Σάββατο, 25 Φεβρουαρίου 2017 20:03

«Υπέκυψε» απέναντι στον φορμαρισμένο Εθνικό

Ο Φοίνικας πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τον τελευταίο πόντο, αλλά τελικά η ξέφρενη πορεία του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο πρωτάθλημα συνεχίστηκε και μέσα στην Ερμούπολη, όπου με όπλο το σερβίς (9 άσσοι) και το μπλοκ (20 πόντοι) νίκησε με 3-1 σετ τον Φοίνικα και βάζει υποψηφιότητα ακόμα και για την 4η θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Εθνικός είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τον Γιάννη Χαριτωνίδη και τον διαγώνιο Νίκο Παλέντζα που σημείωσε 27 πόντους με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Κορυφαία επίδοση κατέγραψε και ο Στίγγας με 9 πόντους από μπλοκ.

Οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον με 30 βαθμούς αλλά ο Εθνικός έχει και το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας διότι και στον αγώνα του Α΄γύρου είχε νικήσει 3-0 σετ. Ο Φοίνικας παρότι προηγήθηκε με 1-0 σετ γνώρισε την ήττα.

Ο Φοίνικας έπιασε μόλις 41% στην επίθεση, είχε μέτρια υποδοχή και δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει την πίεση του Εθνικού.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Μουλά Λ.