Κυριακή, 19 Νοεμβρίου 2017 03:23

Υπέκυψε και ο Άρης στον ΑΟ Θήρας | Μόνη δεύτερη η ομάδα του κ. Ρούση [stats]

Με την Μελίνα Εμμανουηλίδου κυρίαρχη στο φιλέ (6 μπλοκ) και την Μόνικα Πότοκαρ από την γραμμή του σερβίς (5 άσσοι), ο ΑΟ Θήρας νίκησε με 3-0 σετ τον Άρη και έμεινε μόνος δεύτερος στη βαθμολογία της Volleyleague.

Το χειρότερο φετινό τους παιχνίδι πραγματοποίησαν οι «κιτρινόμαυρες» έχοντας 20 λάθη και 34% στην υποδοχή. Από την άλλη, η ομάδα της Σαντορίνης δημιούργησε μεγάλο πρόβλημα στον αντίπαλο του από το σερβίς (12-1 οι άσσοι), ενώ η Εμμανουηλίδου κάλυψε το φιλέ και δυσκόλεψε πολύ την επίθεση του Άρη. Αυτή είναι η πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τις αθλήτριες του Γιώργου Ρούση.

Πρώτη σκόρερ του ΑΟ Θήρας και του αγώνα η Βέντουλα Μέρκοβα με 17 πόντους, με την Σιμόν Καστανιέντα του Άρη να τελειώνει το παιχνίδι με 15.

Τα σετ: 3-0 (25-16, 25-14, 25-19)

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 2 (2/11 επ., 47% υπ.), Πότοκαρ 13 (7/19 επ., 5 άσσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ.), Μέρκοβα 17 (14/32 επ., 3 άσσοι), Τσοχατζή 4 (2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 7 (3/6 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 11 (5/9 επ., 6 μπλοκ) / Αρτακιανού (λ, 60% υπ.), Μουντάκη, Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Καλανταρίδου.

ΑΣ ΑΡΗΣ (Σολκίδης): Γκλιγκόροβιτς 2 (2 μπλοκ), Πήττα, Αλεξάκου 5 (5/25 επ., 25% υπ.), Σιμόν 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ), Καραφουλίδου 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Χουντιμά 9 (7/20 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 40% υπ.) / Κελεσίδου (λ, 50% υπ.), Χίτζιου (λ, 35% υπ.), Γουγούση, Καθάριου 3 (3/5 επ.).

Είπαν για το ματς...

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Κερδίσαμε το δεύτερο συνεχόμενο ντέρμπι με μία καλή εμφάνιση. Εϊμαστε στον σωστό δρόμο, χτίζουμε κάτι ωραίο και θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι και να είμαστε ακόμα καλύτεροι».

Δημήτρης Σολκίδης (ΑΣ Άρης): «Ανώτερη η Σαντορίνη νίκησε δίκαια. Κάτι πήγε να γίνει στο τρίτο σετ, η Πότοκαρ μας χάλασε την υποδοχή όταν πήγε στο σερβίς και πήρε τη νίκη. Δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε και το αποτέλεσμα ήρθε φυσιολογικά».