Κυριακή, 15 Οκτωβρίου 2017 01:17

Φιλική νίκη με 4-0 ο Φοίνικας την ΑΕΚ

Ο Φοίνικας επικράτησε στο φιλικό της Σύρου με 4-0 σετ της ΑΕΚ. Ένα παιχνίδι το οποίο είχε να δείξει αρκετά και στους δύο προπονητές, αφού βγήκαν αξιόλογες φάσεις τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.

Πριν την έναρξη του αγώνα ο πρώην πρόεδρος της ομάδας της Σύρου έδωσε ανθοδέσμη στον τεχνικό της ΑΕΚ Νίκο Νεόφυτο καλωσορίζοντας τον και πάλι στο νησί.

Στο πρώτο σετ η ομάδα της Σύρου είχε ένα συνεχές προβάδισμα το οποίο η διαφορά έφτασε ακόμη και στους τέσσερις πόντους. Οι παίκτες της Ένωσης προσπαθούσαν από την πλευρά τους συνεχώς μείωναν σε απόσταση αναπνοής. Στο τέλος μία καλή άμυνα και ένα μπλοκ από τον Γιορντάνοφ έδωσε το σετ στον Φοίνικα με 25-22.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, προηγήθηκε με 1-3, όμως ο Φοίνικας με σερί 4-0 ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση 5-3. Πήγε στους πάγκους για το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ έπειτα το μπλοκ του Πεντίδη με 8-5 και διατηρούσε τη διαφορά σ’ αυτά τα επίπεδα. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τις δύο ομάδες και πάλι με διαφορά τριών πόντων υπέρ του Φοίνικα (16-13). Ο Φοίνικας πάτησε… γκάζι προηγήθηκε με +5 19-14. Η ΑΕΚ μείωσε σε 21-18, αλλά και πάλι ο Φοίνικας βρήκε τη λύση με τον Γιορντάνοφ και με δύο διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 23-18. Το 25-20 διαμορφώθηκε με το σέρβις του Παπαδόπουλου στο φιλέ.

Το τρίτο σετ ήταν καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η Ένωση ακολούθησε στο σκορ έως το 12-9 και από εκεί και πέρα ο Φοίνικας Σύρου έκανε ένα σερί πόντων. Η ομάδα του νησιού έφερε τη διαφορά στο +9 και κάπου εκεί ο Σάσα Στεφάνοβιτς έκανε κάποιες αλλαγές, δίνοντας χρόνο συμμετοχής στον Θεοδόση, στον Σταυρακάκη και στον Στεφανίδη. Η ΑΕΚ μείωσε σε 20-13, όμως ο Λιοζ πήρε το μπλοκ άουτ για να σταματήσει το μικρό σερί της ΑΕΚ 21-13. Άουτ η επίθεση από τον Στεφανίδη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 21-15. Ο Στεφανίδης έκανε το 25-17 και το 3-0 σετ του Φοίνικα.

Οι ομάδες μετά το 3-0 του Φοίνικα έπαιξαν ακόμη ένα σετ στο οποίο και πάλι η ομάδα της Σύρου είχε τον πρώτο λόγο. Αν και ο κ. Στεφάνοβιτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε αθλητές που δεν είχαν παίξει αρκετά μέχρι στιγμής δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση της ΑΕΚ.

Φοίνικας Σύρου – ΑΕΚ 3-0

Τα σετ 25-22, 25-20, 25-17 (25-20)