Κυριακή, 29 Απριλίου 2018 16:45

Πρωταθλήτριες Κυκλάδων οι Κορασίδες του Πανναξιακού ΑΟΝ

Οι μικρές της Νάξου ήταν οι νικήτριες του μεγάλου τελικού για το πρωτάθλημα βόλεϊ κορασίδων της Τ.Ε. Κυκλάδων με 3-2 σετ επί της ΑΣΕ Νεωρίου.

Σε έναν συγκλονιστικό αγώνα ο Πανναξιακός ήταν αυτός που σήκωσε το κύπελλο του πρωταθλητή μέσα σε ένα σχεδόν κατάμεστο ΔΑΚ Νάξου.

Οι αθλήτριες του Βασίλη Τσιουπλή μπήκαν δυνατά στον αγώνα από την αρχή πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και προηγήθηκαν σχετικά εύκολα με 2-0 σετ (25-19, 25-18).

Στη συνέχεια του αγώνα στο 3ο σετ το Νεώριο αντέδρασε και πήρε προβάδισμα στο σκορ από την αρχή φτάνοντας την διαφορά στο +6 (15-21 και 18-24) με τις Ναξιώτισες να κάνουν σερί 3-0 και να αντιδρούν αρνούμενες να παραδοθούν μειώνοντας στο 21-24. Στο σημείο αυτό μία λάθος υπόδειξη του (κατά τα άλλα άριστου) 1ου διαιτητή κ. Θεοδοσίου έδωσε το σετ στο Νεώριο με τον πίνακα του ΔΑΚ Νάξου να δείχνει 21-25 και 2-1 σετ.

Με την ψυχολογία ανεβασμένη η ΑΣΕ Νεωρίου στο 4ο σετ μπήκε δυνατά και διεκδίκησε την ανατροπή φτάνοντας δύσκολα στο τελικό 24-26 και οδήγησε τον αγώνα στο ται-μπρέικ.

Κάπου εδώ ανέλαβαν ενεργό ρόλο και οι οπαδοί του Πανναξιακού με το ΔΑΚ να «παίρνει φωτιά».

Ο Πανναξιακός στο 5ο σετ μπήκε σαφώς βελτιωμένος, με λιγότερα λάθη και «αέρα πρωταθλητή» μη αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στις Συριανές. Το τελικό 15-8 σήμανε την έναρξη των πανηγυρισμών για τα κορίτσια της ομάδας της Νάξου που μετά την πίεση του αγώνα ξέσπασαν σε κλάματα.

Πολυτιμότερη αθλήτρια του τελικού ήταν η Κυριακή Κατσάνη καθώς βρέθηκε σε εκπληκτική φόρμα. Επίσης από την ομάδα του Πανναξιακού το διήμερο του FINAL 4 την παράσταση έκλεψε η Κωνσταντίνα Λιανού που δείχνει ότι βρίσκεται σε εκπληκτική φόρμα.

* Συγκινητική ήταν η στιγμή που οι μικρές αθλήτριες του Πανναξιακού δίνουν το κύπελλο του πρωταθλήματος Κυκλάδων στην συναθλήτρια τους Βίλμα Αναγνώστου που για εξωαγωνιστικούς λόγους δεν αγωνίστηκε αλλά παρακολούθησε τον αγώνα ξεσπώντας στο τέλος σε κλάματα.

* Συγχαρητήρια αξίζουν στα κορίτσια και τους προπονητές του Πανναξιακού και της ΑΣΕ Νεωρίου που πρόσφεραν στους θεατές έναν συγκλονιστικό τελικό με φάσεις και εναλλαγές που θα ζήλευαν αγώνες από τα εθνικά πρωταθλήματα

* Στα highlights της διοργάνωσης οι αθλήτριες των τριών ομάδων που κατέκτησαν μετάλλιο να αγκαλιάζονται και να φωτογραφίζονται όλες μαζί στέλνοντας το μήνυμα ότι ο αθλητισμός ενώνει τα νησιά και τους φίλους των ομάδων.

Τα σετ: 25-19, 25-18, 21-25, 24-26,15-8.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Β. Τσιουπλής): Σφακιανάκη, Σταυροπούλου, Γρυλλάκη, Λιανού, Δράγαζη, Κουφοπούλου, Καραβάνα, Κυριάκου, Φρατζέσκου, Ξενάκη, Σουσούνη, Κατερίνη, Κατσάνη, Βόμβα.

Στον μικρό τελικό ο ΑΟ Θήρας ήταν αυτός που κατέκτησε την 3η θέση του final 4 κερδίζοντας με 3-0 στον ΑΟ Φοίνικα.

Πηγή: Πανναξιακός ΑΟΝ