Προειδοποίηση

JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 654

Τετάρτη, 15 Φεβρουαρίου 2017 22:02

Στο Final 4 ο "διαστημικός" Πανναξιακός! [pics & vids]

Την πρόκριση στο Final 4 πήρε ο Πανναξιακός μετά την καταιγιστική εμφάνιση και την νίκη επί του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ! Η ομάδα της Νάξου με ασφυκτική πίεση στο σερβίς και μεγάλο όπλο την άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στην ομάδα της Σαντορίνης για κάτι θετικό.

Η καλή ημέρα από το πρωί φαίνεται. Ο Πανναξιακός αποφασισμένος να τελειώσει νωρίς – νωρίς το παιχνίδι, από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης φαινόταν ότι θα κυριαρχήσει έναντι του αντιπάλου του. Η εικόνα της ομάδας του Γιώργου Ρούση ήταν εκθαμβωτική, αφού με τέλεια άμυνα αλλά και πολλές λύσεις στην επίθεση, έβαλε τέλος στα όνειρα του ΑΟ Θήρας για πρόκριση.

Επίδειξη δύναμης από τον Πανναξιακό, νωθρός χωρίς λύσεις ο ΑΟ Θήρας.

Στο πρώτο σετ μέχρι και το πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ (8-5) οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι. Από εκείνη την στιγμή και μετά ο Πανναξιακός πάτησε γκάζι και έχοντας σε εξαιρετική ημέρα την Μαρία Οικονομίδου έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 16-6, δυσκολεύοντας πολύ την υποδοχή της ομάδας της Σαντορίνης, με τα σερβίς της. Οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να «μαζέψουν» την διαφορά (20-10) και έτσι μοιραία έχασαν το 1ο σετ με 25-11.

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟ Θήρας ισορρόπησε τον ρυθμό του αγώνα, ενώ έδειξε να συνέρχεται από το σοκ του πρώτου σετ. Το σκορ δεν ξέφυγε για καμία από τις δύο ομάδες. Το πρώτο τεχνικό τάιμ – άουτ βρήκε τις γηπεδούχες να προηγούνται με 8-6. Αλλαγή για την ομάδα του Αποστόλη Οικονόμου και με την Τσοχατζή αντί της Βεργίδου στην θέση της πασαδόρου και ο ΑΟ Θήρας μπροστά με 13-14.  Ωστόσο κάτι οι δύο άσσοι της Ζακχαίου, κάτι η μεγάλη εμφάνιση (ακόμη μια φορά) της Πότοκαρ έδεραν ξανά μπροστά τον Πανναξιακό με 23-19 ενώ ο άσσος της Δρακουλίδου γράφει το 25-20, δίνοντας και το δεύτερο σετ στον Πανναξιακό.

Με το 2-0 στις πλάτες του ο ΠΑΟΝ και έχοντας και την συμπαράσταση των φίλων του, που δεν σταμάτησαν να τραγουδούν από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, έκανε γρήγορα – γρήγορα το 8-5. Η Πότοκαρ με άσσο πραγματοποιεί το 11-6, ενώ η Μαρία Οικονομίδου ξεσηκώνει τον κόσμο κάνοντας το 16-11. Κάπου εκεί φάνηκε λοιπόν ο ΑΟ Θήρας να σηκώνει λευκή σημαία και να χάνει εντέλει με το παιχνίδι, με επίθεση της ηγέτιδας του Πανναξιακού, αλλά και αρχηγού Σίας Τοτσίδου.

Τα σετ: 3-0 (25-11, 25-20, 25-18)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο 9 (8/29 επ, 1 άσσος), Πότοκαρ 16 (12/20 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 61% υπ - 50% άριστες), Δρακουλίδου 5 (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Οικονομίδου, 7 (4/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τοτσίδου 10 (7/20 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 10 (5/9 επ, 3 μπλοκ) / Κακουράτου (λ, 29% υπ -21% άριστες)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Γεωργιάδου 11 (6/13 επ, 5 μπλοκ), Ζντοβτς 4 (3/13 επ, 1 άσσος, 48% υπ -26% άριστες), Μεταξά 10 (8/17 επ, 2 μπλολ), Όστοϊτς 2 (2/14 επ, 41% υπ -41% άριστες), Βεργίδου 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Τέρζιτς 4 (4/23 επ) / Αρτακιανού (λ, 55% υπ - 50% άριστεςΥ), Μουντάκη (λ), Τσοχατζή, Παναγιωτίδου

Κατάμεστο το ΔΑΚ Νάξου, συγκλονιστική η παρουσία του κόσμου

Ο φίλαθλος κόσμος του Πανναξιακού έδωσε για ακόμη μια φορά απαντήσεις. Μέσα σε διάστημα μίας εβδομάδας, κατέκλυσε ξανά το κλειστό γυμναστήριο, δημιουργώντας απίστευτη ατμόσφαιρα από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης! Με τα συνθήματα τους, έδωσαν απίστευτο παλμό στον αγώνα, ενώ η βοήθειά τους ήταν καταλυτική, ώστε ο Πανναξιακός να πάρει για 3η φορά το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου, μετά από την Πύλο το 2014 και το Αγρίνιο το 2015..

Την Παρασκευή 17/2 κληρώνει για τα ζευγάρια των Final 4

Πλέον ο Πανναξιακός περιμένει τον αντίπαλό του στον ημιτελικό του Final 4 της Γλυφάδας, με υποψήφιους αντιπάλους τον Ολυμπιακό, τον Παναθηναϊκό και το κατά πάσα πιθανότητα Μαρκόπουλο (κερδίζει 12 αυτή την ώρα) , οι οποίοι με την σειρά τους πήραν το εισιτήριο της πρόκρισης για την τελική φάση.

Την Παρασκευή 17 Φεβρουαρίου θα ξέρουμε λοιπόν τα ζευγάρια των ημιτελικών αφού θα  πραγματοποιηθούν στα γραφεία της ΕΟΠΕ οι κληρώσεις για την ανάδειξη των ζευγαριών.