Κυριακή, 19 Μαρτίου 2017 00:16

Εντός έδρας ήττα του Πανναξιακού, εύκολα ο ΑΟ Θήρας [stats]

Κακή εμφάνιση και ήττα στο τάι μπρέικ από την Θέτιδα για τον Πανναξιακό (2-3), ο οποίος παρότι βρέθηκε να είναι με δύο σετ πίσω, παραλίγο να φέρει τούμπα το παιχνίδι. Σε άσχημη ημέρα η ομάδα, έχασε τις ελπίδες της για την κατάκτηση της δεύτερης θέσης, μετά και από τη νίκη του ΠΑΟ. Εύκολα ο ΑΟ Θήρας την ΑΕΚ, με συνοπτικές διαδικασίες Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ – ΑΣΠ ΘΕΤΙΣ 2-3

Την τρίτη του συνολικά ήττα και δεύτερη εντός έδρας, πραγματοποίησε ο Πανναξιακός το απόγευμα του Σαββάτου, αφού εμφανώς κατώτερος των περιστάσεων, έδωσε δικαιώματα στην Θέτιδα, που σημειωτέον παλεύει να σωθεί στη κατηγορία και τελικά το πλήρωσε με τον πλέον χειρότερο τρόπο.

Παρά το κακό ξεκίνημα του, ο Πανναξιακός επέστρεψε από το 0-2 εις βάρος του σετ, και κυνήγησε την ανατροπή και την νίκη μέχρι τελευταία στιγμή, όπου στο τάι-μπρέικ μία «διπλή μπαλιά» έβαλε τέλος στον αγώνα κάνοντας το 13-15 υπέρ της ομάδας της Βούλας.

Με την ήττα αυτή ο Πανναξιακός στερείται το «δικαίωμα» να διεκδικήσει την επόμενη αγωνιστική την δεύτερη θέση από τον Παναθηναϊκό κάτι που θα του έδινε και το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος.

Τα σετ: 22-25,23-25, 25-16,25-18,13-15

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ 3-0

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα και στις καλές εμφανίσεις έδωσε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 3-0 σετ του Αίαντα Ευόσμου στο Ρέντη, στο πλαίσιο της 21ηςαγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Οι «ερυθρόλευκες» που έχουν εξασφαλίσει την 1ηθέση στην κανονική περίοδο, η οποία ολοκληρώνεται την επόμενη αγωνιστική με την εκτός έδρας αναμέτρηση κόντρα στην ΑΕΚ, έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης με τον Μπράνκο Κοβάτσεβιτς να ξεκουράζει ορισμένες από τις βασικές αθλήτριες, να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε άλλες, αλλά και την ευκαιρία να κάνει ντεμπούτο στην Α1 η 16χρονη Χριστίνα Αδαμοπούλου, η οποία προέρχεται από τις ακαδημίες του συλλόγου και είναι η τέταρτη αθλήτρια που παίρνει χρόνο συμμετοχής μετά τις Ζαμπάτη, Μικέλη και φυσικά την Μιλεντίγεβιτς που βρίσκεται σταθερά στην πρώτη ομάδα.

Τα σετ: 3-0 σε 1:00’ 25-8 (20’), 25-10 (20’), 25-11 (20’)

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-0, 16-5, 21-5, 25-8
2ο σετ: 8-2, 16-9, 21-10, 25-10
3ο σετ: 8-1, 16-6, 21-7, 25-11

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 2 (2 άσσους), Λαζάρεβιτς 7 (4/5 επ., 2 άσσους, 1 μπλοκ, 50%υπ.,-25%αρ.), Λαμπρούση 10 (6/9 επ., 4 μπλοκ), Τσίμα 15 (9/11 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ, 71%υπ.,-43%αρ.), Χριστοδούλου 3 (2/4 επ., 1 άσσος), Χίπε 7 (5/17 επ., 2 άσσους), Κονόμι (-λ,33%υπ.,-33%αρ.),/ Μαλασάι 2 (2/8 επ., 75%υπ.,-50%αρ.), Μιλεντίγεβιτς, Βλαχάκη 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τέζα, Εμμανουιλίδου 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Αδαμοπούλου

Αίας Εύοσμου (Ζωλοσταθιάδης Ηλίας): Ανδρονικίδου 6 (6/26 επ., 36%υπ.,-29%αρ.), Αποστολίδου 1 (1/15 επ., 33%υπ.,-20%αρ.), Βλάχου, Κούση 6 (4/10 επ., 2 μπλοκ) Κλέπκου (25%υπ.,=25%αρ.),Βασιλοπούλου 2 (2/5 επ.), Γεωργιάδου (-λ, 41%υπ.,-29%αρ),/ Σοτιρώγλου (-λ), Φαλένκα 1 (1/14 επ., 67%υπ.,-67%αρ.), Τζιαρλή, Ξανθοπούλου, Χαμαλίδη

ΑΟ ΘΗΡΑΣ – ΑΕΚ 3-0

Όπως αναμενόταν, ο ΑΟ Θήρας εξασφάλισε και μαθηματικά την 4η θέση στην κανονική περίοδο της Α1 γυναικών. Η ομάδα της Σαντορίνης νίκησε την ΑΕΚ με 3-0 στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστική και προετοιμάζεται για τα πλέι οφ, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Με αυτή τη νίκη, ο ΑΟ Θήρας κράτησε το +3 από τον πέμπτο Άρη και «καπάρωσε» την 4η θεση, αφού τον ευνοεί η ισοβαθμία.

