Τετάρτη, 16 Απριλίου 2014 23:05

Ισοφάρισε και ελπίζει

Στο καναβάτσο έριξε τον Ολυμπιακό ο Φοίνικας για δεύτερη σερί μέρα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 τη σειρά των ημιτελικών και πάει… Ρέντη για να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό!!!

Ένας Φοίνικας βγαλμένος από τα πιο τρελά μας όνειρα, ένας Φοίνικας που δεν μασάει από αντιπάλους και ονόματα, ένας Φοίνικας που… γουστάρει να κάνει ανατροπές! Μαγικές στιγμές ζήσαμε και απόψε στο κλειστό γυμναστήριο “Δ. Βικέλας”, το οποίο ήταν και πάλι κατάμεστο από 1000 φιλάθλους της ομάδας μας που έδωσαν την απαιτούμενη ώθηση στους παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου.

Ένας Ντιάτσκοφ κατευθείαν από… Ιταλία, ένας Τσας που αποδεικνύεται διαγώνιος για τα μεγάλα ματς, ένας Παπαδημητρίου “σκούπα” σε υποδοχή και άμυνα και ένας Τακουρίδης με ψυχή λιονταριού! Όχι ότι υστέρησε κανένα από τα υπόλοιπα παιδιά.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιπαρέλθει το προβάδισμα του Φοίνικα με 7-5 στο 1ο σετ που προήλθε από το σερβίς του Τσας. Με αλάνθαστη υποδοχή και αποτελεσματική τακτική στο μπλοκ – άμυνα ο Ολυμπιακό ισοφάρισε 9-9 και με δύο πόντους του Γιορντάνοφ προηγήθηκε 12-11. Τα σερβίς του Καλντέιρα έκαναν τη διαφορά για σερί 3-0 και προβάδισμα 15-12. Ο Φοίνικας «έπιασε» τον Ολυμπιακό στο 20-20, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν προβάδισμα με τον Καλντέιρα με 21-20, ο Τακουρίδης έχασε τον πρώτο χρόνο και ο Γιορντάνοφ με φοβερή κόντρα επίθεση έκανε το +3 (23-20) που έκρινε και το σετ το οποίο τελείωσε 25-22 με πρώτο χρόνο του Κιόση.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ολυμπιακό να πατάει γκάζι μετά το 5-5 και με σερί 3-0 από τα σερβίς του Χριστοφιδέλη και τις επιθέσεις Καλντέιρα, Γιορντάνοφ έκανε το 11-7. Ο Ολυμπιακός με σταθερό παιχνίδι και ελάχιστα λάθη δεν άφησε περιθώρια στον Φοίνικα. Ξέφυγε 16-11 και κράτησε τη διαφορά του +5 μέχρι το 22-17. Εκεί η επίθεση του Γιορντάνοφ, το λάθος του Τσέργα και ο άσσος του Καλντέιρα τελείωσαν το σετ 25-17 για το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά με το σερβίς του και ξέφυγε 6-3. Μάλιστα εκεί οι συριανοί έκαναν χρήση του διαιτητικού βίντεο μετά από επίθεση του Τσας και δικαιώθηκαν καθώς ήταν μπλοκ άουτ από τα χέρια του Χριστοφιδέλη και όχι μπλοκ για τον Ολυμπιακό όπως δόθηκε αρχικά. Ακολούθησε και μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 8-3 με το «Δ.Βικέλας» να παίρνει φωτιά. Ο Φοίνικας συνέχιζε να πιέζει την υποδοχή του Ολυμπιακού που κατέρρευσε. Η διαφορά άνοιξε στο 15-8 με τον άσσο του Τακουρίδη, ο Καζάζης έριξε στον αγώνα του Κοκκινάκη, Σωτηρίου αλλά ο Φοίνικας ασταμάτητος τελείωσε το σετ με +11 (25-14).

Η αντεπίθεση του Φοίνικα συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος και συνέχισε τα πολλά λάθη. Δύο από αυτά έγιναν από τον Γιορντάνοφ δίνοντας προβάδισμα στον Φοίνικα 6-4. ενώ ο Ντιάτσκοφ με πλασέ και ο Καλντέιρα με λάθος έφεραν τη διαφορά στο +4 (12-8). Το αποτελεσματικό σερβίς του Φοίνικα και το καλό μπλοκ έκαναν το 20-15 με τον Καζάζη να ρίχνει στον αγώνα τον Μαρούλη στη θέση του Κουρνέτα. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 21-18 αλλά ο Ντιάτσκοφ έκανε το 22-18 και ο Τσας που πήγε στο σερβίς έκανε συνολικό σερί 4-0 και με το 25-18 ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 εν μέσω αποθέωσης.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-3, 6-4 και 8-7 αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Με επίθεση του Ντιάτσκοφ, δύο μπλοκ πάνω στον Καλντέιρα και άσσο από τον Γιάνουσεκ ο Φοίνικας έκανε την έκρηξη του εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 11-8 η οποία ήταν και η καθοριστική καθώς ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε να μειώσει και ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ και πόντο από τον Πελεκούδα για το 15-11.

Τα σετ: 22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11

Διαιτητές: Παπαδογούλας-Μυλωνάκης

Φοίνικας Σύρου (Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Τσας 24 (19/31 επ., 3 άσους, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 26 (22/31 επ., 1 άσος, 3 μπλοκ, 57% υπ.-35% αρ.), Λάππας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ.17% αρ.), Πελεκούδας (7/9 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 11 (6/10 επ., 1 άσος, 4 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ-81% υπ.-44% αρ.), Γιάνουσεκ 7 (5/6 επ., 2 άσους, 44% υπ.-20% αρ.), Σφενδυλάκης, Τσέργας

Ολυμπιακός (Καζάζης): Κουρνέτας, Γιορντάνοφ 18 (15/34 επ., 2 άσους, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 14 (13/29 επ., 1 άσος, 62% υπ.29% αρ.), Καλντέιρα 20 (16/32 επ., 4 άσους, 40% υπ.-20% αρ.), Γιούρισιτς 7 (6/9 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Στεφάνου (λ-74% υπ.-54% αρ.), Κοκκινάκης, Σωτηρίου 1 (1/3 επ.), Μαρούλης.