Παρασκευή, 15 Δεκεμβρίου 2017 21:43

Δεν άντεξε στην πίεση του ανώτερου Ολυμπιακού ο Φοίνικας

Ο Φοίνικας Σύρου κοίταξε κατάματα τον παντοδύναμο Ολυμπιακό, όμως οι Πειραιώτες κατάφεραν τελικά να φύγουν με τη νίκη 0-3 μέσα από τη Σύρο και πλέον μπαίνουν στην τελική ευθεία για τον ευρωπαϊκό αγώνα της χρονιάς με την Τουρ στη Γαλλία την προσεχή Τρίτη 19 Δεκεμβρίου.

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 9ης αγωνιστικής της Volley League, o Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Οϊβάνεν, Αλεξίεφ και μαέστρο τον Ντρίζκα επικράτησε δίκαια και διατήρησε το αήττητο του στο πρωτάθλημα. Ο Φοίνικας είχε πρώτο σκόρερ τον πρώην ερυθρόλευκο διαγώνιο Μπόγιαν Γιορντάνοφ αλλά υστέρησε στην υποδοχή και δε μπόρεσε να αντέξει την πίεση ενός πολύ ανώτερου αντιπάλου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν αρχικά πόντο – πόντο. Ο Χήρας με άσο έκανε το 6-5 για τον Φοίνικα, όμως ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 με τον άσσο του Πετρέα έκανε το 6-8 και οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους πάγκους με το +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ.  Ο Ολυμπιακός αν και προηγήθηκε με τρεις πόντους (7-10), ο Φοίνικας βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και με επίθεση διαρκείας έφερε… τούμπα το ματς και προηγήθηκε με τον άσο του Λινζ με 15-13. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια με δύο μπλοκ το δεύτερο του Πετρέα πάνω στον Γιορντάνοφ ισοφάρισε σε 15-15. Ο Μαρούλης με μονό μπλοκ πάνω στον Ράουβερντινκ το 16-15 και ο Φοίνικας στους πάγκους για τι δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με το +1.

Ο Χήρας με δύναμη σε επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 22-21 και ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς η ομάδα του σε ένα πολύ οριακό σημείο του σετ ήταν πίσω στο σκορ.  «Αέρα» δύο πόντων 23-21, έδωσε ο Λινζ στην ομάδα του έπειτα τον άσσο που πήρε. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 2-0 ισοφάρισαν σε 23-23, με τον Πετρέα. Ο Ράουβερντικ στην κόντρα έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά με 24-25. Άσος από τον Πετρέα και ο Ολυμπιακός πήρε το σετ με 24-26. Οι Συριανοί έχασαν μεγάλη ευκαιρία να πάρουν το σετ, όταν και προηγήθηκαν με 23-21, όμως ο Ολυμπιακός αντέδρασε και πήρε το προβάδισμα χάρη και στον άσσο του Πετρέα.

Η εικόνα του δεύτερου σετ ήταν παρόμοια με του πρώτου, αφού το ματς πήγαινε πόντο – πόντο. Ο Γιορντάνοφ με άσσο, αλλά και ο Χήρας με μπλοκ διαμόρφωσαν αρχικά το 5-3. Ο Πετρέας με μπλοκ πάνω στον Λινζ έφερε το ματς στα ίσα. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 4-0 διαμόρφωσαν το 5-7. Ο Πετρέας με επίθεση πρώτου χρόνου έκανε το 6-8 και ο Ολυμπιακός όπως και στο πρώτο σετ, πήγε στους πάγκους για το τεχνικό τάιμ άουτ με το +2. Ο Γιορντάνοφ με δύο δικούς του πόντους μείωσε σε 10-11. Νέος πόντος από τον Βούλγαρο του Φοίνικα στην κόντρα για το 11-11 και το «Πειρατικό» έτρεξε ένα σερί 3-0. Οι φιλοξενούμενοι πήγαν στους πάγκους μετά από έκανε το 11-16. Οι συριανοί μπήκαν μετά το τεχνικό τάιμ άουτ δυνατά και μείωσαν σε 13-16. Ο Ολυμπιακός με κρατά παρά την πίεση που του άσκησε ο Φοίνικας μία διαφορά 2-3 πόντων, μέχρι το 19-22. Ο Γιορντάνοφ μείωσε σε 21-23, όμως ο Πετρέας με επίθεση πρώτου χρόνου έφερε τον Ολυμπιακό κοντά στο 0-2. Ο Οϊβάνεν με άσο έκανε το 21-25 και οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν με επιτυχία το δεύτερο σετ.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός ξέφυγε από την αρχή στο σκορ με 9-6 καθώς με το σερβίς των Αλεξίεφ, Οϊβάνεν πίεσε την υποδοχή των γηπεδούχων. Ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας 4-5 πόντων σε όλο το σετ και πήρε δίκαια τη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας – Παπακοσμάς

Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 16-15, 21-20, 24-26
2ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 21-25
3ο σετ: 6-8, 11-16, 15-21, 21-25

Ο πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 36 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ 0-3 (24-26,21-25, 21-25) σε 86’

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Χήρας 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (0/1 επ, 2 μπλοκ), Λίνζ 10 (8/17 επ, 2 άσσοι, 50% υπ - 39% άριστες), Γιορντάνοφ 18 (16/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 4 (4/11 επ), Γάτσης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 74% υπ - 26% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Στεφανίδης, Σούρδι 4 (4/6 επ, 43% υπ -14% άριστες), Πεντίδης 2 (μπλοκ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 11 (8/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 14 (8/12 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Μπέμε 7 (5/6 επ, 2 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1/2 επ), Αλεξίεφ 12 (12/20 επ, 32% υπ -6% άριστες), Ράουβερντινκ 10 (9/20 επ, 1 άσσος, 73%  άριστες – 40% άριστες)/ Στεφάνου (λ, 72% υπ - 28% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 1 (1/1επ), Στιβαχτής, Τσέλιος

Ο προπονητής του Φοίνικα Όσκαρ Κασμαρτσικ δήλωσε: «Όπως στο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, έτσι και με τον Ολυμπιακό δείξαμε πάρα πολύ καλά στοιχεία. Είχαμε ένα αρκετά καλό παιχνίδι, παρά την ήττα από τον Ολυμπιακό και είμαι υπερήφανος για την προσπάθεια αυτών των παιδιών. Έχουμε ξεκινήσει μία προσπάθεια και πάμε από το καλό στο καλύτερο.  Θέλουμε να πάμε καλύτερα και δουλεύουμε γι’ αυτό. Είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα με συνεχή δύσκολα και δυνατά παχνίδια».

Στην ερώτηση πως έχει έρθει σε μία δύσκολη περίοδο και πως ακόμη δεν έχει προλάβει ουσιαστικά να δουλέψει με τους παίκτες του, είπε: «Δεν αποτελεί δικαιολογία αυτό, όντως έχω έρθει σε μία δύσκολη χρονική στιγμή και ουσιαστικά προσπαθώ με τις ομιλίες που κάνουμε να εμψυχώσω τους παίκτες μου. Όπως ακόμη και στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, πριν το ματς
τους μίλησα και τους είπα πως πρέπει να μπούμε στο παιχνίδι και να τα δώσουμε όλα, αλλιώς θα χάσουμε εύκολα και μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα. Το επόμενο διάστημα θα δουλέψουμε και θα προσπαθήσουμε να ανέβουμε τόσο αγωνιστικά όσο και βαθμολογικά».

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Μπενίτεθ Μουνιόθ είπε: «Ξέραμε πριν τον αγώνα πως είχαμε μία δύσκολη αποστολή και γι’ αυτό δουλέψαμε σκληρά. Θέλαμε τη νίκη κόντρα σε μία ομάδα όπως είναι ο Φοίνικας, ο οποίος είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.  Τώρα όσον αφορά το ματς, ο Φοίνικας όσες φορές κι αν έμεινε πίσω προσπάθησε να επανέλθει
και να μας φτάσει στο σκορ. Εμείς ανταποκριθήκαμε με τον καλύτερο τρόπο στην πίεση του Φοίνικα και σε κρίσιμα σημεία του ματς πήραμε τους πόντους που θέλαμε».

Στην ερώτηση για την εικόνα του Ολυμπιακού έως τώρα στο πρωτάθλημα και πως αυτή τη στιγμή δείχνει να είναι άτρωτος είπε: «Εμείς από την πλευρά μας δουλεύουμε καθημερινά σκληρά. Θέλουμε να συνεχίσουμε με τον ίδιο ρυθμό καθώς γνωρίζουμε πως οι αντίπαλοί μας θα επανέλθουν και θα προσπαθήσουν να μας φτάσουν. Είμαστε σε καλό δρόμο και θέλω να συνεχίσουμε έτσι».