Δευτέρα, 16 Απριλίου 2018 01:09

Αποκλεισμός με «τρομοκρατία» στην Πυλαία για τον ΑΟ Θήρας

Μέσα σε κλίμα τρομοκρατίας όπως καταγγέλλουν οι άνθρωποι του συλλόγου, ο ΑΟ Θήρας γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον Άρη στη Θεσσαλονίκη, στο τελευταίο παιχνίδι της σειρά των ημιτελικών της volleyleague που έγινε χθες.

To κλειστό της Πυλαίας ήταν ασφυκτικά γεμάτο, με αποτέλεσμα να υπάρχουν φίλαθλοι ακόμη και πίσω από της αθλήτριες, όπου σε απόσταση αναπνοής από αυτές δημιούργησαν μία ατμόσφαιρα άκρως απειλητική, που επηρέασε σαφέστατα τις παίκτριες της Κυκλαδίτικης ομάδας, με την Μελίνα Εμμανουηλίδου μάλιστα να λιποθυμά στο τέλος του 3ου σετ από την αποπνικτική ατμόσφαιρα, πράγμα που συνέβη και μετά τη λήξη του αγώνα, όπου χρειάστηκε η συνδρομή του ΕΚΑΒ για να δώσει τις πρώτες βοήθειες στην παίκτρια.

Χαρακτηριστικό είναι και το post του μέλους της διοίκησης, κ. Γιώργου Σπυριδάκη, όπου σε βίντεο που ανήρτησε φαίνεται ξεκάθαρα το «μπούλινγκ» σε σερβίς που επιχείρησε η Μέρκοβα, ενώ υπάρχει και η φωτογραφία με την Εμμανουηλίδου να δέχεται τις πρώτες βοήθειες:

Βίντεο από το κλίμα τρομοκρατίας κατά του ΑΟ Θήρας

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Άρης, έστω και με αυτόν τον τρόπο πήρε οριακά τα 3 σετ μετά το 0-1 του ΑΟ Θήρας και πανηγυρίζει την παρθενική του πρόκριση στους τελικούς της Volleyleague Γυναικών.

Οι "κιτρινόμαυρες", νίκησαν με ανατροπή 3-1 σετ τον ΑΟ Θήρας κάνοντας το 2-1 στη σειρά των ημιτελικών. Μεγάλη εμφάνιση από την Λαμπριάννα Πήττα, η οποία με 18 πόντους και 5 μπλοκ οδήγησε μαζί με την Σιμόν την ομάδα της στη νίκη.

Η πρόκριση στον τελικό της Volleyleague είναι η κορυφαία στιγμή στο γυναικείο βόλεϊ του Άρη. Μεγαλύτερή του διάκριση ήταν η τρίτη θέση, την οποία κατέλαβε τρεις φορές (1977, 1982, 1984). Το 2010 υποβιβάστηκε στην Α2 Γυναικών, το 2015 επέστρεψε στην μεγάλη κατηγορία και τις σεζόν 2016, 2017 κατέκτησε την πέμπτη θέση. Μάλιστα, ο Άρης επιστρέφει στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά από 23 χρόνια, όταν τη σεζόν 1994-1995 αγωνίστηκε στο Κύπελλο Συνομοσπονδίας (CEV Cup).

Κορυφαία της αναμέτρησης η Λαμπριάννα Πήττα. Η νεαρή κεντρική με 18 πόντους και 5 μπλοκ ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για την αντεπίθεση των "κιτρινόμαυρων" μετά το πρώτο χαμένο σετ. Πρώτη σκόρερ ήταν η Σιμόν μ 19 πόντους, ενώ η Αλεξάκου είχε 15.

Ο ΑΟ Θήρας, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ απέναντι στον αγχωμένο Άρη. Στο τέταρτο σετ, είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει καθώς προηγήθηκε με 24-25, όμως ο Άρης αντέδρασε και με 3-0 σερί πήρε το σετ με 27-25 και τη νίκη με 3-1. Η Μέρκοβα με 21 πόντους ήταν η πρώτη σκόρερ του αγώνα, η Πότοκαρ είχε 14 και η Μεταξά 10 με 7 μπλοκ.

Τα σετ: 3-1 (13-25, 25-23, 26-24, 27-25)

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του ΑΟ Θήρας προήλθαν από 7 άσσους, 52 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΑΡΗΣ (Τσαϊρέλης): Αλεξάκου 15 (15/38 επ., 55% υπ.), Γκλιγκόροβιτς 1 (1/1 επ.), Καραφουλίδου 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Πήττα 18 (11/17 επ., 2 άσσοι, 5 μπλοκ), Σιμόν 19 (13/35 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντιμά 11 (8/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 44% υπ.) / Χίτζιου (λ, 60% υπ.), Πετρινόλη (λ), Γουγούση, Καθάριου 1 (1/2 επ.).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Ρούσης): Γενιτσαρίδη 11 (11/24 επ., 17% υπ.), Εμμανουηλίδου 9 (8/10 επ., 1 μπλοκ), Μέρκοβα 21 (17/44 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μεταξά 10 (3/6 επ., 7 μπλοκ), Ξανθοπούλου 6 (4 άσσοι, 2 μπλοκ), Πότοκαρ 14 (13/35 επ., 1 άσσος, 45% υπ.) / Αρτακιανού (λ, 49% υπ.), Καλανταρίδου, Κοσμίδου, Τσοχατζή.

Γιάννης Τσαϊρέλης (Άρης): «Ήταν ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση. Μπήκαμε στον αγώνα με μεγάλο άγχος και δεν ανταποκριθήκαμε στις ανάγκες του αγώνα. Η Θήρα ήταν σοβαρή και μας πίεσε πολύ, όμως με υπομονή στο παιχνίδι μας το γυρίσαμε. Σε τέτοια παιχνίδι η τακτική έρχεται σε δεύτερη μοίρα και μπαίνει μπροστά η ψυχή. Με την βοήθεια και του κόσμου που ήταν ο 7ος παίκτης μας, τα κορίτσια είχαν ψυχή και θέληση. Από την στιγμή που ισοφαρίσαμε βλέπαμε μόνο το αποτέλεσμα της νίκης. Είμαστε πολύ ευτυχισμένοι που για πρώτη φορά στην ιστορία του, ο Άρης βρίσκεται στον τελικό του πρωταθλήματος».

Γιώργος Ρούσης (ΑΟ Θήρας): «Μπήκαμε καλά στο παιχνίδι αλλά στο δεύτερο σετ που ήταν και το κλειδί του αγώνα κάναμε πολλά λάθη, ειδικά από το σερβίς. Ο Άρης ξαναμπήκε στο παιχνίδι και μετά από ένα δυνατό παιχνίδι χάσαμε στις λεπτομέρειες».