Τετάρτη, 26 Απριλίου 2017 23:40

Πρωταθλήτριες στις καρδιές του κόσμου… [vid-pics]

Μπορεί ο Πανναξιακός να έμεινε πίσω με 2-0 στη σειρά των τελικών, αλλά σίγουρα στη καρδιά των Ναξιωτών που ήταν θερμός για ακόμη μία φορά στο κλειστό του ΔΑΚ είναι «ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ» - Τα κορίτσια της Νάξου έκαναν Κατάθεση ψυχής, αλλά λύγισαν απέναντι στον «ΑΠΑΙΧΤΟ» από όλες τις «ΑΠΟΨΕΙΣ» Ολυμπιακό.

Μέσα στο καυτό κλειστό του ΔΑΚ Νάξου ο Πανναξιακός έκανε κατάθεση ψυχής απέναντι στον παντοδύναμο Ολυμπιακό αγγίζοντας το όνειρο της νίκης, ανατρέποντας το 0-1 σε 2-1, με τις ερυθρόλευκες να δείχνουν την ποιότητα τους  και να φεύγουν τελικά με την πολυπόθητη νίκη που τις έφερε μόλις μία ανάσα από την κατάκτηση ενός ακόμη  πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Γιώργου Ρούση παρουσιάστηκε διαβασμένη και έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε δύσκολα (26-28) και στη συνέχεια ήταν αυτός που κυνηγούσε τον Πανναξιακό που υπήρχαν σημεία του αγώνα που «πετούσε φωτιές». Το βάθος στον πάγκο της ερυθρόλευκης ομάδας, έδωσε ανάσες ξεκούρασης στα δύο τελευταία σετ, όπου ο Πανναξιακός βρισκόταν ένα βήμα  πριν τη νίκη, έκανε κατάθεση ψυχής,  όμως δεν κατάφερε να επιβληθεί και συνεπώς είδε τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 2-3.

Θα πρέπει να κάνουμε μία αναφορά σε ακόμη μία κακή διαιτησία που είδαμε μέσα στο Δ. Περιστεράκης, καθώς σε μερικά σημεία του αγώνα και ειδικά όταν τα σετ «έκαιγαν» ο νικητής είχε μία «μικρή βοήθεια» από τις αποφάσεις του διαιτητή, ο οποίος φρόντιζε συχνά πυκνά να ξεσηκώνει τις διαμαρτυρίες της εξέδρας.

ME OLYMPIAKO 1

Ο αγώνας

Στο αγωνιστικό μέρος, οι δυο ομάδες παρουσιάστηκαν από την αρχή του πρώτου σετ ανταγωνιστικές με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 7-8 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ και με τη Μαλασάι να διατηρεί το προβάδισμα 15-16 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Ο Πανναξιακός με τη Φρέσκο ισοφάρισε σε 18-18 και το σετ πήγε πόντο πόντο με τις «ερυθρόλευκες» μετά από τρία σετ μπολ να κάνουν το 0-1 σετ με 26-28 (υπέρβαση Φρέσκο).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνημε δυνατά (1-4) στο δεύτερο σετ αλλά με την Οικονομίδου να πιέζει στην υποδοχή ο Πανναξιακός ισοφάρισε και πέρασε και μπροστά με άσο της Ελληνίδας μπλοκέρ για το 7-4. Οι «ερυθρόλευκες» ακολουθούσαν στο σκοράρισμα ενώ η Μαλασάι έφερε το σετ στα ίσα (13-13) γιανα περάσουν μπροστά οι φιλοξενούμενες και με άσο της Χριστοδούλου να φτάσουν πρώτες στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ.

Μέχρι το φινάλε του σετ η «μάχη» ήταν πόντο πόντο με τον ΠΑΟΝ να διατηρεί το «εύθραυστο» +2 (22-20, 23-21). Ο Κοβάτσεβιτς πέρασε για το μπλοκ τη Γιώτα στη θέση της Εμμανουηλίδου και η διεθνής άσος μπλόκαρε την Πότοκαρ για το 23-23. Ωστόσο, μια επίθεση της Τοτσίδου και μια άουτ επίθεση της Χίπε ξεσήκωσε τις κερκίδες του ΔΑΚ Νάξου για την... ισοφάριση σε 1-1 (25-23).

Με αυτοπεποίθηση μπήκε ο Πανναξιακός στο τρίτο σετ και με όπλο το μπλοκ κατάφερε μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ 16-15 να πάρει προβάδισμα. Η Πότοκαρ με τρια μπλοκ, η Κακουράτου με πόντο από άμυνα και η Οικονομίδου εκ νέου με μπλοκ αιφνιδίασαν τον Ολυμπιακό που αδράνησε στιγμιαία για το 23-18. Η Μαλασάι μείωσε 23-19 αλλά η Πότοκαρ έστειλε σε σετ μπολ τον ΠΑΟΝ (24-19), ο οποίος κατέκτησε το σετ με 25-21 (άουτ επίθεση Χίπε) και έκανε το 2-1σετ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος για να στείλει στο τάι μπρέικ την αναμέτρηση, παίρνοντας από την αρχή προβάδισμα (0-5), το οποίο διατήρησε (10-16) έχοντας λύσεις στην επίθεση και καθαρό μυαλό για να ισοφαρίσει σε 1-1 με 16-25 (πλασέ Χίπε).

Στη «ρώσικη ρουλέτα» του τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο από την αρχή (0-4, 2-6) με τον Πανναξιακό να μην τα παρατάει αλλά να μην μοιάζει καταπονημένος από τη μεγάλη προσπάθεια για ισοφάριση της τελική σειρά. Η Τοτσίδου μείωσε στον πόντο (6-7) αλλά οι «ερυθρόλευκες» με υπονομή και 4-0 σερί «έχτισαν» το 6-11, μια διαφορά την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος με τη Μαλασάι να κάνει το 10-15.

Ο 3ος τελικός της σειράς είναι προγραμματισμένος για το προσεχές Σάββατο (29/4, 20.00) στο κλειστό του Ρέντη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιώργος Ρούσης: «Έγινε μια πολύ αξιόλογη προσπάθεια, τα δώσανε όλα σήμερα τα κορίτσια. Δεν έχω κανένα παράπονο. Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο γιατί στo τέλος ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του. Εμείς είχαμε την ευκαιρία μας στο τέταρτο σετ. Θεωρώ ότι σήμερα παίξαμε καλύτερα από τον Ολυμπιακό και αξίζαμε τη νίκη».

Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στο osfp.gr: «Ήταν μια πολύ σημαντική νίκη και δύσκολη. Ο Πανναξιακός περιμέναμε ότι θα παίξει καλύτερα στην έδρα του όπως και έκανε. Εμείς από την πλευρά μας δεν αγωνιστήκαμε στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων μας όμως δεν παίξαμε και άσχημα. Αντιμετωπίσαμε ορισμένες δυσκολίες σε κάποιες στιγμές κυρίως στο μπλοκ όμως στο τέλος μίλησε η ποιότητα των παικτριών μας και κερδίσαμε. Είμαστε πολύ κοντά στο τέλος της σεζόν και σίγουρα για αυτό το λόγο πετύχαμε μια μεγάλη νίκη. Καλούμε τους φιλάθλους μας το Σάββατο στο Ρέντη να μας υποστηρίξουν και να έχουμε την ευκαιρία να πανηγυρίσουμε μαζί την κατάκτηση του πρωταθλήματος».