Πέμπτη, 24 Απριλίου 2014 23:54

Σάρωσαν την Λαμία οι πρωταθλήτριες

Μεγάλη νίκη σημείωσε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο του ΜΕΤΣ η ομάδα των Κορασίδων του ΑΟ Ερμούπολης, που επικράτησαν με 79-76 επί της Αναγέννησης Λαμίας.

Η ομάδα της Σύρου και πρωταθλήτρια Κυκλάδων είχε σε πολύ καλή φόρμα την Ιωάννα Νομικού και την Άννα Ρηγούτσου που πήραν πάνω τους πολλές προσπάθειες και έφεραν την ομάδα τους να προηγηθεί στο ημίχρονο με σκορ 46-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα από την Λαμία μπήκε πιο δυνατά και σε συνδυασμό με τα πολλά λάθη του ΑΟ Ερμούπολης κατάφεραν να πλησιάσουν αρκετά στο σκορ. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο αγώνας πήγαινε πόντο-πόντο, όμως οι καλές πρωτοβουλίες της Ιωάννας και η ευστοχία στα σουτ, έδωσαν τη μεγάλη νίκη στην Ερμούπολη.

Αντιθέτως οι παίδες στον χθεσινό αγώνα  δεν τα κατάφεραν και έχασαν με 35-74 από το Ηράκλειο ΑΟ. Η ομάδα της Ερμούπολης δεν κατάφερε να μπει ποτέ στο παιχνίδι με εξαίρεση τον Γιώργο Πατάπη, που αν και προσπάθησε  δεν μπόρεσε να κάνει κάτι παραπάνω.

Οι αγώνες συνεχίζονται και αύριο (25/4) με την ομάδα των παίδων να αντιμετωπίζει τον Πανλεσβιακο και των κορασίδων τον Διαγόρα Ρόδου.