Τρίτη, 08 Αυγούστου 2017 14:21

Καντιώτης και Σαγκινέτος οι νικητές στο τουρνουά Beach Volley της Βάρης [pics]

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε το 6ο βαθμολογούμενο τουρνουά Beach Volley στην Βάρη. Ο τελικός του τουρνουά ήταν υψηλού επιπέδου, με τους αθλητές να διαφημίζουν το άθλημα, αλλά και να δείχνουν σε όλους όσους βρέθηκαν στην εξέδρα, αλλά και πέριξ του γηπέδου, πως το επίπεδο της διοργάνωσης έχει ανέβει πάρα πολύ.

Μεγάλοι νικητές του 6ου Βαθμολογούμενου τουρνουά της Βάρης ήταν το δίδυμο Καντιώτης - Σαγκινέτος, όπου επικράτησε στις λεπτομέρειες στον μεγάλο τελικό των Περή - Βαχαβιόλου με 2-1. Θα μπορούσε πολύ εύκολα να χαρακτηριστική ο τελικός των τελικών, καθώς το θέαμα ήταν μοναδικό και ίσως το καλύτερο έως τώρα παιχνίδι που έχει διεξαχθεί στο Beach Volley της Βάρης. Οι διοργανωτές από την πλευράς του έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό ώστε η διοργάνωση να μείνει χαραγμένη στη μνήμη όσων την παρακολούθησαν.

Υψηλό το επίπεδο των αγώνων

Από την πρώτη ημέρα των αγώνων φάνηκε πως το επίπεδο της φετινής διοργάνωσης θα ήταν αρκετά υψηλό. Οι αθλητές που πήραν μέρος όχι μόνο έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό, αλλά πρόσφεραν και πλούσιο θέαμα στους φίλους του Beach Volley. Αρκετές ήταν οι ομάδες που πάλεψαν για μία θέση στο βάθρο, με πολλά παιχνίδια να κρίνονται πραγματικά στις λεπτομέρειες.

Το δίδυμο που κατάφερε να φτάσει στον τελικό, ήταν σαφώς ότι καλύτερο υπήρχε καθώς όπως έδειξαν οι παίκτες και στα παιχνίδια, ήταν σε πάρα πολύ καλή κατάσταση. Μάλιστα ο Καντιώτης προέρχονταν από μία μεγάλη επιτυχία, αφού είχε ανέβει στο βάθρο στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Beach Volley.

Ο τελικός των τελικών ικανοποίησε όλους όσους βρέθηκαν στην παραλία της Βάρης, αφού και ανατροπή έγινε, αλλά και υπήρχαν πολλές εντυπωσιακές φάσεις. Ο Περής με τον Βαχαβιόλο προηγήθηκαν με 1-0 στο σκορ έπειτα από ένα πάρα πολύ καλό πρώτο σετ, όμως στη συνέχεια ο Καντιώτης με τον Σαγκινέτο ανέβασαν την απόδοσή τους και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα.

Στο τάι μπρέικ, Περής και Βαχαβιόλος μπήκαν καλύτερα, αλλά και πάλι στο τέλος η ποιότητα του Καντιώτη ήταν αυτή που έκρινε τον τελικό νικητή.

Τέλος την τρίτη θέση στο τουρνουά κατέλαβαν ο Νίκος Αρβανίτης με τον Μακρή καθώς επικράτησαν στον μικρό τελικό με 2-1 του διδύμου Τσινού - Πολίτη.

Αποτελέσματα Προκριματικών Τετάρτη 2/8

Σαμιωτάκης Κυριάκος- Καστανιάς Αντώνης / Αλτουβάς Ιωάννης - Βεντούρης Παναγιώτης 1-2 (21-17, 14-21, 12-15)

Νικολιάς Αντώνιος - Ζερβούδης Χαράλαμπος / Ψυλλάκης Ιωάννης - Ρούσσος Γιάννης 0-2 (12-21, 17-21)

Λεονάρδος Πρίντεζης - Δημήτρης Φιλλιποπολίτης / Σαγκινέτος Δομένικος - Σαγκινέτος Βενέδικτος 2-1 (21-18, 14-21, 15-10)

Γιώργος Γούτης -Κώστας Γρυπάρης / Βακόνδιος Γιάννης - Παναγιώτης Κωνσταντινίδης 2-0 (21-19, 22-20)

Ρούτσι Τζουλιάνο - Βάκης Τζώρτζης / Βαρθαλίτης Δημήτρης - Γιάννης Καπέλλας 1-2 (21-15, 8-21, 10-15)

Πέμπτη 3/8

Πολίτης Βενέδικτος - Τσινός Βαγγέλης / Θωμάς Παπαδημητρίου - Γιώργος Βαρθαλίτης 2-0 (23-21, 21-15)

Ροσσολατος Βλάσσης - Ρούσσος Σεβαστιανός / Βουτσίνος Γιάννης - Δαλέζιος Γιώργος 2-0 (21-11, 21-12)

Φιλιπποπολίτης Δημήτρης - Πρίντεζης Λεονάρδος / Ρούσσος Ισίδωρος - Γαβρής Διονύσης 0-2 (17-21, 14-21)

Αναγνωστόπουλος Βαλάντης – Ρούσσος Κάρολος / Μπαλόπιτας Αντώνης – Μαυράκης Βαγγέλης 2-0 (21-16, 21-11)

Ροσσολατος Βλάσσης - Ρούσσος Σεβαστιανός / Παλαιολόγος Στέφανος - Βελέντζας Γιώργος 0-2 (12-21, 13-21)