Πέμπτη, 10 Απριλίου 2014 23:37

Black out στου Ρέντη

Ένας κάκιστος Φοίνικας παρουσιάστηκε απόψε στο κλειστό του Ρέντη και έγινε εύκολη “λεία” του Ολυμπιακού, ο οποίος επικράτησε δια περιπάτου (3-0 σετ) και άνοιξε το σκορ στη σειρά των ημιτελικών.

Εκτός τόπου και χρόνου ήταν οι περισσότεροι παίκτες της ομάδας μας, με αποτέλεσμα οι με σοβαρές ελλείψεις ερυθρόλευκοι (χωρίς Κουρνέτα, Σμαραγδή και με τον Γιορντάνοφ παρών-απών λόγω ενοχλήσεων) να πάρουν μία ανέλπιστα εύκολη νίκη.

Μοναδικοί διασωθέντες από το “ναυάγιο” του “πειρατικού” ο Ντιάτσκοφ (έπαιζε διαγώνιος από το 2ο σετ) και ο Παπαδημητρίου. Από τον Ολυμπιακό μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Καλντέιρα (έκανε ότι ήθελε επιθετικά), ασταμάτητος στο μπλοκ ο Γιούρισιτς, ενώ κανένας από τους υπόλοιπους δεν υστέρησε.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μουδιασμένο το ξεκίνημα του Φοίνικα στο 1ο σετ με τα σερβίς του Χριστοφιδέλη και Γιούρισιτς να δίνει γρήγορα σημαντικό προβάδισμα στον Ολυμπιακό (7-1). Με τα μπλοκ των Τακουρίδη-Γιάνουσεκ στον Γιορντάνοφ η ομάδα μας μείωσε στους 3 (7-4), αλλά τα σερβίς του Καλντέιρα και η καλή λειτουργία στο μπλοκ-άμυνα των ερυθρόλευκων ανέβασαν και πάλι την διαφορά στο +6 (11-5), η οποία δεν έπεσε ποτέ κάτω από τους 4 πόντους, αντιθέτως αυξήθηκε στο φινάλε του σετ και οι γηπεδούχοι άνοιξαν εύκολα το σκορ.

Ο Ανδρεόπουλος ξεκίνησε το 2ο σετ με την τριάδα των ακραίων ρεν Ντιάτσκοφ ουσιαστικά σε ρόλο διαγώνιου, αφήνοντας εκτός τον Τσας, κάτι που βελτίωσε την εικόνα του Φοίνικα. Οι δύο ομάδες ήταν συνεχώς κοντά στο σκορ, με τους παίκτες του Καζάζη να έχουν ένα οριακό προβάδισμα 1-2 πόντων. Οι ερυθρόλευκοι αξιοποίησαν άψογα σε δύο περιπτώσεις τη χρήση του βίντεο, αλλάζοντας την αρχική απόφαση των διαιτητών, με αποτέλεσμα να ξεφύγει (19-14). Τα σερβίς του Λάππα έριξαν τη διαφορά στους 2 (20-18), αλλά οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση και πήραν το σετ.

Η κακή εικόνα του Φοίνικα δεν άλλαξε ούτε στο 3ο σετ. Πολλά προβλήματα σε όλους τους τομείς, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός, με κύριο εκφραστή των επιθέσεων του τον Καλντέιρα, να “χτίζει” διαφορά. Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου έδειχναν χαμένοι και οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν και έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην τελική επικράτηση…

Τα σετ: 25-18, 25-22, 25-18

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Κουτσούλας

Ολυμπιακός (Καζάζης): Μαρούλης, Γιορντάνοφ 4 (4/15 επ.), Χριστοφιδέλης 11 (8/17 επ., 3 μπλοκ, 63% υπ.-63% αρ.), Καλντέιρα 20 (19/29 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ.-48% αρ.), Κιόσης 8 (4/6 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 10 (3/6 επ., 2 άσους, 5 μπλοκ), Στεφάνου (λ-64% υπ.-64% αρ.), Σωτηρίου 3 (3/4 επ.), Κοκκινάκης 1 (1/3 επ.)

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Τσας 1 (1/7 επ.), Ντιάτσκοφ 16 (15/22 επ., 1 μπλοκ, 20% υπ.-20% αρ.), Γιάνουσεκ 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ.-42% αρ.), Τακουρίδης 5 (3/10 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ) , Πελεκούδας 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-82% υπ.-59% αρ.), Λάππας 9 (6/13 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Σφενδυλάκης, Τσέργας 1 (1 μπλοκ)