προημιτελικά τον ΠΑΟΚ.

Τώρα όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο παιχνίδι και δίκαια έφτασαν στη νίκη – πρόκριση. Στο πρώτο σετ ο Παμβοχαϊκός μπήκε δυνατά και εξασφάλισε από νωρίς μία αρκετά σημαντική διαφορά που την κράτησε έως και το τέλος του. Την ίδια πάνω – κάτω εικόνα είχε και το δεύτερο σετ, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να ισορροπήσουν και τους γηπεδούχους να κάνουν ότι θέλουν μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι Συριανοί μπήκαν με σκοπό να το πάρουν για να μειώσουν στο σκορ, ώστε να μπουν και πάλι μέσα στο… ματς. Ξέφυγαν αρχικά με 3 πόντους, όμως στη συνέχεια ο Παμβοχαϊκός ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση κι έφτασε στην κατάκτηση του σετ και ταυτόχρονα πήρα το εισιτήριο της πρόκρισης για τις οκτώ καλύτερες ομάδες.

Τα σετ:3-0 (25-16, 25-17, 25-21)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 1 (μπλοκ), Γκράχαμ 6 (3/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πέτι 18 (15/22 επ, 3 μπλοκ 44% υπ -25% άριστες), Πελεκούδας 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Τζελάτι 12 (10/13 επ, 2 άσσοι), Μπατατζίμ 12 (10/13 επ, 2 άσσοι, 53% υπ -33% άριστες)/ Παπαδημητρίου (λ, 73% υπ -36% άριστες)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χήρας 10 (4/5 επ, 1 μπλοκ), Μρντακκ 8 (8/18 επ), Πάρις, 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Παπαδόπουλος 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Ρεινάλντο 5 (5/13 επ, 62% υπ -56% άριστες), Εφραιμίδης 6 (5/10 επ, 1 άσσος, 60% υπ -40% άριστες)/ Ζήσης (λ, 56% υπ – 44% άριστες), Δημητριάδης, Σζάρεκ 10 (10/19 επ), Σούρδι 2 (2/9 επ, 40% υπ -10% άριστες)

Δύσκολη πρόκριση για ΠΑΟΚ

Το πρώτο χρονικά εισιτήριο για τους οκτώ κατάφερε να πάρει ο ΠΑΟΚ στο ματς που άνοιξε την αυλαία του Κυπέλλου Ελλάδος. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» επικράτησε δύσκολα με 3-1 του μαχητικού Εθνικού Αλεξανδρούπολης. Το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες αφού και τα τέσσερα σετ ήταν… γεμάτα, μου τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν ο Στάροβιτς με 26 πόντους ενώ ο Εθνικός που κέρδισε τις εντυπώσεις είχε πρωταγωνιστές τους Λεάλ, Βανέγκας και Χαριτωνίδη.

Ο τεχνικός του «Δικέφαλου του Βορρά» Γιάννης Καλμαζίδης μετά το τέλος του αγώνα είπε για τη νίκη – πρόκριση της ομάδας του: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί ήταν πολύ κοντά χρονικά με το προηγούμενο ματς πρωταθλήματος. Σίγουρα ψυχολογικά δεν είμαστε στο ζενίθ αυτή τη στιγμή, αλλά ενώ ξεκινήσαμε καλά δεν είχαμε σταθερότητα στην απόδοση μας κι έτσι ο Εθνικός που είναι μια καλή ομάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικός. Το πρόβλημα της σταθερότητας είναι κάτι που παλεύουμε να διορθώσουμε, κρατάμε την πρόκριση και συνεχίζουμε».
Στην αντίπερα… όχθη ο πρπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Είμαι πάρα πολύ ικανοποιημένος από την προσπάθεια της ομάδας σήμερα. Τα παιδιά προσπάθησαν σε όλο το ματς και θα μπορούσαμε να πάμε στο τάι μπρέικ. Εύχομαι καλή συνέχεια στον ΠΑΟΚ»

ΠΑΟΚ – Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-1 σετ

Διαιτητές: Βασιλειάδης – Δεληκωστίδης
Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-23, 24-26, 28-26)
Διακύμανση

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-18, 25-22
2ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 8-7, 15-16, 21-18, 24-26
4ο σετ: 8-5, 16-12, 21-16, 28-26
ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς, Στάροβιτς 26 (23/40 επ, 3 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (7/23 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 55% υπ -25% άριστες), Σμαραγδής 3 (2/6 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 10 (5/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ντάντε 13 (13/25 επ, 55% υπ – 45% άριστες)/ Γκαράς (λ, 65% υπ 38% άριστες), Παντακίδης 2 (2/7 επ), Τερζής 4 (3/4 επ, 1 άσσος), Σακόγλου 2 (2/7 επ), Σαφράνοβιτς 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 33% άριστες)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Λεάλ 20 (20/40 επ, 47% υπ -39% άριστες), Βανέγκας 16 (16/33 επ, 52% υπ - 28% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (4/5 επ, 1 άσσος), Στίγγας 10 (5/14 π, 5 μπλοκ), Παλέντζας 12 (11/32 επ, 1 μπλοκ), Τσέλιος 8 (6/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 55% υπ - 41% άριστες), Μούχλιας, Καβαρατζής, Βλαχόπουλος, Χαραλαμπίδης .

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 2 άσσους, 62 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

Τα βρήκε σκούρα κόντρα στον ΟΦΗ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός τα βρήκε σκούρα απέναντι στον ΟΦΗ που αγωνίζεται στην Α2 κατηγορία, καθώς επικράτησε με 2-3 σετ. Οι γηπεδούχοι αν και βρέθηκαν πίσω με 0-2 σετ κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να φέρουν το ματς στα ίσα (2-2) και να στείλουν το παιχνίδι σε… πέμπτο σετ. Οι πράσινοι στη συνέχεια «σοβαρεύτηκαν» και πήραν το σετ και ταυτόχρονα την δύσκολη πρόκριση. Ο κ. Ανδρεάδης βέβαια στο τρίτο και τέταρτο σετ έδωσε την ευκαιρία σε παίκτες να αγωνισθούν που μέχρι σήμερα είχαν πάρει λίγο χρόνο συμμετοχής, όμως αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για την αγωνιστική πτώση των  πρασίνων, μιας και τις δύο ομάδες τις χωρίζει μία κατηγορία και ταυτόχρονα ο Παναθηανϊκός βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volley League.

Τα σετ: 2-3 (13-25, 19-25, 25-17, 28-26, 8-15)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Ρανγκέλ, Τσίροβιτς, Γκονζάλες, Μελγκαρέχο, Πανταλέων/ Δαρίδης λ, Σύρος λ., Μπέλος, Δημητριάδης, Ρεζκ
ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Χατζηηλιάδης, Καπίρης, Δημητρούδης, Ίλιτς, Μαγριπλής, Κυριακίδης/ Αρχοντούδης-λ, Κοσκινάς -λ, Δρουγκάκης, Παπαδάκης, Τεφτσής. Μουτάφης, Τσαγκαρούλης

Πηγή: Κοινή Γνώμη