Η ΑΕΚ γνώρισε την 20η ήττα σε 21 αγώνες και έχει αποχαιρετήσει εδώ και αρκετές αγωνιστικές.

Τα σετ: 3-0 (25-19,25-19,25-15)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου): Βεργίδου, Τέρζιτς, Ζντοβτς, Μουντάκη, Γεωργιάδου, Τσομπανίδου / Αρτακιανού (λ), Τσβέτκοβα, Παναγιωτίδου, Τσοχατζή
ΑΕΚ (Σαμαράς): Αργυροπούλου, Βενέτη, Γεωργαντά, Ζίγκα, Καλαφατάκη, Κουτρουμπή, Μπελια (λ), Καρατερζή,Βάθη, Γραμμένου

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 1-3

Τις τελευταίες ελπίδες της για παραμονή στην Α1 έχασε το Σάββατο η γυναικεία ομάδα της Ελπίδας, μετά την ήττα από τον ΓΣ Ηλιούπολης στο «Ι. Λεμονίδης» με 1-3.

Έτσι, μία αγωνιστική πριν το τέλος, η ομάδα του Γιώργου Χρυσομαλλίδη αποχαιρέτησε και μαθηματικά τη μεγάλη κατηγορία αφού πλήρωσε την απειρία της.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Ηλιούπολη να κερδίζει εύκολα το πρώτο σετ και την Ελπίδα, που ήθελε «τρίποντο» για να ελπίζει, να ανεβάζει την απόδοσή της στο δεύτερο σετ. Προηγήθηκε με 10-5 αλλά δεν άντεξε στην πίεση των γηπεδούχων και αφού έφτασε μέχρι το 21-21, έχασε το σετ και μαζί κάθε πιθανότητα παραμονής.

Παρά την άσχημη αυτή εξέλιξη, η Ελπίδα δεν παρέδωσε τα όπλα και μπήκε με μεγαλύτερη διάθεση στο τρίτο σετ. Πήρε από την αρχή το προβάδισμα και ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ μέχρι το 21-15. Η Ηλιούπολη πλησίασε 21-18, 23-21 και 24-23, αλλά η πρώτη σκόρερ του αγώνα Αννα Καλαντάτζε (23 πόντοι) χάρισε το σετ στην ομάδα της. Ανάλογη εικόνα είχε και το τέταρτο σετ μέχρι το 19-15 υπέρ της Ελπίδας, αλλά στο σημείο εκείνο οι γηπεδούχες «κόλλησαν» στην επίθεση και η Ηλιούπολη πέρασε 19-20. Ακολούθησε μάχη πόντο με πόντο, η Eλπίδα προηγήθηκε ξανά με 23-21, ωστώσο οι φιλοξενούμενες ανέτρεψαν το σκορ και παρά την προσωρινή ισοφάριση (24-24) έφτασαν στη νίκη.

«Ηταν μία χρονιά δύσκολη που μας έκανε σοφότερους και δυνατότερους. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να εξαντλήσουμε τις πιθανότητές μας και με τη λήξη του πρωταθλήματος θα αρχίσουμε την προετοιμασία για τη νέα χρόνια, με στόχο να επιστρέψουμε ξανά στην Α1», δήλωσε ο προπονητής Γιώργος Χρυσομαλλίδης.

Tα σετ: 18-25, 23-25, 25-23, 24-26

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Κ. Μπολέτου 3, Μ. Μπολέτου 9, Παπάζογλου 2, Καλανταρίδου 11, Καλαντάτζε 23, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Καραμούτσα 5, Γεροβασιλείου 9, Νώτη 4.

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς 4, Σπανού 18, Γκρέκα 5, Σαλούστρου 6, Μαλουσάρη 11, Γιοβάνη 12, Κοκίου (λ) – Ματσούκα 3, Λάβδα 2.

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΑΞΙΟΥ – ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 1-3

Δεν θα χρειαστεί νίκη στην τελευταία αγωνιστική για να πάρει τη δεύτερη θέση στην κανονική περίοδο της Α1 γυναικών ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινες πέρασαν με 3-1  από την έδρα των Μακεδόνων Αξιού για να κλειδώσουν το αβαντάζ έδρας απέναντι στον Πανναξιακό ενόψει πλέι οφ.

Οι Μακεδόνες ουσιαστικά δεν είχαν ελπίδες για την κατάκτηση της 4ης θέσης, ωστόσο ετοιμάζονται να ολοκληρώσουν μια επιτυχημένη σεζόν. Το τριφύλλι εκμεταλλεύτηκε την ήττα του Πανναξιακού από τη Θέτιδα για να εξασφαλίσουν την 2η θέση.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 12-25, 31-29, 17-25)

Συνοπτικά τα αποτελέσματα:

21η αγωνιστική

ΗμερομηνίαΑγώναςΓήπεδοΑποτέλεσμα
Τετ 15 Μαρ, 18:00 ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil - ΑΣ Άρης Δημοτικό Στάδιο Μαρκοπούλου 1-3
(25-18,27-29,23-25,24-26)
Σαβ 18 Μαρ, 17:30 ΑΣ Μακεδόνες - Παναθηναϊκός ΑΟ ΔΑΚ Κυμίνων 1-3
(17-25,12-25,31-29,17-25)
Σαβ 18 Μαρ, 18:00 ΑΣ Ελπίς - ΓΣ Ηλιούπολης «Ι.Λεμονίδης» 1-3
(18-25,23-25,25-23,24-26)
Σαβ 18 Μαρ, 18:00 Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΠΣ Αίας Ευόσμου Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη 'Μελίνα Μερκούρη' 3-0